Nápad na zvýšenie výkonu rakiet

Název mluví za vše
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: Nápad na zvýšenie výkonu rakiet

Příspěvek od MartinH »

Myslel jsem to tak, že by se létalo rovnou bez parkování na lunární orbitě. Startovací okno je pak okamžité a pokud ho zmeškáte tak můžete startovat znovu za měsíc. Nicméně nemáte tam žádný vliv počasí, tankování paliva, jen zmáčknete čudlík a pustíte proud, takže z tohoto ohledu by to mělo být okamžité startovní okno jednou měsíčně OK.

10G je schopný přežít i člověk, ne? Já to myslel jen jako nákladní dopravu a asi nebude zase takový problém postavit sondu co přežije klidně i víc jak 20G.

Než dosáhnete orbitální rychlosti, tak dráha může jít klidně po povrchu (gravitace je silnější), až při její překonání se bude zvedat, ale nepůjde přímo, pořád to bude křivka - se zmenšující se křivostí jak bude vzrůstat rychlost. Nebo můžete aspoň ze začátku raketu magneticky přidržovat u povrchu, to také výslednou výšku zmenší.

Dodatečné stupně zcela jistě budou potřeba už jen proto, že dělo míří jen do jedné roviny, ale budou o mnoho menší. Jelikož nepotřebujete žádné palivo a energie je dodávaná zvenku, má tento pohon vlastně nekonečné ISP.

U geologicky vyhaslých objektů můžete vrtat přímo skrz těleso a celá dělo mít tak podpovrchové.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Nápad na zvýšenie výkonu rakiet

Příspěvek od Alchymista »

Ad preťaženie - ano, ALE... Ako dlho vydrží človek preťaženie 10G?
Správne vytrénovaný jedinec s náležitým vybavením a výstrojou, v správne konštruovanom kresle, vydrží 9G "trvalo bez straty vedomia", na druhej strane 15G môže aj trénovaného pilota zabiť do jednej minúty. "Mesačňania" na to ale budú výrazne horšie.
V podstate to isté platí pre kozmické sondy a ďalšie technické zariadenia - väčšina je v súčastnosti konštruovaná na maximálne trvalé zrýchlenia ~8G, a na "nejaké" vibračné a akutické záťaže. Zvýšenie nárokov na odolnosť voči preťaženiu pri štarte nevyhnutne povedie k nárastu hmotnosti konštrukcie.

"Magneticky sa pridŕžať dráhy" - nenapadá ma, ako by sa to dalo jednoducho počítať, ale mám dojem, že potrebné "stranové" či riadiace sily pôsobiace na "neideálnej dráhe" budú (až násobne) väčšie ako sily od gravitácie Mesiaca. A konštrukcia rampy či dráhy tomu musí zodpovedať.
Postaviť elektromagnetický katapult ako podpovrchový objekt, v tuneli, sa mi javí ako celkom dobrý nápad - je to podľa mňa praktickejšie a "realizovateľnejšie" ako výšková konštrukcia, hoci by to bola stavba ďaleko prevyšujúca všetko podobné dosiaľ postavené na Zemi...

ad "orbitálna rýchlosť" - ak chcem cestovať napríklad na Mars, musím v blízkosti Zeme získať charakteristickú energiu C3 12-15 km2/s2. V vzdialenosti Mesiaca to bude o niečo menej ako z LEO - ale pokiaľ budem štartovať z Mesiace po "priamej dráhe", aj tak budem musieť v rovnakom mieste dosiahnuť rovnakú charakteristickú energiu C3, ako pri štarte od Zeme - to síce znamená, že ušetrím nejaké deltaV napríklad v porovnaní so štartom z LEO, ale na "rampe" musím dosiahnuť rýchlosť výrazne vyššiu, ako je rýchlosť potrebná na dosiahnutie obežnej dráhy okolo Mesiaca, kľudne až 10-15km/s...
A mám taký dojem, že štartom z Mesiaca "ušetrím" na delta V k planétam viacmenej len orbitálnu rýchlosť Mesiaca okolo Zeme - asi 1km/s...

S manévrom so sklonom dráhy to vôbec nie je jednoduché - kým v gavitačnom poli Zeme stojí zmena sklonu dráhy o jeden stupeň asi 100m/s z celkového delta V, tak na obežnej dráhe okolo Slnka je to už 800-900m/s.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: Nápad na zvýšenie výkonu rakiet

Příspěvek od MartinH »

Zdá se mi že jdeme už moc do podrobností. Já jsem jen chtěl říct že ten nápad s "katapultem" není vůbec špatný, jen se nehodí pro start z tělesa s atmosférou. Jinak ale výborný nápad.

Ještě se vrátím k vaší reakci:
- Rozbor vlivu přetížení na člověka je vynikající, ale já to myslel ale pro nákladní starty. Sonda co vydrží 20G bude asi o něco těžší, ale to v tomto případě nevadí. Katapult bude mít jen větší spotřebu elektřiny (a musí být trošku mohutnější).
- Výškové stavby na Měsíci díky sedminové gravitaci a absenci atmosféry nebudou zas až takový problém, navíc ani vámi spočtené výšky nejsou potřeba, díky vlivu gravitace budou odpalovací tratě zahnuté.
- Jako maglev udržuje vlak nad tratí, tak i katapult může držet sondu aby neuletěla, úplně stejným principem. Máme-li sondu konstruovanou na 20G tak trať může vést po povrchu dokud odstředivá síla nedosáhne těch 20G. Trať se nám ale prodlouží... součet vektoru odstředivé síly a vektoru zrychlení nesmí přesáhnout těch námi zvolených 20G z toho plyne že s vzrůstající odstředivou silou se zmenšuje možnost akcelerace.
- vždy ten katapult může být použit jen jako první stupeň a další stupně už klasické.
- pro lety na orbit Měsíce stačí už jen celkem krátká rozjezdová dráha a k tomu velmi malé přídavné stupně - dělo nás dostane na přechodovou dráhu.
- omezený střelecký prostor taky nevadí, všechny planety jsou přibližně v jedné rovině, a chceme-li jinam, stačí gravitační manévr u obří planety.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Nápad na zvýšenie výkonu rakiet

Příspěvek od Alchymista »

Diabol sa skrýva v podrobnostiach - a práve prehliadnuté a zanedbané "prílišné detaily" majú na svedomí najviac strát a zabili najviac "výborných nápadov" a "úžasných projektov".
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“