Stránka 1 z 2

Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 10:58
od mpk
Dobrý den,
nevíte si někdo rady, co to je? Je to asi nalezeno cca před 40 lety na poli. Evidentně to prošlo vesmírem. Váha 556g, průměr cca 25mm a délka 160mm, velmi tvrdé uříznutí flexou - zabralo cca 10 min a 2 kotoučky pryč...Vzorek poslán na analýzu kovu bez odezvy... Vytlačí to cca 52ml vody, hustota 11g/cm3. Byl to pravděpodobně původně 6-hran...

Více info:
Ano foto je nejasné,ale má to důlky opaleniny,ale hladké ne od sazí nevím jak to nazvat.. ještě dodám, že je to nemagnetické nebere to ani neodym. Střelnice v okolí asi nebyla.
A k hustotě měřeno na staré ručičkové váze 556g na pohmat to váží více než plechovka s pivem (0,5l) ano chyba měření bude hustotu dle nějakych vzorečků jsem snad vypočítal spravně. A v necejchovaném odměrném válci cca 52ml to vytlačilo. Tak dle mě ta hustota spíše kolem 12 možná i více...

Tak po půl roce se ozvalo VUT Brno analýza kovů je to čistý MOLYBDEN...


Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 11:03
od Dugi
Vítám tě na našem fóru,
tady na našem webu se věnujeme kosmonautice, takže s tímhle tématem ti asi těžko někdo poradí. Navíc z fotek se to poznává špatně. Pokud tě to zajímá, zkus se vzorkem dojít do nějakého ústavu, kde mohou třeba provést měření chemického složení.

P.S. Tohle vlákno časem sloučím s obecným vláknem Otázky, tak se neboj, že se někam ztratilo, nebo že ho někdo smazal. ;-)

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 11:15
od mpk
Ano vím že se zaobirate kosmonautikou kdybych si nemyslel, že je to úlomek družice apod tak ani neotravuji .Vzorků jsem poslal na analýze x! Vždy mi pak neberou tel. Půjde li to takhle dál nic mi z toho nezbude.... Pořád urezavam 5mm.?

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 11:25
od Dugi
Víš, družice vypadají různě, z fotky se opravdu nedá poznat, jestli tenhle kousek kovu byl součástí některé z nich.

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 13:34
od Alchymista
11g/cm^3 je predovšetkým strašne veľa - (dobre si meral a počítal?)
ocele majú 7,7 - 7,9g/cm^3, striebro 10,5 g/cm^3, olovo 11,3g/cm^3 - všetky ostatné "nedrahé" kovy 7-9g/cm^3, "ľahké kovy" 2,7-5g/cm^3

Nie je alebo nebola v minulosti niekde v okolí (až cca 30km) tanková či delostrelecká strelnica - alebo vojenský výcvikový priestor?
Mohol by to totiž byť aj kus penetrátoru zo šípovej podkalibrovej strely z tankového kanónu - a tie sú z wolframovej zliatiny (15-18g/cm3), často tiež spekaný kov wolfram - nikel a nejaké prímesy. Alebo nejaké iné priebojné jadro z "ťažkého kovu" či karbidu wolframu (15,5g/cm3).

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 14:01
od Sajri
mpk píše:Evidentně to prošlo vesmírem.
Z fotek mi nepřijde "evidentní", že by to prošlo vesmírem. Tahle domněnka je založená na čem?

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 14:42
od Sajri
mpk píše:Ano foto je nejasné,ale má to důlky opaleniny,ale hladké ne od sazí nevím jak to nazvat..
Vidím, že původní příspěvek jste rozšířil. Pokud je tohle reakce na můj dotaz, tak:
ano, je vidět, že to má hladké důlky. Ty mohly vzniknout povrchovým natavením, což samo o sobě ale není evidence toho, že to prošlo vesmírem. Spíš dokonce naopak. Přímo ve vesmíru nic podobného nevzniká. Povrch předmětů se natavuje při jejich průletu atmosférou. Během průletu ale objekty zaujmou rovnovážnou polohu, obvykle stranou s největší plochou orientovanou proti směru letu, a natavování vytváří na povrchu orientované "proudnice". Ty jsou vidět často např. na povrchu meteoritů. Zde nic takového vidět není.

Hladké důlky taky nemusí být důsledkem povrchového natavení, ale např. naleptání.

Netvrdím, že to bylo nataveno na zemi, nebo naleptáno, ale rozhodně mi nepřijde "evidentní", že to prošlo vesmírem.

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 16:12
od Meybe
Ten objekt je zajímavý, ale nemyslím si že by byl ve vesmíru. Hned ti napíši důvody proč. Tak za prvé objekt je důlky posázen po celém svém povrchu, kdyby prolétl atmosférou měl by natavenou pouze část. Další věc váha. Jelikož je to těžké a původně to mělo pravidelný tvar, tak lze vyloučit dvě věci. Není to meteorit (pravidelný tvar) a není to ani kosmické smetí (moc těžké). To tedy napovídá hodně o tom že to zřejmě nebude z vesmíru. Mám doma podobný kus železa, který je materiálem velmi podobný tomu co máš ty, ale mate mne ta hustota.

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 19:33
od Dugi
Prosím, neodpovídej na dotazy ostatních tím, že zedituješ původní příspěvek, ale normálně napiš do vlákna komentář. Je to extrémně nepřehledné, protože málokoho napadne přečíst si komentář, který už četl.

Re: Kdo mi poradí?

Napsal: 4.10.2018 20:24
od hulvath
mpk píše:Vzorků jsem poslal na analýze x! Vždy mi pak neberou tel.
Panove, tato replika asi mluvi mezi radky vice, nez by si jeji autor pral :)