Soupeření v kosmu

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Malky »

jregent píše: 13.12.2020 12:42 Do vesmíru z Evropy: Jaká je budoucnost evropských kosmodromů?
13.12.2020 - Tomáš Přibyl

https://www.stoplusjednicka.cz/do-vesmi ... kosmodromu

vhodné vlákno jsem nenašel, nové vlákno by asi nebylo vhodné
Může mi někdo vysvětlit jak souvisí Itálie a Launcher One?
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Vaclavik »

Stejně jako loni jsem i letos připravil přehled kosmických startů roku 2021. Verze v plném rozlišení je k dispozici u mě.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Vaclavik dne 2.1.2023 23:13, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Zdenecek »

Graf startů z roku 2022:

Obrázek
Zdroj: Wikipedia

Legenda:
Zelená: Írán
Fialová: Jižní Korea
Bílá: Japonsko
(To ostatní je popsané)
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Vaclavik »

S příchodem nového roku se pro mě již stalo tradicí vytvořit přehled všech kosmických startů nosných raket za uplynulý rok. Ten byl jak počtem startů, tak i počtem vynesených družic rekordní v celé historii kosmonautiky. /Nahrál jsem upravenou verzi/

Obrázek
Naposledy upravil(a) Vaclavik dne 2.1.2023 23:14, celkem upraveno 1 x.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od milantos »

Dalo to určitě dost práce, ale aby to mělo i nějakou informační hodnotu, chybí mi tam alespoň základní informace jako datum startu, raketa.... A možná tam dávat jednotlivé obrázky v rozumném rozlišení .Takhle po zozkliknutí vidím jen rozmazané/neostré dílčí obrázky.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Vaclavik »

milantos píše: 2.1.2023 16:50 Dalo to určitě dost práce, ale aby to mělo i nějakou informační hodnotu, chybí mi tam alespoň základní informace jako datum startu, raketa.... A možná tam dávat jednotlivé obrázky v rozumném rozlišení .Takhle po zozkliknutí vidím jen rozmazané/neostré dílčí obrázky.
Určitě by se tam dalo doplnit plno dalších informací - datum, čas, nosnou raketu, kosmodrom, vynášený náklad, provozovatele, státy apod. Každý by za to důležité asi považoval něco jiného. Nebráním nikomu si to doplnit podle sebe k plné spokojenosti. Mým cílem bylo to udělat co nejjednodušší a v plakátové podobě, ne suplovat Wikipedii.

Rozlišení dílčích obrázků je dáno zdroji. Využíval jsem volně použitelné obrázky, většinou tedy od národních kosmických agentur či firem provozujících nosné rakety. U mnoha startů prostě lepší snímky k dispozici nejsou, při respektování již napsaného. Jak sis jistě pozorným okem všiml, u jednoho startu dokonce neexistuje veřejný snímek. Opět zde platí, že si každý může obdelníček nahradit snímkem dle svého gusta (ale bude to piplačka).

Velikost obrázku je zmenšená. V plném rozlišení má cca 9500 x 15400 px.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od jakubv »

milantos píše: 2.1.2023 16:50 Dalo to určitě dost práce, ale aby to mělo i nějakou informační hodnotu, chybí mi tam alespoň základní informace jako datum startu, raketa.... A možná tam dávat jednotlivé obrázky v rozumném rozlišení .Takhle po zozkliknutí vidím jen rozmazané/neostré dílčí obrázky.
Můžeš to brát jako kvíz, 1/3 stejně jsou F9 a z toho více jak polovina Starlink, a zbytek můžeš zkusit hádat :-)
-----------------
xx jakubv
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od milantos »

Škoda, takhle je to jen obrázek bez informační hodnoty, který neznalému neřekne vůbec nic.
Bylo by mi líto věnovat tolik práce pro následný nicotný efekt. Podíváš se a zapomeneš.
Matusor
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 95
Reputace: 67
Registrován: 12.7.2021 9:02
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Matusor »

Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Soupeření v kosmu

Příspěvek od Vaclavik »

milantos píše: 2.1.2023 20:05 Škoda, takhle je to jen obrázek bez informační hodnoty, který neznalému neřekne vůbec nic.
Bylo by mi líto věnovat tolik práce pro následný nicotný efekt. Podíváš se a zapomeneš.
To má být obrázek :facepalm: . Jasně jsem ti to vysvětlil. Byl to můj čas, takže se nemusíš zaobírat nicotností jeho využití a ten svůj věnovat něčemu méně nicotnému. A co vím, že ty na to rozhodně nezapomeneš :D

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“