Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Název mluví za vše
Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od milantos »

Titulek je v pořádku, fotka je nesmyslná
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Squierik »

Tak už v podnadpise sa píše o boosteri. Inak titulok na tento typ plátku ok. Nie je tam lož a pospájali to tak, aby na to ľudia klikali.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od jakubv »

síří se to i po český zpravodajských webech...
i tady clickbait titulek
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... cem-186707
-----------------
xx jakubv
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od milantos »

°Omlouvám se, ale nějak nechápu, proč ten příspěvek od Malky-ho s textem : "ale - nejdebilnější titulek roku?" patří do humoru. Humorný není text ani článek, byť to může být v jakémkoliv bulvárním periodiku, humorný je jen ten obrázek a text pod ním .
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Malky »

jakubv píše: 26.1.2022 17:43 síří se to i po český zpravodajských webech...
i tady clickbait titulek
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... cem-186707
Dobrá diskuze:
Když uvážíme co všechno ovlivňuje měsíc. Tak srážka mi zase tak bezpředmětná nepřijde. Minimálně se zvednou toky... Jsem pouze laik ale každá sebemenší změna ve vesmíru nás ovlivňuje
"Odborníci sice řikaj, že to není nic podstatného, ale já si myslím, že nás to hodně ovlivní. Jsem sice jenom laik, ale určitě tomu rozumím líp, něž nějaký ty odborníci."
milantos píše: 27.1.2022 11:30 °Omlouvám se, ale nějak nechápu, proč ten příspěvek od Malky-ho s textem : "ale - nejdebilnější titulek roku?" patří do humoru. Humorný není text ani článek, byť to může být v jakémkoliv bulvárním periodiku, humorný je jen ten obrázek a text pod ním .
Souhlasím, že to není ani tak vtipné jako spíš smutné, ale člověk se tomu prostě musí smát, protože co jiného se dá dělat? Sdílení článků s absurdními titulky je tady v tom vlákně tak trošku tradice.

Naopak na fotce nevidím nic špatného - fotka Měsíce u článku o Měsíci...
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od jakubv »

fotka Měsíce s letadlem na přeletu u článku o dopadu volně driftujícího druhého stupně F9 na povrh Měsíce je trochu mimo.
-----------------
xx jakubv
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od milantos »

Malky píše: 27.1.2022 14:42 Souhlasím, že to není ani tak vtipné jako spíš smutné, ale člověk se tomu prostě musí smát, protože co jiného se dá dělat? Sdílení článků s absurdními titulky je tady v tom vlákně tak trošku tradice.
Asi si nerozumíme. ale na titulku není nic debilního. Titulek konstatuje to, co je v článku dál psáno. A ani tam není žádný podstatný nesmysl. Nakonec se touto epizodou = dopadu stupně na Měsíc, zabývají zde celkem seriózně 2 vlákna .Takže napiš, co je tedy na něm debilního a proč to je k smíchu.
Nakonec, dopad několikatunového umělého tělesa na Měsíc není nic nového a nic to s Měsícem určitě neudělá ani neovlivní :)
Mě je naopak k smíchu ten obrázek Měsíce s letadlem, pokud tím chce někdo ilustrovat dopad raketového stupně na Měsíc. To je opravdu novinářská stupidita
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od milantos »

Malky píše: 27.1.2022 14:42 "Odborníci sice řikaj, že to není nic podstatného, ale já si myslím, že nás to hodně ovlivní. Jsem sice jenom laik, ale určitě tomu rozumím líp, něž nějaký ty odborníci."
Sebevědomí máš velký, ale už s tebou nějaký ten dopad posledních stupňů raket na Měsíc udělal :)
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

Doporučuji přečíst znovu a pořádně a pak se Malkymu omluvit.

Jinak za debilitu považuji dělat z něčeho takového bombastickou zprávu typu děste se Muskova raketa neřízeně dopadne na Měsíc....
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Malky »

Ten titulek je celkem očividně napsaný tak, aby sice nebyl technicky nepravdivý, ale vyvolal v běžném čtenáři určitý dojem, který není přesný - odborně se tomu říká clickbait. My tady, na kosmonautickém fóru, problematice rozumíme dost dobře na to, abychom si přečetli ty překroucené a nepovedeně podané informace a pochopili co "tím chce básník říct". A potom co si článek, s pomocí našich vědomostí, přeložíme do smysluplnější řeči, pak shledáme, že na něm vskutku není nic nepravdivého. Běžný čtenář novinejk / guardianu / sunu / jakéhokoli jiného neodborného periodika o vesmíru neví víc, než že "je tam nahoře" - a tím nechci říct, že je takový čtenář hloupý, chci říct, že nemá o vesmíru takové znalosti jako lidé, kteří jsou registrovaní na kosmonautickém fóru (duh). Kdybych já četl v nějakém neodborném periodiku článek o problematice, řekněme, vyšívání, taky bych si nevšiml žádné nepřesnosti, které se autor dopouští, protože o vyšívání zhola nic nevím. Níže tedy předkládám užitečnou tabulku porovnávající fráze jak se objevují v článku (ne nutně tomto článku), jak je pochopí někdo, kdo má portrét Erica Bergera nad postelí, a jak je pochopí někdo, kdo o vesmíru neví víc, než že je nahoře:

raketa - vysloužilý horní stupeň, prakticky prázdná plechovka - obrovská věc plná výbučného paliva

neřízený - vysloužilé stupně jsou z definice neřízené, proč by je taky někdo řídil, když jsou na graveyard orbitu - další Muskova raketa totálně selhala!

exploduje při dopadu na Měsíc - ano, při daných rychlostech je většina hmoty při dopadu proměněna na energii, to lze nazvat explozí - je to raketa plná výbušného paliva, který způsobí masivní explozi, která mlže roztrhat Měsíc nebo ho shodit z oblohy

chaotický orbit - malá perturbace může způsobit velké změny, je proto těžké předpovědět dráhu na měsíce či roky dopředu - ta raketa skákala sem a tam jak splašená koza mezi Jupiterem a Marsem

Jak vidno, někdo kdo se o kosmonautiku nezajímá, si z článku odnese velmi zkreslený obraz o realitě. Přitom je pravda, že technicky vzato článek nelže. Psát sice pravdivě, ale tak aby byl obsah textu záměrně špatně pochopen je samo o sobě uměním. A proč mi to tak leží v žaludku? Protože tohle je špička tmářského anti vědeckého ledovce, který vede k antivaxerům a plochozemcům.

Omlouvám se za spam, pokud to někomu nepřijde vtipné, ale jak už jsem psal, postování hloupých / zavádějících / lživých článků je v tomto threadu běžné.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“