Stránka 1 z 2

Doteky státnosti

Napsal: 16.2.2018 12:02
od MilanSpace
V brněnském Planetáriu na Kraví hoře proběhne hlavní část oslav 40. výročí letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka.

Hlavní oficiální program proběhne ve středu 7. března 2018.

Článek z Práva (13.2.2018) s popisem programu a přehledem kosmonautických hostů!

Aktuální info se jmény (přímo uvedenými, nebo v náznacích...) možných kosmo-hostů:

Kosmonauti přistanou na Kraví hoře
(Právo, 13.02.2018)

Hvězdné setkání. To bez nadsázky čeká Brno, a především hvězdárnu na Kraví hoře, kam 7. března dorazí desítka kosmonautů z různých koutů Evropy. Budou mezi nimi nejen veteráni, ale i stále ještě aktivní cestovatelé nekonečnem.
Mimořádné setkání bude mimo jiné holdem Vladimíru Remkovi, od jehož sedmidenního letu do vesmíru uplyne 2. března už 40 let. Akce má však i praktické cíle, protože v ČR a především v Brně je hned několik firem, které se na probíhajících vesmírných programech podílejí. Na počest této události dokonce proletí nad Brnem v pravé poledne letka gripenů.
"Různě velké skupinky kosmonautů už byly v Brně několikrát. Takto velké setkání se však koná poprvé a je skutečně jedinečné. Jeho příprava nám zabrala prakticky celý rok. Většina z účastníků je i bez ohledu na věk totiž ještě stále velmi aktivní, zapojují se nejen v politice, ale právě ve společných kosmických projektech, takže najít pro všechny vyhovující termín nebylo zase tak jednoduché. I když je pravda, že se nám jeden z pozvaných ze zdravotních důvodů omluvil," vysvětlil iniciátor setkání, ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek. To, že se akce koná právě v Brně, není vůbec náhodou. Právě na brněnské hvězdárně byl a dosud je Vladimír Remek jako doma, neboť pod zdejší hvězdářské kopule dlouho přicházel jako nadšený pozorovatel už v době školní docházky a do nynějška s hvězdárnou spolupracuje. Do Brna přijedou mimo Remka i hvězdoplavci z bývalé NDR a Polska, Rakušan, Maďar, Rumun, Slovák. Dorazí i ředitel pilotovaných letů prestižní Evropské kosmické agentury (ESA), rovněž bývalý kosmonaut Frank de Vinne. Chybět nebudou ani otec a syn Jurij a Vladimír Romaněnkové, přičemž Vladimír je stále ještě aktivním kosmonautem.
"Nechceme, aby šlo jen o vzpomínkovou akci, jednat se bude i o dalších možnostech zapojení firem či výzkumů do kosmických programů, přičemž Brno v tomto ohledu sehrává velmi významnou úlohu," doplnil ředitel. Na akci pod záštitou primátora i krajského hejtmana se dopoledne otevře v Technickém muzeu výstava věnovaná programu Interkosmos, letcům do kosmu mimo velmoci Rusko a USA. Odpoledne bude na hvězdárně mimo jiné možné získat na zvláště zřízené poštovní přepážce speciální kosmické razítko na dopisnici, kterou pro tuto příležitost vydala česká pošta. Připravuje se i autogramiáda.
"Praktická část setkání, již bez účasti veřejnosti, se uskuteční v podvečer v Jihomoravském inovačním centru, kde bude mimo jiné oficiálně otevřena i pobočka Evropské kosmické agentury – Business inovation center ESA. To je instituce mající na starosti finanční pobídky firmám, které se zapojují do kosmického programu," popsal Dušek část programu mimořádné akce.

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 16.2.2018 12:04
od MilanSpace
MilanSpace píše: Chybět nebudou ani otec a syn Jurij a Vladimír Romaněnkové, přičemž Vladimír je stále ještě aktivním kosmonautem.
Samozřejmě, že se jedná o Jurije a Romana Romaněnkovi :-)

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 16.2.2018 12:28
od hulvath
A vite proc letel tehdy Remek ? To Breznev prisel do Madarska, a rekl ze chceme vyslat vaseho komonauta. Madari zacali kricet : Remeek !! - co madarsky znamena ze vyborne. Tak tedy letel Remek :)

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 16.2.2018 15:41
od Meybe

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 16.2.2018 16:24
od Dugi
Já bych to i nechal tady. není to čistě jen o tom výročí, ale spíše o doprovodném programu.

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 16.2.2018 16:38
od vai777
Vypadá to moc hezky. Navíc máme zrovna v tom termínu jarní prázd... eee totiž studijní volno, takže se tam na 90 % vydám! :tlesk:

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 16.2.2018 22:20
od MilanSpace
Program rojení – středa 7. března 2018

--
10.00 Technické muzeum v Brně (Purkyňova 105)
otevření výstavy Vladimír Remek – 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu
Výstava návštěvníkům přiblíží nejen kosmonauty z projektu Interkosmos, ale ukáže i zajímavosti, které doprovázely let Vladimíra Remka. V expozicích TMB uvidíme Například oblečení z výcviku a další části výstroje, původní obaly potravin, fotografie ze soukromého archivu Vladimíra Remka či malé drobnosti, které kosmonauty na jejich cestě doprovázely. Vystaven bude i originál populárního Krtečka, který Andrew Feustel (jehož manželka je českého původu) vzal na výlet do vesmíru v raketoplánu Endeavour v květnu 2011. Uvidíme i československou státní vlajku, co byla v prosinci 1972 na Měsíci díky Eugenu Cernanovi – po otci byl slovenského a po matce českého původu. Ke zhlédnutí budou i další podivuhodné artefakty související s Českou republikou a vesmírem. Akce je volně přístupná veřejnosti.

12.05 dva průlety stíhacích letounů JAS Gripen nad Brnem
Na počest kosmonautů se první průlet uskuteční zhruba v 12 hodin a 5 minut nad středem města Brna ve směru od Zábrdovic směrem na Špilberk. Druhý průlet je naplánován od Králova Pole ve směru na Komárov s odletem z Brna.

13.00 – 17.00 Hvězdárna a planetárium Brno (Kraví hora 2)
dočasná přepážka České pošty s příležitostným razítkem a dopisnicí
Od 13 do 17 hodin bude na Hvězdárně a planetáriu Brno zřízena zvláštní přepážka České pošty, na které bude k dispozici příležitostné razítko ke 40. výročí letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru. K tomu získají sběratelé odpovídající přítiskovou dopisnici a také dopisnici k 40. výročí kosmické pošty a příležitostné razítko pro poštu Praha 1. Přibližně od 14 do 15 hodin bude k dispozici i první a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek. Vystaveny budou i známky s kosmonautickou tématikou, razítko a poduška, které byly na palubě Saljutu 6. Akce je volně přístupná veřejnosti. Vstup zdarma.

17.00 Jihomoravské inovační centrum (Purkyňova 127)
otevření ESA Business Incubation Centre Brno
ESA Business Incubation Centre Brno je podnikatelský inkubátor technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy. Jedná se o společný projekt Jihomoravského inovačního centra, Jihomoravského kraje, Czechinvestu a Evropské kosmické agentury. S ohledem na omezenou kapacitu je vstup na otevření pouze na pozvánku.

Další sledujte na https://www.facebook.com/events/1980041 ... 5031428853

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 9.3.2018 12:09
od MilanSpace
Při příležitosti oslav 40. výročí letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka vyšla péčí Hvězdárny a planetária Brno, a především díky úsilí jejího ředitele Jiřího Duška, nová kniha mapující celou tuto epochu československých vesmírných dějin.

Kniha vyšla v omezeném nákladu a není určena do volného prodeje.

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 9.3.2018 13:40
od Pospíšil
Díky Milane, vypadá to moc zajímavě. Vezmeš ji na KNP18 ?

Re: 40. výročí letu Vladimíra Remka

Napsal: 9.3.2018 19:52
od Pospíšil
Nemáte někdo nášivku Remkovy mise, třeba tu, která se rozdávala při včerejší autogramiádě?
Ne že bych ji chtěl koupit, spíš jen jestli by ji majitel mohl nafotit/naskenovat ve vysokém rozlišení a tady nasdílet. :P