Rozsvícení Měsíce ?

Název mluví za vše
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od sirzachy »

http://www.novinky.cz/veda-skoly/333939 ... mesic.html

Toto jsem našel na seznamu. Co vy na to ? :-)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od Gubarev »

Jediné, co mě ušetřilo částečného infarktu, byla relevantnost zdroje.
Ale pokud takhle někdo přemýšlí, měl bych adekvátní návrh: Pár let obecně prospěšných prací,
s akcentem na sbírání psího trusu po ulicích.

Není možná náhodou, že pokud něco takového vůbec vzniklo, přišlo to z regionu Evropy,
který je nejvíc zabordelený světelným smogem.
http://apod.nasa.gov/apod/image/1212/dn ... 0x1800.jpg

Jestli má být nějaké smysluplné řešení energetické krize, pak jedině krz využití sluneční energie,
její vhodná kumulace a následné noční využití v noci - když to někdo potřebuje : malými osobními
bodovými zdroji světla. A ne nadále ničit a ruinovat přirozenou tmu noční oblohy.

sirzachy: tohle neber osobně, ale za ten rok co jsem tu jsem nepotkal hloupější a zhůvěřilejší vlákno
a nápad/návrh. Svou megalomanskou tupostí zdaleka předčí záměry developerů při zástavbě historicky
významných lokalit velkých měst betonovo-skleněnými paláci. (znovu zdůrazňuji, vím, že to není tvůj nápad)
Protože to by zničilo noční oblohu i v těch zatím nedotčených lokalitách. A to já (ačkoli nejsem astronom)
považuji za zločin. Loni jsem se dozvěděl, že polovina evropanů NIKDY neviděla pás Mléčné dráhy. To je
takřka neuvěřitelné.

Když chceš v noci číst, tak si posviť malým eko zdrojem s kumulativním využitím Slunce. TO je ten pravý
zdroj energie zadarmo. Cituji:

Vlastnosti slunečního nitra jsou dobře známy v každém místě, lze z nich proto vypočítat, jaké zásoby energie ve svém nitru Slunce skrývá. Kdyby teď přestal v jeho jádru pracovat termonukleární reaktor, jeho zásoby energie by postačily na dalších 30 milionů let tepelného a světelného záření. V jádru se však ukrývají zásoby paliva ještě na necelých 7 miliard let.

Slunce vyzařuje svou energii (z velké většiny) jako světlo a infračervené záření z fotosféry. Nesvětelné druhy záření (ultrafialové, rentgenové, rádiové záření a sluneční vítr) opouštějí Slunce v jeho vyšších vrstvách – chromosféře a koróně – a silně se mění podle sluneční činnosti. V porovnání se světlem a infračerveným zářením je však množství těchto nesvětelných druhů záření jen nepatrným energetickým příspěvkem do sluneční zářivosti.

Na Zemi dopadá jen půl miliardtiny zářivosti naší hvězdy. Odpovídá to zlomku oblohy, který pokrývá Země viděná od Slunce. I tento pranepatrný zlomeček (1/2 000 000 000), který Slunce dává ze své zářivosti Zemi, je roven 180 000 terawattům [terawatt je bilion – 10^12 wattů]. Proto se o Slunci hovoří jako o základním energetickém zdroji pro lidstvo. Těch 180 000 terawattů Země dostává a bude dostávat zadarmo. Pro srovnání uveďme, že podle údajů OSN potřebuje celé lidstvo dnes, počátkem třetího tisíciletí na všechno (tj. na dopravu, průmysl, zemědělství, v domácnostech atd.) celkem 14 terawattů. Nebere je z toho obrovského přílivu slunečního záření. Dáváme slepě přednost fosilním palivům – tj. také sluneční energii, ale té dávné, která byla uskladněna (a zašpiněna) v zemi a pod mořským dnem.

zdroj: Josip Kleczek: Život se Sluncem a ve vesmíru
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od sirzachy »

Já jsem to sem dal jen proto, že jsem na to narazil na titulní straně servru seznam.cz, tak jsem se o to chtěl podělit s ostatníma... Jinak je pravda, co píšeš o tom světelným smogu, horší pozorovatelnost noční oblohy pouhým okem to dokazuje.... Šetřit by se mělo jinde, než zasahovat do vesmíru takto drasticky... Kdyby se radši ty peníze, které jsou k dispozici pro ten projekt investovaly raději do pro nás nevyčerpatelných zdrojů, jako je sluneční záření (projekt solárních panelů na oběžné dráze tuším to bylo a spousta dalších), jehož potenciál by v klidu pokryl energetickou potřebu lidí na této planetě, když už chcou více energie a omezit vypouštění CO2.
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od Pajos »

No, novinky.cz produkují čím dál častěj takové nesmysly že to člověk někdy bere spíš jako vtip, nebo upoutání aby to lidi otevřeli a oni vydělali na prokliku.

Na druhou stranu do ted byly ony fosilní paliva (a jádro!) asi v celku nejlepším řešením, za pár let by mohly snad byt učinější solární panely, mám pocit že na bázi uhlíku a tam už to bude jiné kafe :idea:

Třeba tím nesmyslem přijdou na něco co se použije něde uplně jinde a kužitku to bude :lol:
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od Edemski »

Jo, to je dobrej úlet... Jak už sem psal jinde: Hoď te na ně síť! Jsou to blázni!
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od Jamie »

Snad nikoho ani nenapadne něco takového realizovat. Pitomější nápad jsem ještě neviděl. Navíc, co by dělali, kdyby bylo zataženo ? :-D
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od petrsida »

Že to berete vážně, copak je to reálný pán v horizontu deseti let? Je to jenom PR zvýrazňovací akce té firmy


jako konept je to blbost, snaha šetřit energii v noci, kdy světelné zdroje jedou na odpadní energii velkých zdrojů ... nesmysl

jenom tak na okraj, sluneční energie je věčná, ale má jiný problém nízkou hustotu toku, představa, že na sluneční panely, byť sebevýkonné, napojíme třeba železárnu, je nerealizovatelná

ono lesy sunečních panelů na nejlepší orné půdě jsou zvěrstvem úplně stejným, produkovaným ve jménu ekologie ...



Není to tak dávno, co jistá japonská firma navrhla na rovníku Měsíce postavil pás fotovoltaiky, koncept si stejně inteligentní
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od tomas »

Co se týče fotovoltaiky, tak na rodinných domech a možná i větších bytových domech to bude v budoucnu samozřejmost. Aby se to mohlo realizovat, tak budou muset být využity solární panely na trochu jiném principu a za trochu lepší cenu. Rovněž baterie budou muset ještě zlevnit.
Nedávno měl téma ostrovního provozu domu a návratnost takové investice jeden kamarád jako diplomku. Zjistil, že při současných cenách a životnosti se to se to nevyplatí. Aby se to vyplatilo, muselo by to zařízení vydržet bez oprav 50 let. :-D

Ovšem kosmická solární elektrárna je jiné kafe. Jednak je to regulovatelný a stabilní zdroj a jednak je ve vesmíru místa dost, takže se dá neustále rozšiřovat. Jediným problémem je transfer energie na Zemi. Mikrovlny ani laser nesoucí poměrně velkou energii asi nebudou nic moc zdravého. Nevím, jak by dopadl třeba pták proletivší podobným paprskem.

Pro velké odběratele tu budou muset být velké jaderné zdroje ať se to ekologům líbí nebo ne. Ty jsou zároveň důležité pro stabilizaci sítě.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od Gubarev »

Solární panely určitě budou vypadat a hlavně fungovat jinak, než ty dnešní.
Toto je jen jeden možný budoucí koncept. A je jich víc.
Využití polymerů umoží přeměňovat solární energii na elektrickou okny, dveřmi a jinými plochami.
http://heartrobot.org.uk/science/solar- ... ate-power/

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Nemo
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 255
Reputace: 2
Bydliště: Praha
Registrován: 17.10.2013 6:44
Re: Rozsvícení Měsíce ?

Příspěvek od Nemo »

No...pěkná konina :? ...vůbec nechápu jak může někdo seriózně předpokládat, že organismy které přežily do této doby a vyvíjely se tisíce, statisíce i miliony let by si během několika desítek let byly schopny zvyknout a přijmout tak razantní úbytek tmy. Už teď sebou úbytek tmy nese dalekosáhlé problémy a oni mají nápad jak to ještě více ... Dost mě tahle nehorázná hloupost naštvala a samozřejmě souhlasím s Gubarevem...vždyť v dnešní době už je skutečný luxus vidět více než jen nejjasnější hvězdy, o pásu Mléčné dráhy nemluvě!
... energetickou krizi holt lidstvo musí vyřešit jinak...ledaže bychom si chtěli podříznout větev sami pod sebou
http://www.astro.cz/znecisteni/

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“