SpinLaunch

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
SpinLaunch

Příspěvek od Malky »

Společnost SpinLaunch plánuje vypouštět satelity pomocí urychlení v centrifuze, čímž se vyhne nutnosti použití prvního stupně.

Již postavili a úspěšně otestovali suborbitální prototyp.

"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: SpinLaunch

Příspěvek od Meybe »

Malky píše: 10.11.2021 22:06 Společnost SpinLaunch plánuje vypouštět satelity pomocí urychlení v centrifuze, čímž se vyhne nutnosti použití prvního stupně.

Již postavili a úspěšně otestovali suborbitální prototyp.
Diskutujeme o tom již v jiném vlákně. Poprosím tedy Dugiho o přesun do tohoto vlákna, ať to není rozkouskované. Díky. :palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: SpinLaunch

Příspěvek od laik »

Já to jinde neviděl, nesleduju všechno. Společnost však se mi zdá založena správně.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: SpinLaunch

Příspěvek od Squierik »

laik píše: 11.11.2021 18:17 Já to jinde neviděl, nesleduju všechno. Společnost však se mi zdá založena správně.
viewtopic.php?p=127470#p127470
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: SpinLaunch

Příspěvek od laik »

To jsme ale v Ostatních zajímavostech. Já bych to chtěl vidět nadále mezi Soukromými firmami. Jsou něčím míň než Relativity Space třeba? Těm neletěl ani demonstrátor.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: SpinLaunch

Příspěvek od Squierik »

Preto maybe napísal, aby diskusia v ost. zajim. bola presunuta sem
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: SpinLaunch

Příspěvek od laik »

Má omluva. Četl jsem to za pochodu a pochopil opačně. Vše uplynulé je tedy OT a poprosím o smazání.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: SpinLaunch

Příspěvek od Alchymista »

Mimochodom zdroj správy evidentne klame alebo si aspoň mýli metre a kilometre
Meybe píše: 10.11.2021 14:16...
...
Prý zkušební projektil byl zachráněn a je schopen opětovného letu. Dosáhl výšky desítek tisíc stop. Možná okolo 2500 km! Přesnou výšku neznám.
...
Pokiaľ by projektil skutočne dosiahol výšku okolo 2500km, tak rýchlosť na hornej hranici atmosféry by sa blížila 7kms-1 :icon_exclaim: a vektor pohybu blízky kolmici. To by z toho projektilu asi veľa nenašli. Ale tvrdia pravý opak, takže výška 2500km je zjavne nezmysel.
Takže ho vyhodli do výšky 2500 metrov (a kilometre z toho urobil preklad) a tomu zodpovedá teoretická počiatočná rýchlosť 220ms-1 vo vakuu a cca 250ms-1 v atmosfere. Tomu by zhruba zodpovedal i pohyb útržkov fólie pri výlete z trubice i pohyb tieňa projektilu pri pohľade na zariadenie zhora.

:slint: Nazvať let do výšku 2500 metrov "suborbitálnym letom" je síce formálne správne, ale potom majú suborbitálne lety za sebou všetci, čo kedykoľvek v živote poskakovali. A kto nie - môže to okamžite napraviť...
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: SpinLaunch

Příspěvek od Meybe »

Nebyl to překlad, byl to můj předpoklad. Ano byl mylný, ale v době kdy jsem to psal nebyl k dispozici více než jeden krátký tweet. Ostatně proto jsem tam záměrně napsal, že přesnou výšku neznám a pravdou je, že jí dodnes nezná nikdo. Hlavní sdělení to ovšem neovlivnilo. Takže jsem se k tomu neměl proč vracet, ale pokud tě to tedy tolik potěší, tak ano do tak velké výšky to nedolétlo. Byl to můj vlastní špatný výpočet. Stačí ti to takto :icon_question:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: SpinLaunch

Příspěvek od Alchymista »

Prepáč, ak sa ťa to dotklo, nebolo to myslené osobne. Majú príliš veľa chybných alebo ťažko obhajiteľných predpokladov a tvrdení. Proste mne to pripadá celé ako švindlpodnik... Počínajúc zábermi z "prvého výkopu"...
Mimochodom - majú alebo aspoň mali vážny problém aj s majiteľmi okolitých pozemkov.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“