Skyrora [UK]

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Skyrora [UK]

Příspěvek od Malky »

Skyrora Limited je skotská společnost plánující vyvinout nosič malých satelitů a umožnit dopravu na oběžnou dráhu z území Spojeného Království, konkrétně z kosmodromu Shetlandy na severu Skotska. Zajímavý je jejich přístup, spočívající ve stavbě, testování a vypouštění stále větších raket, od malých téměř "modelářských" až eventuálně po orbitální. Což znamená že už vypustili několik raket - byť zatím se ani nepřiblížili Kármánově hranici.


Skylark Nano

Obrázek¨

Jedná se o jednostupňovou neřízenou raketu na tuhé palivo. Váží třináct kilo a na výšku má necelého dva a půl metru. Skyrora ji vypustila třikrát s dosahem kolem šesti kilometrů.

Video z třetího startu:




Skylark Micro

Obrázek

Dvoustupňová evoluce Nano, 3.3 metru na výšku, váha 32 kilo. Zatím letěla jednou, z Islandu, s dosahem 26.86km.


SkyHy

Plánovaná neřízená suborbitální dvojstupňová raketa. Měla by být schopna překročit Kármánovu hranici. Používá hybridní pohon - tuhé HTPB palivo a tekutý peroxid vodíku jako okysličovadlo, systém je pressure-fed pomocí helia. Tím umožní týmu Skyrora získat zkušenosti se dvěma látkami, které plánují používat na svých větších raketách. Nebyla vyvinuta přímo týmem Skyrora, ale získána akvizicí společnosti FARISpace. V současnosti se pravděpodobně čeká na regulátory aby umožnili start této rakety ze Spojeného Království.

Obrázek


Skylark L

Obrázek

Plánovaná řízená jednostupňová suborbitální raketa. Pressure-fed motor na kapalné látky, konkrétně peroxid vodíku a kerosin. Primárním účelem bylo otestovat kritické systémy před stavbou orbitální rakety, ale objevil se i zájem o využití pro výzkum.

Raketa úspěšně podstoupila statický zážeh.




Skyrora XL

Konečně orbitální nosič, opět používající peroxid a kerosin (který plánují vyrábět recyklací plastu), má být schopný na oběžnou dráhu dopravit až 315 kg nákladu. Tři stupně, na prvním stupni se nachází devět motorů Skyforce použivající turbopump, na druhém stupni se nachází jeden motor Skyforce. Třetí stupeň je pressure-fed. Třetí stupeň byl úspěšně otestován:



Na bázi tohoto třetího stupně Skyrora plánuje vyvinout také ksomický tahač:

Obrázek

Technickou zajímavostí jsou kocentrické nádrže na prvním a druhém stupni, nádrž s peroxidem se nachází uvnitř nádrže s kyslíkem, který jej tak chladí a zvyšuje hustotu, čímž se dosahuje vyššího výkonu. Zde vysvětlení od Scotta Manleyho:



Další zajímavostí je, že stejnou kombinaci paliva a okysličovadla používala jediná britská orbitální raketa Black Arrow. Jedná se docela zajímavou kombinaci s unikátními výhodami, doporučuji toto video od Scotta Manleyho:



Plánovaný start je v roce 2022. Skyrora obdržela 3 miliony eur od ESA.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Skyrora [UK]

Příspěvek od Malky »

Skyrora provedla pokus o start suborbitální rakety Skylark L. Start bohužel nebyl úspěšný.

https://www.bbc.com/news/science-environment-63239697
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“