Relativity Space

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Relativity Space

Příspěvek od laik »

Něco málo v novém videu
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Relativity Space

Příspěvek od laik »

Další propagační video.



Ohledně 3D-tisku rakety, resp. aditivní výroby mám osobně určité pochybnosti. Co jsem se díval v diskusích po internetu, nejsem sám.

3D-tisk může rychle pomoci u tvarově složitých součástí, které je jinak obtížné vyrobit. Něco málo se vyrábí u SpaceX, Rocket Lab a všude jinde. Přínos aditivní výroby však nevidím u zbytku rakety, tedy přírub, jež můžu vytočit na soustruhu, nebo nádrží a potrubí, které zjednodušeně řečeno prostě stočím z plechu. Považuju to za zbytečně nákladné řešení. Druhým a závažnějším problémem je nehomogenita výrobků, které vznikají vrstvením materiálu. Zkusili jste někdy zlomit něco vytištěného z plastu proti vláknům nebo podél nich?

Můžu se mýlit a třeba pánové objevili levnou metodu bez typických obtíží se směrovostí materiálu. Ovšem pokud by to bylo ono, nedělal by to Elon stejně?

Každopádně je budu rád dál sledovat.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Relativity Space

Příspěvek od Saturn1234 »

Každý to dělá trochu jimak, a SpaceX to opravdu nemusí dělat nejlépe ze všech. Doma mám 3D tiskárnu a ještě nikdy se mi nic nezlomilo po vrstvách. To ale vůbec nic neznamená, protože tisk z kovu bude asi něco jiného. (řekl bych ale, že u kovu by to mohlo být dokonce lepší) Hlavní výhoda 3D tisku je jeho flexibilita. Na celou raketu máš 1 3D tiskárnu (v reálu to bude jistě víc) Když budou potřebovat větší aerodynamický kryt, jen naťukají do počítače čísla a je to :go:, zatímco Elon by vyráběl novou pec. :nogo:
:-D
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Relativity Space

Příspěvek od laik »

Na to si počkám.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Relativity Space

Příspěvek od Amper »

U sintrovani i navarovani jako aditivnim obrabeni se do toho vnasi jeste jedna vec - nikdo nevi jak presne se to bude chovat za urcitych podminek. Typicky za cryo teplot.

Sintrovani (tj. to co pouziva SpX pro tisk Draco motoru) je pomerne zmaknute ale navarovani (tak jak Relativity dela nadrze) se pouziva aktualne primarne u tvarove slozitych konstrukci kde se uplne nehraje na pomer hmotnost/pevnost. Typicky priklad je jedna lavka kterou takto udelali nekde v holandsku. Ma to krasne organicke tvary ale na prvni pohled je jasne ze kdyby to udelali z beznych ocelovych profilu tak spotrebovali mnohem mene materialu.


Takze 3D tisk rozhodne ano ale vocamcad pocamcad :-D Vidim to i pri bezne letecke modelarine - sice mam 3 tiskarny ale tistene letadlo proste vychazi hmotnostne hur nez letadlo ktere si vykrouham z balsy/preklizky na domaci CNC frezce (ktere je ovsem taky vytistene :-D) a pri tom jeste furt pokukuju po soustruhu, svarecce a dalsich strojich :-D

Kdyby vzali pruhy plechu, stocili je do kruhu jako Elon a pak na ne "natiskli" treba vyztuhy tak by me to davalo vetsi smysl. Uz od oka me prijdou ty steny te nadrze docela humpolacke.
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Relativity Space

Příspěvek od Peter »

3D print neni lek na vsechno.

Je to jenom nahrada technologie.

Jako priklad:

Stocit plech do kruhu a svarit 4 hodiny prace???
Natisknout do 5ti metru ??? den?...
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Relativity Space

Příspěvek od Saturn1234 »

Tak samozřejmě. Ale toto je malá raketa.
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Relativity Space

Příspěvek od laik »

To mi nepřijde jako validní argument. Nevidím v tom souvislost.

Problémem, který jsem zmínit zapomněl, a který nakousl Amper, je napjatost, resp. deformace po tisku. Jak to všechno chladne (což je těžký predikovat, protože teplo odvádí jak sama už chladnoucí struktura, tak okolní prostředí, ačkoli se různí významní softwaroví vendoři bijí v prsa, že to dovedou), prostě se to dost obecně smršťuje. Výrobek vypadá jinak než původní záměr. Lze to vyladit, řeší to každej. Jen u struktur řádově desetkrát až stokrát menších.

Relativity fandím, rád počkám, co přinesou. Toto jsou však nejen mé dojmy.
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Relativity Space

Příspěvek od Saturn1234 »

laik píše: 8.12.2020 19:41 To mi nepřijde jako validní argument. Nevidím v tom souvislost.
Tisknout obrovské díly by se podle mě nevyplatilo. Ale je pravda, že ten 3D tisk trupu je zbytečný. Měnit se asi moc nebude...
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Relativity Space

Příspěvek od Meybe »

laik píše: 8.12.2020 14:25
Ohledně 3D-tisku rakety, resp. aditivní výroby mám osobně určité pochybnosti. Co jsem se díval v diskusích po internetu, nejsem sám.

3D-tisk může rychle pomoci u tvarově složitých součástí, které je jinak obtížné vyrobit. Něco málo se vyrábí u SpaceX, Rocket Lab a všude jinde. Přínos aditivní výroby však nevidím u zbytku rakety, tedy přírub, jež můžu vytočit na soustruhu, nebo nádrží a potrubí, které zjednodušeně řečeno prostě stočím z plechu. Považuju to za zbytečně nákladné řešení. Druhým a závažnějším problémem je nehomogenita výrobků, které vznikají vrstvením materiálu. Zkusili jste někdy zlomit něco vytištěného z plastu proti vláknům nebo podél nich?

Můžu se mýlit a třeba pánové objevili levnou metodu bez typických obtíží se směrovostí materiálu. Ovšem pokud by to bylo ono, nedělal by to Elon stejně?

Každopádně je budu rád dál sledovat.
Jde o úplně jinou raketu než je Falcon-9. Ten je daleko větší, než zamýšlená raketa této společnosti. To je vlastně rovnou odpověď proč to Elon nedělá stejně. Menší raketa rovná se menší náklady i jednoduší technologie. Vše v menším měřítku. Včetně nádrží. Je tedy snadnější je vyrobit a samozřejmě vytisknout. S narůstající velikostí, rostou také starosti. To vše je jen jednoduše napsáno. Pokračovat bychom mohli detaily, jako tlaky, otřesy, počet motorů a jejích výkon atd. Výsledek by byl ovšem stejný, jde o jinou raketu a zatímco Falcon 9 se touto technikou postavit nedá, tak malý nosič asi ano. Věřím, že to mají spočítané.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“