Letadla ve službách kosmonautiky

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Wopat »

Vaclavik píše:A já si naopak vážím místního osazenstva a věřím, že jsou imunní vůči termínům jako"Zero-G flight" apod. protože prostě ví, že to je kravina a přijetí vědecky bližší reality je neurazí. Naopak věřím, že bulvarizace a zjednodušování je "uráží". Toť za mě vše.
Myslím si, že v podobných situacích je důležité brát v úvahu kontext. Jelikož jsem psal o ceně letenky a možnosti absolvovat turistické parabolické lety, nepokládám za vhodné psát, že člověk zažije “něco od 10^(-2) g0 do 10^(-3) g0”. To je přeci nesmysl, protože člověku turistovi i tomu astronautovi při výcviku to je jedno a nepozná rozdíl. Naopak kdybych psal o experimentech, které se v tom letounu provádějí, bylo by to něco úplně jiného, protože tam to samozřejmě hraje roli. Tímto stáčím na letadla.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Vaclavik »

Wopat píše:
Vaclavik píše:A já si naopak vážím místního osazenstva a věřím, že jsou imunní vůči termínům jako"Zero-G flight" apod. protože prostě ví, že to je kravina a přijetí vědecky bližší reality je neurazí. Naopak věřím, že bulvarizace a zjednodušování je "uráží". Toť za mě vše.
Myslím si, že v podobných situacích je důležité brát v úvahu kontext. Jelikož jsem psal o ceně letenky a možnosti absolvovat turistické parabolické lety, nepokládám za vhodné psát, že člověk zažije “něco od 10^(-2) g0 do 10^(-3) g0”. To je přeci nesmysl, protože člověku turistovi i tomu astronautovi při výcviku to je jedno a nepozná rozdíl. Naopak kdybych psal o experimentech, které se v tom letounu provádějí, bylo by to něco úplně jiného, protože tam to samozřejmě hraje roli. Tímto stáčím na letadla.
Nechci fakt být hnidopich, ale ty jsi nic o turistech nepsal. Psal jsi, že někoho bude letenka stát něco. To neznamená, že ten někdo nebude chtít v tom čase dělat experiment. Toť za mně opět vše. Já jsem bohužel v této věci pevný v kranflecích a tato oblast výzkumu mě skoro 10 let živí. Takže bych se opravdu přesunul k těm letadlům.

Je to sice zakuklená kosmonautika, ale převoz celé rakety je celkem unikát. A tady šlo o relativně normální proceduru v počátcích rozvoje amerických jaderných nosičů. Přeprava kompletní SM-65D (Atlas D) v letounu C-133.

Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Amper »

Pokud to nekoho zajima vic tak tady je zajimave video

Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Amper píše:Pokud to nekoho zajima vic tak tady je zajimave video
Jasně, že zajímá! Moc díky za zajímavé video o tomhle jsem neměl ani páru. :)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 389
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od CarlJARx »

AO Aviastar-SP oznámilo, že byly zahájeny certifikační zkoušky letounu Tu-204-300, který je určen pro ruské Středisko přípravy kosmonautů (CPK). Dosavadní průběh zkoušek je úspěšný a letové testy by měly být dokončeny v létě, kdy by měl být předán CPK. Modernizovaný letoun typu Tu-204 bude využíván především k přepravě kosmonautů na kosmodrom Bajkonur (první let by se mohl uskutečnit letos na podzim).
https://novinkykosmonautiky.blogspot.com/
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Airbus Beluga XL podstoupila vibrační testy. Jak si Airbus vedl ukazuje video. Ještě letos v létě by mohla poprvé vzlétnout k obloze. Tento typ letounu by měl postupně nahradit stavající Belugu. Letadka Airbus Beluga často transportují nejrůznější kosmickou techniku.

---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Airbus definitivně vybral design nové Belugi


Letadlo tak skutečně dělá čest svému jménu. :)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Pěkné video ve kterém lze nahlédnout do kokpitu legendárního letadla Super Guppy. Super Guppy myslím netřeba dlouze představovat. Ve službách NASA slouží už opravdu dlouho


A povedený dokument, ve kterém je hodně zajímavostí.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od Meybe »

První Beluga Xl už je kompletní a má konečný vzhled. Čas na větší a těžší sondy :-).
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2539
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Letadla ve službách kosmonautiky

Příspěvek od slappy »

Následující sice nesouvisí s kosmonautikou, ale alespoň s letadly a s kosmickým počasím a je to zajímavost, která by zde mohla zaujmout.

http://www.spaceweather.com/ začalo nabízet novou službu předpovídání radiační zátěže při dálkových letech (Daily Hot Flights). V letadlech jsou umístěny senzory kosmického záření na základě jejichž kombinovaného výstupu byl vytvořen předpovědní model E-RAD.

Kosmické fenomény a vesmír obecně se stále více stávají součástí běžného života. Navíc E-RAD se může stát dobrým základem pro monitorování a předpovídání radiační zátěže, až se více rozmohou komereční kosmické lety (ať už turismus nebo BFR point-to-point suborbitální cestování) a vlastně lidská přítomnost v kosmu obecně. Radiační situace se stane běžnou součástí předpovědi počasí...

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“