Kosmický odpad

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur
Odpovědět
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Meybe »

Raul píše:Je to aerodynamický kryt F9.
Díky :palec nahoru:. Opravdu to vypadá,že to bude kryt Falconu 9, byť oficielně to potvrzeno zatím není.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od marian007 »

Podľa oznámenia zverejnenom na space-track.org došlo 12. februára k rozpadu odhodenej nádrže z urýchľovacieho stupňa Fregat zo štartu 2017-086 (Angosat). Nádrž sa pohybovala na dráhe vo výške 272 x 4052 km, po rozpade bolo zaznamenaných viac ako 25 úlomkov.
Bloodlines1
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Bloodlines1 »

Já to říkám pořád kdyby nebyly rakety neni i odpad viz můj téma:http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=40&t=2577
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Meybe »

Rád se tu podělím o zkušenost, která mne tu nedávno potkala. Vše začalo, když mi napsal uživatel timb12957
tuto zprávu: I hope you are able to translate and read my message. I am on vacation in the Bahamas and have found what I feel certain is some space debris. I matches a picture you posted of the SpaceX Falcon 9 debris. Also on a previous trip I found an aluminum canister that is part of the last picture in your post. viewtopic.php?f=44&p=58028
I would like to know what rocket the aluminum canister is from.

Požádal jsem ho, aby mi zaslal fotografie toho co považuje za odpad. První přišla fotografie co jsem okamžitě zavrhl jako kosmické smetí. A odepsal, že se nejspíš nejedná o kosmické smetí, ale pokud má více kusů nebo lepší fotografie, ať mi je tedy zašle.
Toto je první fotografie kterou jsem zavrhl jako kosmické smetí.


Dostal jsem malé podezření zda si nedělá někdo pouze dobrý den, ale mýlil jsem s. Za pár dní přišel mail, kde skutečně nejspíš bylo kosmické smetí.




Objekt jsem identifikoval jako izolační pěnu krytu rakety Ariane V


Odepsal jsem mu tedy, že to bude nejspíše kus izolace z krytu této rakety a za dva dny jsem dostal další kousky raket. :-D



Je to pravděpodobně část jiného krytu. Možná Falconu 9 nebo menší rakety Vega. Odepsal jsem pouze, že se rozhodně jedná o kousky krytu, ale raketu jsem si netroufl tipnout. Příběh to je natolik zajímavý, že jsem se o něj tady rozhodl podělit. :) Moc mě těší, že máme evidentně takový dosah a že se nebojí nás navštívit i lidé ze zahraničí. To, že si na základě mého příspěvku vybral zrovna mě je náhoda, ale jsem za to rád. :)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od tonda »

To je velmi zajímavý příspěvek,děkuji Ti za něj.Ač neznaje anglicky,pochopil jsem,že dotyčný byl na Bahamách na prázdninách,kde tyto kousky našel.Z toho plyne zajímavá úvaha,koho nebaví o dovolené nečinně ležet na pláži,nechť vyrazí na Bahamy a věnuje se sběru artefaktů z raket!Myslím si,že kolem v moři je takových věcí za ty roky kosmické éry dost.Trošku mě překvapil ten kousek izolační pěny ,který jsi identifikoval jako z krytu A5,z hlavy si nepamatuju,že by v poslední době letěla A5 s nějakou družicí na polární dráhu jako nedávno Vega s Aeolusem,tam je to možné,že by to spadlo do okolí Baham,ale na svou paměť se nespoléhám!Mohl to být kryt z Vegy? :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Amper »

vzhledem k morskym proudum je naprosto bezpredmetne zda neco letelo kolem baham :-D Kryty dovedou procestovat hoodne velky kus sveta
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Sajri »

Amper píše:vzhledem k morskym proudum je naprosto bezpredmetne zda neco letelo kolem baham :-D Kryty dovedou procestovat hoodne velky kus sveta
Je to tak; v severním Atlantiku je v podstatě stálý mořský proud, který míří podél rovníku k západu a pak Karibikem na sever (kde se spojuje s Golfským proudem). Hodně krytů raket, které startují z Kourou na rovníkové dráhy, donesou proudy do Karibiku a na Bahamy. Na jachtařských fórech jsou tyto nálezy celkem časté.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Jardax »

No to je parada... nechtel by sem kousek poslat? :)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Kosmický odpad

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše:...
Objekt jsem identifikoval jako izolační pěnu krytu rakety Ariane V
Další mozností je 5-ti metrový aerodynanický kryt z Atlasu V. Podle vykouslého tvaru izolačních panelů bych to dokonce viděl jako pravděpodobnější.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“