Ares I-X

Debata o všem co se týká vývoje nových amerických nosičů.
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Ares I-X

Příspěvek od Tommy »

Škoda, odpočítávání vypadalo nadějně... Tak to snad vyjde zítra, úspěch je potřeba a neúspěch stojí nejen čas ale i peníze... ;)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od Tommy »

Tak konečně to dnes po mnohých odkladech vyšlo a Ares I-X poprvé vzlétnul! Pěkná podívaná... :)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od Dugi »

Tommy má pravdu! Otevřete lahve se šampaňským! Je to tady! NASA sice s odkladem o 27,5 hodiny, ale nakonec úspěšně provedla první letový test rakety Ares. Konkrétně se jednalo o misi s názvem Ares I-X. jak to vlastně celé probíhalo, co bylo cílem této mise a proč je vůbec tak významná - o tom všem bude můj dnešní příspěvek.

To, že příští rok půjdou raketoplány do výslužby je už asi všem čtenářům tohoto webu jasné. Ti zasvěcenější už vědí, že žezlo po nich převezmou rakety třídy Ares. A právě první letový test této rakety se udál právě dneska! Původně měla mise Ares I-X startovat už včera ve 13:00 SEČ, jenže počasí a následně i nákladní loď, která vplula do uzavřené oblasti znamenaly jednodenní odklad. Dneska bylo startovací okno otevřené stejně jako včera od 13:00 SEČ do 17:00 SEČ. Přiznám se,že jsem měl přímý přenos NASA TV naladěný už od 12:00 a s přibývajícím časem ve mně narůstalo zklamání. Z reproduktorů se totiž ozývala pořád stejná nepříjemná zpráva. Start se odkládá kvůli nepříznivému počasí. Nakonec ale v 16:30, tedy půl hodiny před uzavřením startovacího okna si počasí dalo říct a skoro stometrová raketa Ares I-X se odlepila od země. Po několika minutách napětí si koenčně všichni v řídícím centru začali potřásat pravicemi a kdyb ještě někdo o úspěchu pochyboval, slova ředitele Kennedyho vesmírného centra Baba Cabany ""I'm just so proud of each and every one of you, it was an outstanding job." Musela dát každému najevo, že letový test dopadl úspěšně.



O co vlastně v misi Ares I-X šlo? Než si na tuhle otázku odpovíme, seznámíme se nejdřív s tím jak vlastní raketa vypadala. spodní pato tvořil první pohonný stupeň, mimochodem ten samý, který byl v hlavní roli při pozemním testu. Nad ním, tedy v místech, kde bude při ostrém provozu druhý pohonný stupeň a hlavně kapsle s lidskou posádkou byla jen atrapa, která svými rozměry, váhou a dalšími atributy odpovídala plánovaným rozměrům. Mise měla odpovědět hlavně na ty to otázky: je první pohonný stupeň schopný vynést požadovanou zátěž do výšky 40 kilometrů? Podaří se při jeho provozu eliminovat nežádoucí vibrace? Bude možné aktivovat systém na vyrovnání podélné rotace? Podaří se oddělit první stupeň od zbytku rakety? A na závěr? Dokáže motor v pořádku přistát do oceánu? na tyhle otázky má odpovědět víc než 700 citlivých měřících přístrojů, kterými byla raketa vybavená,jejich vyhodnocování bude odborníkům trvat hodně dlouho. Nemají zatím ale kam spěchat, do provozu mají být rakety Ares nasazeny roku 2015. Už teď jsme ale udělali velký krok k tomu aby se lidé vrátili na Měsíc a časem snad aby i dobyli Mars. Můžete se spolehnout, že se na tomhle webu vždycky včas dozvíte o aktuálním dění nejen ohledně raket Ares, projektu Constellation, NASA, ale i co se výzkumu vesmíru týká celkově.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od stavos »

Jo krásna podívaná a test jim vyšel na výbornou! ;) Moc krásne záběry od NASA. ;) A hlavně velký pokrok a jejích další a úžasné práci.Jsoutovážně machři.
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od Dugi »

stavos: Nejde jinak než souhlasit. Moc si přeju aby ty spekulace, které se kolem projektu Constellation teď točí skončily. Jasně, průzkum vesmíru je hodně drahý, ale vyplatí se v dalších letech.
Už se těším na další testy. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od stavos »

Dugi: No v to taky doufám že se to rychle a hlavně ve prospěch vědy rychle rozhodne! A Obama nijak nepomalý tento projekt! Byla by veliká škoda kdyby USA ztratila náskok, který získala a dohnali je Rusové nebo Číňaňi! Určitě dobývání vesmíru stojí nemalé částky ale v mnoha aspektech se jim to v nemalé míře vrátí! ;)
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od Tommy »

No, já myslím, že i kdyby se Obama rozhodl projekt Constellation pozastavit (ukončit snad ne), tak jej Rusko ani Čína jen tak nepředběhne, neboť Obama by tak učinil zejména kvůli nákladům, které se zvláště v době ekonomické krize zdají být vysoké - ale ekonomickou krizí trpí nejen USA ale i Rusko a Čína, tudíž by si nějaké extrémní vesmírné závodění asi rozmyslely...
Pravdou ale zůstává, že by to byla hodně velká škoda, a následky takového rozhodnutí by se projevovaly ještě hodně dlouho... :|
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: Testy raket Ares

Příspěvek od stavos »

No podle posledních zpráv to asi uplně nepozastaví jenom to zpomalý! No Čína je krizi poznamenána uplně nejméně vzhledem ke svému trhu. :twisted: No USA má hodně velký náskok a smazas asi není zatím v níčích silách ale už jen ta přestava že by se vývoj pozastavil není pro nikoho moc příjemná! Pozastavení letu na měsíc a na Marz hlavně se mi moc nelíbí. Chtěll jsem se ve svém životě dočkat dne kdy se na povchcu této planety povzstane první člověk ale vzdaluje se to.... :|
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Testy rakety Ares I

Příspěvek od Tano »

Stavosi, chtěl jsem ti tu napsat o tom, že se už objednávají cesty do vesmíru,ale našel jsem článek (je už teda skoro 2 roky starý),ale je tam pěkně popsané co jsem chtěl říci.

http://www.vesmir.info/mise/cestovani-d ... ilionu.htm

Chtěl jsem jen dopsat, že za třeba 10-15 let těch výletních vesmírných korábu může být spousta a cena spadne na únosnou mez. Takže možná, že se do toho vesmíru podíváš dříve ty sám, než američané přistanou znovu na Měsíci :)
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: Testy rakety Ares I

Příspěvek od stavos »

No tak o tomto projektu se toho už moc napsala a hodn jsem si o něm přečetl ;) Kéžby se to vydařilo alespon na těch 5 minut zažít stav beztíže! ;) No tak to abych už začal šetřet :mrgreen: Končím se snem vydat se na cestu napříč amerikou a budu šetřít do vesmíru ;) Snad se v Dohledné době uskuteční první plánované lety :!: No ale více fandím Američanum aby se dostali na měsíc :!: :)
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“

Odpovědět

Zpět na „Testy raket Ares“