Stránka 1 z 4

IKAROS

Napsal: 17.5.2010 11:44
od Dugi
Název IKAROS je zkratka (Interplanetary Kite-craft Accelerated by Radiation Of the Sun). Do češtiny bychom mohli tento název volně přeložit jako meziplanetární plachetnice urychlovaná slunečním zářením. Zkratka navíc vytvoří jméno známé postavy z řeckých pověstí, na jejíž osudu se podepsalo právě Slunce.

Obrázek

Vlastní sondu tvoří hlavně čtvercová plachta o obvodu skoro 20 metrů (záměrně o plachtě píšu jako o dvourozměrném objektu - tloušťka je vůči dvěma zbývajícím rozměrům takřka zanedbatelná - plachta je silná jen 7,5 mikrometru). Na tomhle tenoulinkém filmu jsou nataženy speciální solární panely, které dodávají energii vlastní sondě. Součástí mise je zkoumání slunečního větru a kosmického prachu.
Plachetnici vynese do kosmu raketa H-IIA dnes 17.5.2010 startující ve 23:44 z kosmodromu Tanegashima. JAXA TV bude tento start přenášet živě.
IKAROS je prvním krokem k plánované padesátimetrové plachtě, která má v dalších desetieltích dostat družice k Jupiteru.

IKAROS: Start se odkládá

Napsal: 17.5.2010 23:42
od Dugi
Start nosné rakety H-IIA plánovaný na dnešek ve 23:44 SELČ byl zrušen. Důvodem je špatné počasí nad kosmodromem Tanegashima. :naštvaný:
Náhradní termín zatím nebyl zvolen, až ho JAXA vybere, dám všem vědět.

IKAROS: Nový termín

Napsal: 18.5.2010 23:28
od Dugi
JAXA vybrala náhradní termín startu rakety H-IIA. Zatím se počítá s datem 21.5.2010 v 6:58 místního času, tedy 20.5. ve 23:58 SELČ. Meteorologové už slibují lepší počasí. Tak uvidíme jeslti bude napodruhé start úspěšný.

IKAROS: Start se podařil

Napsal: 21.5.2010 0:07
od Dugi
Druhý pokus už byl úspěšný. Nosná raketa H-IIA odstartovala v 6:28 japonského času (dvě minuty před naší půlnocí) z kosmodromu Tanegashima a vynesla do ksomu kromě jiného i sondu IKAROS. Přejme této nadějné japonské sondě hodně štěstí a doufám, že všechny zprávy, které sem k ní napíšu budou pozitivní.


IKAROS rozvinul plachtu

Napsal: 29.5.2010 23:22
od Dugi
Demontrační sonda a první solární plachetnice úspěšně napnula své plachty.
Nejprve začala celá sonda rotovat rychlsotí zhruba 5 otáček / minutu, načež se spojila se Zemí a uskutečnila telemetrická meření. Následně zvýšila rychlost rotace na 20 otáček / minutu (kolem osy se otočila jednou za 3 vteřiny) a právě tato odstředivá síla začala napínat solární plachtu.


IKAROS funguje!

Napsal: 11.6.2010 15:16
od Dugi
Základní úkol sondy IKAROS byl splněn. JAXA potvrdila, že se podařilo roztáhnout sluneční plachtu a na ní umístěné solární panely začaly produkovat elektřinu. Mise teď přechází do své druhé části, která má prokázat, zda je IKAROS schopný ovládat polohu plachty a jestli tato je schopná uvést sondu do pohybu. Jasno by mělo být během 6 měsíců.

IKAROS: Fotky plachty

Napsal: 16.6.2010 11:11
od Dugi
JAXA na sondu IKAROS připevnila dvě kamerky, které se po rozvinutí plachty oddělily, nasnímaly výsledné dílo a fotky bezdrátově odeslaly zpět. Takže se můžete podívat na první snímky roztažené solární plachty na sondě IKAROS.

Obrázek

Obrázek

IKAROS: Manévrování

Napsal: 2.7.2010 10:16
od Dugi
Solární plachetnice IKAROS postoupila do další fáze testů. Tentokrát inženýři zkoušejí jak se dá tato plachetnice řídit a jaké jsou její manévrovací schopnosti. Využívají k tomu pásky tekutých krystalů, které jsou součástí plachty. Můžeme si to představit jako obyčejné digitální hodinky, jejichž displej také obsahuje tekuté krystaly. A ty mohou být buďto neviditelné, nebo černé - podle toho jak jim počítač poručí. A protože se s barvou mění i schopnost pohlcovat a odrážet světlo, může díky tomuto efektu plachetnice měnit svůj směr. Inženýři teď budou testovat jak rychle plachetnice na změny reaguje a jak se při nich chová.

Obrázek

IKAROS zrychlil

Napsal: 10.7.2010 0:45
od Dugi
Podle vyjádření japonské agentury JAXA solární plachetnice IKAROS akcelerovala díky tlaku slunečního záření - tomuto projektu zatím jak se zdá všechno vychází :tlesk:

IKAROS - animace

Napsal: 26.8.2010 14:14
od Dugi
JAXA uveřejnila pěknou animaci, která ukazuje cestu sondy IKAROS k Venuši. Sonda by měla ke druhé planetě od Slunce dorazit během letošního prosince.

Obrázek