Kniha o zakladoch kozmonautiky

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Vaclavik »

Wopat píše:
Vaclavik píše:Na to se těším a věřím, že to konečně bude stát za to, protože pár pokusů a vydání podobně laděné knihy tady bylo a vždy z toho vyšel nepoužitelný brak.
Tak snad nezklame. Obsah a především rozsah bohužel do značné míry ovlivňovalo nakladatelství.
To nerozhoduje o kvalitě. I ve dvou odstavcích se dá plno věcí vysvětlit správně (bez berličky/výmluvy, je to krátké či je to pro laiky a proto to může být špatně) a nebo naopak popřít i ty nejelementárnější základy fyziky :D
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Michale tvým sítem se nedá jen tak projít. Máš tak vysoké nároky, že neprojdou ani ti nejerudovanější, jako třeba Carl Sagan, který udělal pro popularizaci astronomie a kosmonautiky víc než kdokoliv předtím a vystačil si i bez toho matematického a fyzikálního podložení. Tím mám na mysli jeho nejznámější knihy atd. Inspiroval miliony lidí po celé planetě, včetně mě, kterému značně rozšířil obzory. A o tom myslím je popularizace, alespoň v mých očích. Nadchnout lidi pro něco takovým způsobem, že se o danou věc začnou více zajímat. Tvým trychtýřem by ale Sagan nepropadl. Často totiž používal poetické fráze a inspirativní spojení, které ty vyloženě odmítáš a považuješ za nesmysli.
Brána do vesmíru neexistuje, stav beztíže je fyzikální nesmysl, použití slova satelit je špatně, protože norma...atd (99 lidí ze 100 vysloví právě satelit nikoli družice, zde se omlouvám, protože k tomu nemám žádný graf ani anketu, takže je to pouze můj subjektivní názor vycházející z praxe). To slovo je i běžné v literatuře a tak nějak všeobecně každý chápe co je tím slovem v kontextu myšleno. Dá se odpustit...

Já naprosto chápu tvůj postoj ke kosmonautice, i to, o co se snažíš. Jen si někdy říkám, že by jsi alespoň někdy mohl slevit ze svých hodně, hodně vysokých nároků. 10leté dítě, které právě vidí startovat raketu, nebude chtít ve většině případů učebnici plnou vzorečku a grafů, ale zábavný text, který ho upoutá (změní na tom slovo satelit nebo stav beztíže něco zásadního?).
Víš jako kluka mě nikdy matematika moc nebavila. Na základce jsme měli učitelku a ta byla strašný suchar. Vysvětlovala látku bez kontextu. Byly to jen vzorečky na tabuli. Odpověď, k čemu jsou vlastně dobré,jsem dostal až jednoho dne v planetáriu. Jedna věta, a bum, změnila vše. Pan vypravěč tam řekl, že se podle toho dají počítat hvězdy a vzdálenosti v kosmu... Na mou mysl to zapůsobilo jako atomovka. Kdyby mi tohle někdo řekl třeba v 5 třídě, tak by mě to inspirovalo už tehdy a možná bych dnes byl úplně jinde, ale odpovědí bylo tehdy jen: „je to v osnovách“.
Tím chci říct, že nejdříve je třeba inspirovat, zaujmout a až poté může dojít na další level. Čísla, vzorečky, fyzika a kdo ví možná i praxe. :)
Možná se to nezdá, ale v mnohém s tebou souhlasím. Líbí se mi i tvůj přístup, který je svým způsobem inspirativní i tvůj nekompromisní postoj k věci. Někdy však přemýšlím zda musí každý kdo má chuť a talent psát o kosmonautice být skutečně erudovaný odborník na slovo vzatý?
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od ptpc »

Vaclavik píše:Když už jsme u těch knih, které popisují některé základy kosmonautiky pak se jedná zejména o ty níže uvedené. Jak jsem již psal výše, novější literatura se většinou bohužel omezila na povídání bez matematického a fyzikálního podložení.

Budil, I. a kol.: Základy kosmonautiky, Orbis, 1964
Bláha, A.: Rakety, raketové motory a paliva, SVTL, 1965
Andrle, P.: Základy nebeské mechaniky, Academia, Praha 1971
Kolář, J.: Základy kosmonautiky, skripta ČVUT, 1972
Kolář, J.: Základy kosmonautiky II - Vnější balistika, skripta ČVUT, 1973
Volf, I.: Pohyb umělých družic, SPN, 1974
Mišoň, K., Pírko, Z.: Základy astronautiky, Academia, 1974
Kroulík J., Ružička, B.: Rakety, Naše vojsko, 1981
Lála, P., Vítek, A.: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, 1982
Kroulík J., Ružička, B.: Vojenské rakety, Naše vojsko, 1985
Ružička, B., Popelínský L.: Rakety a kosmodromy, Naše vojsko, 1986
Kusák, J.: Kosmické rakety dneška, Hvězdárna Valašské Meziříčí, 1998
Dovolím si doplniť ešte jednu:
Daněk V.: Mechanika kosmického letu, CERM, 2018.
Je síce relatívne nová, ale myslím, že nepodloženosť matematikou a fyzikou sa jej určite nedá vyčítať.
Vrelo odporučujem! :)
Piskot
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 22
Reputace: 0
Bydliště: Pardubice/Praha
Registrován: 5.10.2017 16:22
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Piskot »

Pokud mohu přidat svůj amaterský názor, tak si myslím, že kniha bez vzorců může být velmi čtivá, ale pokud je obor postavený na matematicko-fyzikálních základech, tak by ty základy měly být uvedeny(vzorce)/vysvětleny. Např. v knize o ekonomice nebo stavbě těla bych vzorce neočekával (možná v ekonomice ještě ano). Ale správnou terminologii bych uváděl i v populárně naučné litaratuře. Samozřejmě v knihách pro děti se u vzorců musí přihlédnout k jejich znalostem, ale opět bych se držel správné terminologie.

Rád naskenuji litarutu, která již není a nebude k dostání (neměl bych ji ani nijak výrazně poškodit).
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od MilanSpace »

Vaclavik píše:Když už jsme u těch knih, které popisují některé základy kosmonautiky pak se jedná zejména o ty níže uvedené. Jak jsem již psal výše, novější literatura se většinou bohužel omezila na povídání bez matematického a fyzikálního podložení.

Budil, I. a kol.: Základy kosmonautiky, Orbis, 1964
Bláha, A.: Rakety, raketové motory a paliva, SVTL, 1965
Andrle, P.: Základy nebeské mechaniky, Academia, Praha 1971
Kolář, J.: Základy kosmonautiky, skripta ČVUT, 1972
Kolář, J.: Základy kosmonautiky II - Vnější balistika, skripta ČVUT, 1973
Volf, I.: Pohyb umělých družic, SPN, 1974
Mišoň, K., Pírko, Z.: Základy astronautiky, Academia, 1974
Kroulík J., Ružička, B.: Rakety, Naše vojsko, 1981
Lála, P., Vítek, A.: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, 1982
Kroulík J., Ružička, B.: Vojenské rakety, Naše vojsko, 1985
Ružička, B., Popelínský L.: Rakety a kosmodromy, Naše vojsko, 1986
Kusák, J.: Kosmické rakety dneška, Hvězdárna Valašské Meziříčí, 1998
Pokud si dobře vybavuji, tak některé z Michalem vypsaných knih jsem před několika dny předával na zpracování do Krajské knihovny Pardubice, kde budou uloženy v nově otevíraném specializovaném knihovním fondu "Brána vesmíru".

Určitě jsem tam vezl, mimo desítek dalších, i:
Budil, I. a kol.: Základy kosmonautiky, Orbis, 1964
Lála, P., Vítek, A.: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, 1982
Kusák, J.: Kosmické rakety dneška, Hvězdárna Valašské Meziříčí, 1998
a určitě jednu, možná dvě, z těch Růžičkových, ale fakt si už teď nevybavuji které...
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Wopat »

Vaclavik píše:
Wopat píše:
Vaclavik píše:Na to se těším a věřím, že to konečně bude stát za to, protože pár pokusů a vydání podobně laděné knihy tady bylo a vždy z toho vyšel nepoužitelný brak.
Tak snad nezklame. Obsah a především rozsah bohužel do značné míry ovlivňovalo nakladatelství.
To nerozhoduje o kvalitě. I ve dvou odstavcích se dá plno věcí vysvětlit správně (bez berličky/výmluvy, je to krátké či je to pro laiky a proto to může být špatně) a nebo naopak popřít i ty nejelementárnější základy fyziky :D
Nemyslel jsem to tak, že limitované zadání má vliv na faktickou správnost. Spíš jsem myslel to, že tam třeba nejsou matematické vzorce, které jsi zmiňoval.

Jinak se podepisuju pod to, co napsal Meybe a přidávám naprosto stejnou zkušenost s matematikou. Ve škole mi byla zhnusena a teď lituju, že ji neumím víc a občas si něco aspoň opakuju nebo se snažím naučit.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Vaclavik »

Meybe píše:Michale tvým sítem se nedá jen tak projít...
Nechci toto téma plnit příspěvky mimo téma. Nebudu reagovat na nikoho konkrétně, spíš obecně a můžeme samozřejmě toto velmi důležité téma nakousnout i na setkání Kosmonautix.

1) Jsem pochopil, že tazatel žádal nějakou "lepší" literaturu k poznání toho jak kosmonautika funguje. To prosím neřeší povídání. Stejně jako tady bylo pár příspěvků, že lidi vzorce děsily, ale ty kosmické by je bavily. To je právě ono. Já jsem třeba chtěl do mé první knihy o astronomii aby mi tam můj starší bratr napsal, jak si mám vypočítat různé časy cesty od Země k hvězdám různou rychlostí /bylo mi 9 let/. V té knize to nebylo a mě prostě zajímalo jak si to spočítat pro jiné případy. Později jsem se dostal k MEK od Petra Lály a Tondy Vítka a to bylo ono. Super povídání, ale i vzorečky. Zajímá tě geostacionární dráha? Ano. A je možné aby byla u Jupiteru? Kde bude? Prosím, zde je vzorec jak se k tomu dopídit. No není to úžasné?

2) Václavík je terminologický fanatik. Ano, to je pravda a bylo to horší. Dnes již odpouštím bez hnutí brvou novinářům. Ale proč by měl chyby šířit člověk znalý? Není právě našim úkolem v každém článku a rozhovoru toto ujasňovat a vysvětlovat i ty nuance , se kterými se ve vědě i běžném životě setkáváme? P. S. pro Karla. Před lety jsem za to byl i zlý na studenty. Teď přežiju i satelit v bakalářce či diplomce, ale do posudku vždy napíšu, že student nerespektoval normu :D

3) Karel zmínil Sagana. A tady pozor, jde velmi o to s jakým záměrem je dílo tvořeno. Podle toho se musí také hodnotit. A teď ke zjednodušení Sagana a i jiných v odborně popularizačních knihách. Tady je třeba jistý odestup. Pouze člověk co chápe všechny souvislosti v oblasti fyziky a chemie či techniky si může dovolit zobecnit, protože je opravdu nad věcí. A také tedy může své vyprávění rozvolnit. Ani já tímto nevládnu, a nevládne tím ani Dušan Majer, ani Tomáš Přibyl, ani Milan Halousek či kdokoli jiný, na to jsme malá piva. Proto se snažím být faktografický abych nemátl, protože si nedovolím zjednodušovat veřejně to, čemu plně nerozumím. A pokud ano, tak pouze v omezené míře. Zpět k Saganovi. Šlo o vědce, a ten si s ohledem na své znalosti a ego může dovolit zjednodušení. A on bez debat, protože byl odborníkem. Sagan to uměl, protože znal podstatu věcí. Naproti tomu (tady jsem i několikrát proti tomu zde brojil) např. Milan Halousek či Tomáš Přibyl tímto nejsou, to jsou tzv. pohádkáři a vypravěči. Bez znalosti toho jak to opravdu funguje prezentují informace.

4) Snaha typu: "máš pravdu", ale tomu nikdo nerozumí. Jsi divný. Tak já budu rád divný a rád budu klidně sám v boji, který jsem zavedl. A citát jednoho z mých dětí "Byl jsem na táboře a tam přednášel pán XXX, ale to my všechno víme a na naše dotazy ani nebyl schopen odpovědět, jak třeba funguje raketový motor."

5) Nejsem prý poetický. Tak pro ujasnění vyšly mi dvě sbírky básní pod pseodunymem.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Vaclavik píše:
Meybe píše:Michale tvým sítem se nedá jen tak projít...
5) Nejsem prý poetický. Tak pro ujasnění vyšly mi dvě sbírky básní pod pseodunymem.
Tak tady bez nadsázky napíšu, že čumím jak péro z gauče. :lol: :o
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3277
Reputace: 4039
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Vaclavik »

Meybe píše:
Vaclavik píše:
Meybe píše:Michale tvým sítem se nedá jen tak projít...
5) Nejsem prý poetický. Tak pro ujasnění vyšly mi dvě sbírky básní pod pseodunymem.
Tak tady bez nadsázky napíšu, že čumím jak péro z gauče. :lol: :o
Proto ten pseudonym, aby nedocházelo k těmto WOW efektům. Vědec není blbec a stále má vedle mozku i srdce a duši (asi se divíš že jsem napsal i toto slovo :)).
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1021
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Kniha o zakladoch kozmonautiky

Příspěvek od Alchymista »

ďalší bod pre tezu, že inteligencia je ako líška
Ježko pozná jednu veľkú pravdu, líška pozná mnoho právd.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Knihy“