Co musi mit dite v knihovne?

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Petjo
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2017 13:45
Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Petjo »

Dobry den,
mohl bych se zeptat na „topten“ knizek pro maleho prcka? ..., aby to bylo alespon trochu fundovane a ctive, spis formou pribehu nez encyklopedie? V prvni tride precetl Kriticke momenty kosmonautiky(trochu strasidelne:) a Martana – obe jsou skvele. Ted chodi do druhe tridy a „Vesmirne vyzvy“ spis valcuje „Star Wars“ (anim.) Ted zacal cist „Vesmirni kolumbove“ od KP, ale trochu nuda, ac je to obsahem idealni kniha (spise novinar a politik – nez fyzik a spisovatel:). Zkusili jsme „Kosmonautiku za oponou“ a ta se cte zatim opravdu dobre(von Braun). Je fanouskem SpaceX, tak myslite, ze je mozne zkusit uz Elona Muska? ...bohuzel nejsem z oboru, ac knihy ctu rad:)
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Edemski »

Okna vesmíru dokořán? I když už tam budou staré věci, ale jako základ pro "druháka..."?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. Přiznám se, že když jsem si přečetl, co Tvůj syn zvládá ve svém věku, spadla mi čelist. Opravdu klobouk dolů. já osobně bych třeba doporučil Poklady kosmonautiky od Tomáše Přibyla. Jsou tam nádherné vložené materiály, které simulují např. noviny atd. Je to kniha, která má další úroveň poznávání. Pokud máš fantazie, dokážeš synovi s pomocí těchto materiálů přenést atmosféru té doby.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Petjo
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2017 13:45
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Petjo »

Edemski píše:Okna vesmíru dokořán? I když už tam budou staré věci, ale jako základ pro "druháka..."?
...zkusime. To je preci uplny zaklad, ktery jsem ja cetl, kdyz jsem se ucil na fyziku pred 20-ti lety. Precetl beze me Jirkuv vesmir (Lucy Hawking) a bez zvlastni odezvy. O vesmiru jsem mu koupil nejakou obrazkovou knizku z DK(Vesmir).
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Amper »

Hele a ma o to vlastne nejaky zvlastni zajem ? Druha trida je pomerne malo tak aby jsi neprepalil zacatek. Ja mam teda dve holky (10 a 13) takze je to mozna tim ale obe nejvic bavi neco akcniho - rovery a rakety (Falcon je hodne vdecnej :-D ) coz vetsina knizek o kosmonautice zrovna nesplnuje. Knizky od Hawkingu jsou super ale prece jen me to prijde spis pro starsi deti.

My otcove mame dost casto pocit ze dite by si melo uzivat toho co my jsme nemohli. Kdyz maj ty moznosti ze. Ale deti nas dost casto maji tak nejak na haku :-D a stejne si delaj co je bavi. Sranda je ze treba moje holky bavi technicke veci vcetne letectvi a kosmonautiky vic nez nektere kluky kolegu programatoru (ale stejne me prijde ze malo :-D )
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od laik »

Mě třeba jako dítě hodně bavil Rozum do kapsy, odkud si dodneška pamatuju vesmírný sondy a jejich první mise k planetám naší soustavy.

Malá encyklopedie letectví byla taky moje oblíbená. Ale na netu o ní není ani zmínka...
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od matej »

laik píše:Mě třeba jako dítě hodně bavil Rozum do kapsy, odkud si dodneška pamatuju vesmírný sondy a jejich první mise k planetám naší sou...
Tak to súhlasím na 100%. :palec nahoru:
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Hawk »

Petjo píše: 22.5.2017 13:54 Ted chodi do druhe tridy a „Vesmirne vyzvy“ spis valcuje „Star Wars“ (anim.)
Tohle bych treba nepovazoval vubec za spatnou cestu, dite si predstavi jake by to bylo ,kdyby takhle velke konstrukce existovaly ve vesmiru(staci pak ukazat fotku s ISS a navodit diskusi), jake by to bylo dostat se na jinou planetu( hele my uz byli tamhle na Mesici, chystame se na Mars a vysvetlit treba rozdil mezi planetou a mesicem) , k jine hvezde(to uz je horsi, Voyager je sotva za humny), ci byt v tak velke kosmicke lodi( pravdepodobne uspeje ukazka raketoplanu, byl docela prostorny)...
Nemusi se nutne prokousavat ucebnicovou cetbou nebo narocnejsi sci-fi literaturou.
Drive nebyly Hvezdne valky, ale letely spice abickovske serialy typu Galaxie, Vzpoury mozku apod., ale svoji roli to mozna splnilo, ze se alespon cast lidi zacala zajimat o vesmir.
Stejne tak rozsahle romanove serie pro dospele ci starsi deti Duna, Saga sedmi slunci apod. , kde se je zastoupen v hojnejsi mire vesmir, cestovani mezi planetami a soustavami muze motivovat k zajmu o realnou kosmonautiku a vesmir.

P.S.:Out of date reakce, ale myslim svym zpusobem stale aktualni :-)
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Squierik »

Náš syn oslávil 6 rokov pred mesiacom a do školy pojde až teraz v septembri a tu je výcuc, čo prečítal za uplynulý rok, odkedy sa vlastne naučil čítať:

Obrázek

Každú knihu prečítal niekoľkokrát. Má prečítané ešte nejaké detské encyklopédie, ale tam sa informácie viac menej opakujú.

Veľmi kladne hodnotím Vesmírné výpravy. Je to veľmi pekný prehľad. A Dobytí měsíce je síce relatívne nová kniha, ale pre neho už kultovná. Čítal asi tak 5x.

Zvlášť teda doporučujem sériu knih od Lucy Hawking. Je to v podstate taká literatúra faktu pre deti s prvkami sci-fi. Stephen až do 5.tej knihy písal čisto faktické vložky, ktoré sa v knihách nachádzajú. Úžasne sa to číta (ja som prečítal 2 knihy z tejto série). Český názov je "Jirka a xxx"

EDIT// Jo, vidím, že Jirku už čítal a nechytilo ho :) Ale stále doporučujem ostatným
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Co musi mit dite v knihovne?

Příspěvek od Wopat »

6 let???!!! :o Tak to teda klobouk až na zem jak synovi, tak jeho rodičům. Já jsem teda taky četl už rok nebo dva před školou, ale zmohl jsem se tak maximálně na Děti z Bullerbynu.
Mimochodem, můžu se zeptat, co syn říká na třetí knihu odspodu? Vypadá docela použitě, takže buď jí četlo už celé pokolení, nebo jí dal co proto a ztrestal ji za její nekvalitu :-D A proč je vůbec černobílá?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Knihy“