41. díl - Leden 2013

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Dugi »

Ani v roce 2013 nezanevřu na pořad, který každý měsíc připomíná to nejzajímavější z kosmonautiky v uplynulém měsíci. Už jsme si tak trochu zvykl na to, že každý rok bývá leden bývá na aktuální události velmi chudý. V minulých letech tomu tak aspoň bylo. Zato letos se toho událo poměrně dost. Odpovídá tomu i stopáž pořadu - máme před sebou druhý nejdelší díl v historii pořadu - 12 minut a 42 sekund (I když od třetího místa nás dělí jen dvě vteřiny :-)).
Na co se tedy můžete v dnešním díle těšit? Čekají na vás 4 velké reportáže (evropský servisní modul pro Orion, zkouška robotického tankování na ISS, testování nových skafandrů a nafukovací modul BEAM). Kromě toho je uprostřed pořadu nachystáno celkem 12 krátkých zpráv.



Minulý díl si do této chvíle pustilo celkem 5 399 diváků.
Před zhruba rokem jsem avizoval, že od roku 2013 začnu dělat Vesmírné výzvy v HD. I tento díl ale stále dodržuje rozlišení SD, tedy standardní širokoúhlé. Důvody jsou následující:
  • 1) Zatím ještě nemám PC, který by bez problémů zvládal kompletní editaci HD videa (plánuju na léto).
    2) Stream momentálně HD videa nepodporuje (v průběhu roku se zkusím informovat, zda něco nechystají)
    3) Stále ještě existuje dost zdrojových videí, která by upscalováním (tedy zvětšením) ztratila výrazně kvlaitu. Dokážete si představit obrázek o výšce 240 pixelů (i taková videa občas používám!) roztažené na FullHD?
    4) Byl by problém s vydáváním souhrnných DVD. Nabízely by se dvě možnosti - buďto HD Vesmírné výzvy překonvertovat do SD a vypálit na DVD (Což by se ale podepsalo na kvalitě) a nebo vydávat místo na DVD rovnou na Blu-ray discích (jenže kolik lidí by je dokázalo přehrát?)
Suma sumárum. Rozhodl jsem se odsunout celou HD záležitost minimálně o jeden rok. Jelikož bude DVD Vesmírné výzvy 2013, určitě nebudu v průběhu roku měnit formát pořadu. Nejbližší příležitost pro přechod tedy bude lednový díl v roce 2014, ale to je zatím daleko. :)
Mimochodem při střihu tohohle dílu jsem si uvědomil jak moc se liší Dobývání vesmíru a Vesmírné výzvy. Témata zpracovaná jako hlavní pro Dobývání vesmíru jsou ve Vesmírných výzvách jen ve formě krátkých zpráv (vyjma modulu BEAM). Naopak témata, o kterých se v Dobývání vesmíru moc nemluví tady mají prostor na velkou reportáž. Mám z této diferenciace opravdu velkou radost, protože díky tomu si oba pořady udrží svou kvalitu. Každý míří na jinou cílovou skupinu, které právě ten formát vyhovuje. Navíc pokud se najde někdo, kdo sleduje oba pořady, nebude se u Vesmírných výzev nudit, protože to nebude jen slepenec z Dobývání vesmíru. Ostatně toho jsem se tak trochu bál, když jsem začal dělat Dobývání vesmíru. Měl jsem strach, jestli bude možné o stejných událostech informovat ve dvou různých pořadech. No, prozatím se mi zdá, že se mi to daří. Teda, teď jsem se trochu rozepsal a čtenáře asi moje myšlenkové pochody moc nezajímají, každopádně asi to ze mě muselo ven. :)
Takže na závěr, doufám, že se vám bude nejnovější díl Vesmírných výzev líbit. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Dugi »

Videosoubor s aktuálním dílem Vesmírných výzev se na Stream zřejmě nenahrál správně - video je v přehrávači posunuté vlevo a na pravém straně je černý pás. Momentálně se snažím video na Stream nahrát znovu. Nyní to snad již bude bez problémů. Až bude nové video k dispozici, upravím předchozí příspěvek a vložím do něj nové video + smažu tuhle zprávu. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Samo1995 »

Ako dugi... Pozrel som si to video aj s tým čiernym pásom na boku a vôbec mi to nevadilo D Fakt duper diel. A užasne dlhý. Naozaj ma to bavilo a pekne som zrelaxoval :)
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Greene »

Moc pekny, btw na mym displeji se to prehravalo dobre pri cele obrazovce :palec nahoru: :)
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Samo1995 »

Ty vole Greene :D Pridali sme koment v tej iste sekunde :D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Dugi »

Divné - i v nově nahraném videu je obraz posunutý doleva. :Drbe se na hlavě:
Obrátil jsme se s prosbou na Stream. Snad poradí. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od modelar »

vynikajúci diel :palec nahoru:
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Dugi »

Děkuju za pochvalu. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dadejs
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 24
Reputace: 0
Bydliště: Brno
Registrován: 15.1.2012 16:57
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Dadejs »

fakt je to posunutý :-(
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 41. díl - Leden 2013

Příspěvek od Dugi »

Řeším to se Streamem. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“