Solar Orbiter

Tady můžete diskutovat o družicích a sondách Evropské vesmírné agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Pro článek na našem webu jsem zrovna u stejného tématu řešil, jak nejlépe název téhle pozice přeložit. Napadlo mne „ředitel vědeckého oddělení Evropské kosmické agentury“. Pro jistotu jsem ale napsal Michalovi a požádal ho o konzultaci. Napsal mi, že je to v pořádku, jen že by osobně preferoval doplnění slova direktorat, aby byla zachována struktura. Proto jsem v článku použil „ředitel vědeckého direktorátu Evropské kosmické agentury“.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od MaG »

Hoši díky za vaši společnou práci v popularizaci. Děláte ji skvěle. Chci jen říct, že já se na Michala nezlobím, že nás učí používat správné výrazy, jenom se domnívám, že jsou situace, kdy se dá přimhouřit oko, vzhledem k tomu, jakým lidem byl článek určen. Vzhledem k mmu vytížení už na to prosím nereagujte, nebudu mít čas odpovědět, ale berte to jako můj názor proti Michalovu. Nic víc. Prostě fórum.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Video o Solar Orbiteru ještě před přesunem do USA.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Sajri »

Vaclavik píše:Nevím teda, zda článek je z pera AsÚ, ale pokud ano, tak to chtělo mnohem více péče. Namátkou IABG (Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft), není žádným testovacím střediskem ESA, ale soukromou německou společností, která má kontrakt s hlavním dodavatelem Solar Orbiteru. Škoda, že nic není napsáno o testech, což byly velmi zajímavá měření "magnetických charakteristik" a LVA. Günther Hasinger také není ředitelem vědeckých programů ESA, ale ředitelem D/SCI zodpovědného za Vědecký program ESA a za vědecké aktivity ve vybraných jiných volitelných programech ESA.
Ono je vždy "hezké", když se nějaký hnidopich začne šťourat v nuacních nějaké formulace, aniž by sám přišel s řešením, jak to teda napsat. Takže jak to tedy měli nepsat?
"V úvodu vystoupil ředitel D/SCI zodpovědného za vědecký program ESA a za vědecké aktivity ve vybraných jiných volitelných programech ESA Gunther Hasinger"?
Být čtenářem, tak na konci takovéhle věty nebudu vědět, o čem byl začátek :-D.
Psal jsi někdy Michale nějaký populární článek...?

Ředitele D/SCI sama ESA ve svých tiskových prohlášeních označuje jako Director of Sćience. Přeložit to jako "Ředitel vědy" by bylo dost směšné, takže použitá formulace je naprosto adekvátní. Čtenář si odnese, že ten člověk je ředitelem čehosi, co má něco společného s vědou. A pokud ho bude víc zajímat, co vlastně ta pozice znamená, není nic jednoduššího než použít Google a jeho jméno.

PS: nejsem autorem toho článku, ani s ním nemám nic společného.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Vaclavik »

Sajri píše: Ono je vždy "hezké", když se nějaký hnidopich začne šťourat v nuacních nějaké formulace, aniž by sám přišel s řešením, jak to teda napsat. Takže jak to tedy měli nepsat?
"V úvodu vystoupil ředitel D/SCI zodpovědného za vědecký program ESA a za vědecké aktivity ve vybraných jiných volitelných programech ESA Gunther Hasinger"?
Být čtenářem, tak na konci takovéhle věty nebudu vědět, o čem byl začátek :-D.
Psal jsi někdy Michale nějaký populární článek...?

Ředitele D/SCI sama ESA ve svých tiskových prohlášeních označuje jako Director of Sćience. Přeložit to jako "Ředitel vědy" by bylo dost směšné, takže použitá formulace je naprosto adekvátní. Čtenář si odnese, že ten člověk je ředitelem čehosi, co má něco společného s vědou. A pokud ho bude víc zajímat, co vlastně ta pozice znamená, není nic jednoduššího než použít Google a jeho jméno.

PS: nejsem autorem toho článku, ani s ním nemám nic společného.
Sám víš, že jsem napsal mnoho popularizačních článků, rozhodně ale ne "populárních" jak píšeš ty, to pak musím opravdu říct že ne. A není nikdy omluvou říct, že se něco zjednodušuje. Sám jsi vědec a vysokoškolský pedagog a sám víš, že i jisté zjednodušování má svá pravidla a přes něco prostě nejede vlak, jak se lidově říká.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Pánové, pojďme se nějak dohodnout. Bude to chtít něco od obou stran.
Michal by mohl Petrovi odpovědět na jeho otázku: „Takže jak to tedy měli nepsat?“
Petr by mohl napsat, zda mu varianta, kterou jsem tady napsal, tedy “ředitel vědeckého direktorátu Evropské kosmické agentury“, připadá vhodná či nikoliv.

Celkově, zkusme se dohodnout, tak, jak to je na našem fóru zvykem, díky.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Pánové, pojďme se nějak dohodnout. Bude to chtít něco od obou stran.
Michal by mohl Petrovi odpovědět na jeho otázku: „Takže jak to tedy měli nepsat?“
Petr by mohl napsat, zda mu varianta, kterou jsem tady napsal, tedy “ředitel vědeckého direktorátu Evropské kosmické agentury“, připadá vhodná či nikoliv.

Celkově, zkusme se dohodnout, tak, jak to je na našem fóru zvykem, díky.
Dušane přesně tak jak jsi to napsal ty. Ty jsi se mě na toto před několika dny zeptal a dostal si odpověď jak to má, nebo jak by to mělo být. To považuji za legitimní a nemám s tím problém. To že někdo začne kolem sebe kopat a jednou píše ten a podruhé ten aby ochránili "svůj" ústav chápu také. Ale je to malinko dětinské. Pokud není AsÚ AV ČR skrze své vyslance ochotno uznat chybu, pište si cokoli. Já to myslel v dobrém, abyste se poučili.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Uff ... no ... mám pocit, že tahle diskuse má potenciál ujet mimo téma rychleji, než se mi původně zdálo. Chápu Michalův postoj, že mu jde o správnou terminologii, ale upřímně mi ten poslední komentář přišel trochu tvrdý. Nikdo neříká, že jsi to nemyslel dobře. Petr se jen zapojil do diskuse, aby přidal svůj názor, tak, jako to dělají všichni ostatní. Nemyslím si, že v tom hrálo roli nějaké zastávání. Taky si nemyslím, že druhá strana nedokáže uznat chybu. Pes je podle mého názoru zakopán v tom, že obě strany vnímají některé věci rozdílně a z toho pramení podobné neshody. Proto bych chtěl poprosit - zkusme v podobných případech vždy aspoň trochu zapojit empatii a vcítit se do role toho druhého. Neobviňujme se z toho, že ten druhý nechce uznat chybu. Taková obvinění ničemu nepomohou, jen zhoršují atmosféru a to nikdo nechce.
Ale abych tu jen neplácal obecná moudra. Jak jsem psal, pojďme se dohodnout, najít společnou řeč. Michal nabízí pomocnou ruku, na tom se dá stavět. Velmi bych ocenil, kdyby druhá strana reagovala konstruktivně (tak , jak je u nás na fóru zvykem). Pánové, zkuste se třeba nějak dohodnout, spolupracujte, komunikujte spolu. Věřím, že se tak podaří eliminovat případné spory.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Vaclavik »

Dušane díky za moderaci. Za mě ukončuji diskuzi, nechme tedy pravdu na každé z diskutujících stran. Ať to je jak to je. Ona to třeba někdy historie rozřeší, případě můžeme pokračovat soukromě v emailech. Je ale pravda blbost tady zasviňovat diskuzi o skvělé misi Solar Orbiter.
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Solar Orbiter

Příspěvek od Sajri »

Dugi píše:zda mu varianta, kterou jsem tady napsal, tedy “ředitel vědeckého direktorátu Evropské kosmické agentury“, připadá vhodná či nikoliv.
Ano, přijde, a stejně tak mi přijde vhodná i formulace použitá v článku, nebo jakákoliv jiná podobná. Já žádnou konkrétní formulaci neobhajuju. Z mého pohledu je důležité, aby čtenář pochopil, o co jde, a nezískal pocit, že se autor snaží násilím překládat něco, co stejně doslova přeložit nejde.
Nemám rád slovíčkaření, a obzvlášť nemám rád slovíčkaření podané stylem, snažícím se někoho mentorovat (Nevím teda, zda článek je z pera AsÚ, ale pokud ano, tak to chtělo mnohem více péče), zvlášť když jde v podstatě o prkotinu (a nesouvisí to s tím, že jsem taky z AsÚ, reagoval bych stejně i v jiném případě).
Kdyby Michale Tvůj příspěvek začínal až druhou větou, tak bude obsahově úplně totožný, jen z něj zmizí ten nepříjemný mentorský tón (a já bych si nejspíše odpustil svou reakaci).

Odpovědět

Zpět na „Sondy“