Ostatní zajímavosti

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od MilanSpace »

Meybe píše:Ta knihovna je fantastický nápad... :
Já jen v této souvislosti připomínám, že Krajská knihovna Pardubice slavnostně otevírá 9. června 2020 (tedy pokud to bude možné z hygienických důvodů uskutečnit) nový specializovaný knihovní fond "Brána do vesmíru", v nově zrekonstruovaném historickém objektu na Přihrádku pardubického zámku.
Zatím tam máme navezeno asi 30 banánových beden knih a odborných materiálů z pozůstalosti Tondy Vítka, knihovny a archivu České kosmické kanceláře, knihovny Jana Koláře a od několika dalších drobnějších dárců. A další zajímavé soubory pro tento knihovní fond jsou rozjednané.
Jsou to jak knihy, tak právě i odborné publikace a privátní archivy (výstřižky, výpisky) v různém stupni roztřídění. Všechno bude (je) řádně zkatalogizováno podle knihovních pravidel a bude určeno k presenčním výpůjčkám a studiu. O tom, že by se materiály měly digitalizovat nevím, ale v současné době to nepředpokládám. Na webových stránkách knihovny by ale určitě měl být katalog tohoto knihovního fondu
Tento nový specializovaný knihovní fond měla v sobotu 2.6. představit ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích, paní Kodetová, účastníkům KOSMOS-NEWS PARTY 2020 v Pardubicích (archiv knihovny, kde jsou momentálně všechny tyto knihy a materiály uloženy, je v Ohrazenicích asi 200 metrů od hotelu TRIM, kde se měla KNP2020 konat, tak jsem tak jsem doufal, že se mě povede vyjednat pro zájemce alespoň malou exkurzi. No, dopadlo to koronavirově jinak...).
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od argus123 »

Pospíšil píše:Pro jistotu jsem čeknul, jestli tu sbírku náhodou někdo nevyhodil, ale je to OK, pořád tam je. :-D
Vypadá to takhle:





to je hezký, to by skôr bolo dobre aj oskenovať nech je to aj v digitalnej forme.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Pospíšil »

Jj, ale je toho hodně. Ty bílé listy jsou polepené z obou stran a tipuju jich tak kolem 200. Za nějakého deštivého dne bych to ofotit možná mohl, ale jen telefonem, do skeneru se mi s tím nechce, navíc mám doma jen A4 a ty listy jsou větší.
Nicméně než to někam/někomu věnuju, tak si to asi nafotím. :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Pospíšil »

Tak jsem se do toho včera přece jen pustil.
Mám nafocenu zatím jen jednu složku ze čtyř, byla to celkem fuška (163 stran), ale řeknu vám, stálo to za to! :-D
Některé dobové články a popisky k obrázkům jsou naprosté perly. Jeden příklad za všechny. ROFL




Možná byste se taky chtěli na chvíli vrátit o 40-60 let zpět v čase a začíst se do té skvělé propagandy v Mladé frontě, Vlastě, Obraně lidu a podobných tiskovinách, což? Tak dobrá, podělím se s vámi ... pohodlně se usaďte, něco dobrého si nalijte, ale držte se pevně, ať si smíchy nepřivodíte nějaké zranění. ;)
https://photos.app.goo.gl/i5SoFDhDJ8fWQN6x6

To be continued
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Wopat »

Wow!!! :slint: Tak to je poklad. Díky moc za to nafocení. Pokud už je čtvrtina hotová, tak je to rychlejší, než jsem čekal. Prosím, vytrvej! Určitě tím uděláš hodně lidem radost. Jinak perla s nacistickým raketovým odborníkem vytvářejícím Kennedymu iluzi nemá chybu :lol:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Lakely »

To je skvělé! Mockrát díky, že jsi tomu věnoval čas. Dnes mám co dělat :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Pospíšil »

Jj, tušil jsem, že vám to udělá radost ... a z toho mám radost i já! :-D
... byla by věčná škoda nepodělit se o takové skvosty, jako třeba tato pasáž z reportáže o letu Germana Titova. :P

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Dugi »

Skutečné perly, jen co je pravda. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od argus123 »

No tak som rád že sa mi podarilo otvoriť toto téma, našiel som tiež par člankov v tích starích novinách, takže pofotím a dam sem :)

Zaujimava vec čo som si všimol, zatial čo o americkych raketach su zname veškere dostupne informacie, tak o tích sovietskych nieje zname ani meno, nazov je tvoreny maximalne rokom zavedenia :D a aj ich vizualizacia je len autorova predstava, tolko k tomu.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Pospíšil »

Takže, vážení a milí, chlapci a děvčata, dámy a pánové, druhá várka výstřižků z archivu je zde. Ve druhé složce byly posbírány mnohem odbornější texty s výrazně menší dávkou dobové propagandy, než ve složce první. Zdrojem byly evidentně časopisy Křídla vlasti, Letectví a Kosmonautika, Technický magazín (téčko) a pod. Velká část se týká družic a kosmických sond. Jako autory tu vidíme jména známých odborníků, jako Antonín Vítek, Boris Valníček, Marcel Grün a další. 8-)
Dnešní dávka historie má 147 stran: https://photos.app.goo.gl/PD3VRP98cenD7YmK9
Enjoy!


---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“