Televizní pořady

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Evžen111 »

Samo píše:No ale určite tam nebude nič o mimozemskom živote a vzniku vesmíru zo Stevenom Hawkingom :lol:
Je nějaký důvod proto, aby tam takové téma nezaznělo? Této otázce opravdu nerozumím. Sem tam na to koukám taky a jejich pořady o astronomii a vesmíru jsou na vysoké úrovni a rozhodně se takových témat nebojí a není důvod (proč by měl být!!!) nerozebírat i názory profesora Hawkinga! Už jen to, že tam vystupují skutečné osobnosti tohoto vědního oboru hovoří jasně více než jaká slova. Tyto pořady jen doporučuji, ostatně Gubarev tady založil kdysi vlákno, kde právě archiv tětcho pořadů můžete shlédnout.
E
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Samo »

Ide o to že pápež Ján Pavol II sa s Hawkingom stretol a tam mu povedal že nemá problém s jeho prácou práve naopak že ju podporuje ale nemá uvažovať nad iným vznikom vesmíru ako božským a Hawking to porušil ;) Niektorý silne veriaci ľudia majú problém aj s mimozemským životom a to nehovorím o vzniku vesmíru inak ako rukou stvoriteľa.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Edemski »

K tomu se hodí tenhle vtip :lol:

Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Evžen111 »

Samo píše:Ide o to že pápež Ján Pavol II sa s Hawkingom stretol a tam mu povedal že nemá problém s jeho prácou práve naopak že ju podporuje ale nemá uvažovať nad iným vznikom vesmíru ako božským a Hawking to porušil ;) Niektorý silne veriaci ľudia majú problém aj s mimozemským životom a to nehovorím o vzniku vesmíru inak ako rukou stvoriteľa.
Dugi, promiň asi to bude trochu OT. Možná taky ne. Jedna důležitá věc na kterou nesmíme zapomínat. Bible NENÍ vědecká kniha a nikdy jí nebyla. To že ve středověku se to tak bralo, je věc středověku. Ale to, že dnes křesťanská televize nabízí takové pořady je zřejmě dostatečný důkaz, že přehmaty typu Galileo Galilei se nebudou opakovat. Pevně věřím, že víra a moderní věda spolu jdou ruku v ruce, jinak to ani není možné. Věda tu je od toho, aby nám vysvětlila, co a jak se vlastně stalo. Bylo by dnes asi velmi nerozumné věřit tomu, že Bůh v šesti dnech stvořil svět, který byl již v okamžiku stvoření třeba miliardu let starý, chápeš, vzrostlé stromy, zvířata, hory a tak dále. To že je to v Bibli psané právě tak, je věc jiná a má jiné opodstatění, pro které zde není prostor. Ale fakt, že křesťanství jde ruku v ruce s moderní vědou je nepopiratelný. Na TV Noe jsou i jiné pořady o vědě a výzkumu. Věda je od toho aby bádala a hledala odpovědi na otázky, které možná paradoxně dává sama svými objevy. Jsem přesvědčen, že věda a víra jsou společníci, ne nepřátelé a byl by blázen, kdo by tohle popíral a z Bible fanaticky hájil neobhájitelné. Musíme být především soudní a otevření. A proto jsem rád, že TV Noe ukazuje právě takovými pořady, že křesťanství vědu umí chápat a umí respektovat poslední objevy. No a kdyby se ukázalo, že mimozemský život opravdu existuje, nevidím důvod, pro který by s tím mělo mít křesťanství nějaký problém, a to říkám jako křesťan a zároveň velký fanda do kosmonautiky a všeho, co se kolem ní motá. Jen to svoje křesťanství nechci zde moc rozebírat ani zdůrazńovat, protože to sem nepatří.
Jen tak mimochodem, jistě víte že Vatikán má také svoji hvězdárnu, docela vybavenou a na vysoké úrovni a má ji už hodně hodně dlouho a v astronomickém světě má docela jméno.
A jen tak na konec, ten vtip znám a hóóóódně se mi líbí, nemá chybu :palec nahoru:
Dugi, promiň, možná je to trochu OT, ale chtěl jsem jen reagovat z pozice víry, důkladně pamětliv přitom na toho jehovistu, který sem lezl oknem když byl vypoklonkován dveřmi a když se zabednily okna, lezl sem komínem. Děkuji za pochopení.
E
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Malky »

Evžene, kéž by takových křesťanů jako ty bylo víc. Osobně jsem tu svou poznámku nemyslel nijak špatně, právě naopak, mám radost, že tam takové pořady běží, a osobně se mi tenhle způsob pohledu na věc hodně líbí (rozebírání moderních vědeckých poznatků i z filozofického/teologického hlediska).
Bohužel se obávám, že nemáš pravdu v tom, že všichni křesťané akceptují moderní vědu, nemají problém s Hawkingem a mimozemským životem apod. Možná jde jen o velmi hlasitou menšinu (jak bývá zvykem, a pak to pár blbců zkazí všem :( ). Jen chci říct, že takoví lidé, co berou bibli doslova a jako vědecký popis světa, existují, a nelze se pak divit tomu, že se někteří diví, že existují i tací křesťané, kteří nemají se sloučením těchto dvou pohledů na svět problém.
Jen víc takových! :)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Edemski »

Pěkně jsi to napsal, ale bohužel je tu ještě jedno náboženství, a to si bohužel nic nepřipustí :-( Myslím, že to tu video bylo ve vtípkách z kosmonautiky... Hodně smutný...
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Evžen111 »

Malky, Edemski, díky za názory, vážím si toho a jsem vám za ně vděčný!
Malky, rozhodně jsem nebral nic osobně a ani mne to na chvíli nenapadlo. Jen jsem chtěl zareagovat také ze svého názoru a svého chápání.
Musím ale souhlasit s tím, co píšeš ve druhém odstavci. Zakrývat si před tím oči a dělat, že něco takového neexistuje by bylo značně pokrytecké. Bible ale opravdu není vědecká kniha a i církev tohle otevřeně říká. Právě proto vidím důležitost naučně vědeckých a populárně vědeckých pořadů v jakékoli televizi, v křesťanské o to víc. Nejsme a nemůžeme být sekta, která si stojí tupě a slepě za svým a odmítá jakýkoli názor, který je v rozporu s jejím tzv. učením. Právě schopnost dialogu,uznání toho, že pravdu může mít i někdo jiný a v té návaznosti také přejímání vědeckých poznatků vidím jako největší dar, kterému jsem se nejen díky křesťanské výchově naučil. To, že některá náboženství tohle odmítají ukazuje, na jakých základech stojí.
Díky chlapi, vidím, že jsem v dobré společnosti! :palec nahoru:
E
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Televizní pořady

Příspěvek od MaG »

Mám velkou úctu ve věřící lidi, byť kvůli jejich názoru do kostela nezajdu. Je třeba připustit, že kde končí logika a fyzika, začíná víra a tak to má být. Velmi se mi líbí, jak to v TV Noe dělají, že řada témat je i s vědou a konkrétně s astronomií související. Je to i díky panu Suchánkovi, který je moc milý moderátor. Ostatně uvidíte sami, že můj vztah k této TV je pozitivní, až mě tam uvidíte po novém roce v Hlubinách :-) Tehdy jsem si jen říkal, proč tak obyčejný člověk jako já je zván do pořadu, v němž vystupují tak významní vědci a vůbec lidé.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Dugi »

Tak to je super, rád si ten díl pak pustím!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Televizní pořady

Příspěvek od slappy »

Díky za tuhle debatu pánové! Mě v podstatě věda přivedla k víře, která pak zase posílila zájem o vědu. ; )

Připomnělo mi to tenhle pořad s Jiřím Grygarem, kde mimo jiné zmiňuje tři věci na které můžeme jako lidstvo být hrdí: věda, víra a umění.

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“