Scifi a realita

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Dugi »

Tvoje snaha vrátit se od sci-fi trochu nevyšla, ale snaha se cení. :-D
Jak už psal Agamemnon, tohle je mimo naše současné technologické možnosti.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Adhara »

Osobne som nikdy nečítala sci-fi, v ktorom by sa všetko do bodky mohlo udiať tak ako je tam opísané. V každej sa skôr či neskôr objavila nejaká nepravdivá informácia – nepravdivá už podľa dnešných znalostí. Preto mi vyhlásenia „sci-fi sa raz stane realitou“ pripadajú dosť čudné. Ale napriek tomu považujem sci-fi za dobrý nástroj propagácie kozmonautiky.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Wopat »

Adhara píše:Preto mi vyhlásenia „sci-fi sa raz stane realitou“ pripadajú dosť čudné.
Já bych to nebral úplně tak doslovně. Spíše to vnímej jako "některé prvky ze sci-fi se stanou realitou" (což už se nejednou stalo). Je jasné, že žádný sci-fi román nebo film, nemůže být úplně bezchybný nebo že by se snad v budoucnu vyplnilo vše v něm obsažené.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Scifi a realita

Příspěvek od tomas »

Hodně vizionářsky se snažil psát A.C.Clark, protože měl informace od vědců o novinkách z jejich oborů a měl docela odhad na to, jak by se daná věc mohla uplatnit v praxi.

Ono sci-fi má i svůj zvláštní popisný jazyk. Jeden autor (bohužel jméno jsem zapomněl) píše povídky ze současnosti tak, jako by to bylo sci-fi a vypadá to velmi zajímavě. Jen si vezměte, jak by popis dnešního všedního dne vypadal ještě před dvaceti lety jako sci-fi. A abych se vrátil k tématu fóra, tak kosmonautika má na tom ohromný podíl, stačí jen namátkou tři hesla: telekomunikace, GPS, medicína.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Scifi a realita

Příspěvek od geal »

Adhara píše:Osobne som nikdy nečítala sci-fi, v ktorom by sa všetko do bodky mohlo udiať tak ako je tam opísané. V každej sa skôr či neskôr objavila nejaká nepravdivá informácia – nepravdivá už podľa dnešných znalostí.
No tak já nevím, to asi záleží na interpretaci. Já si třeba hodně oblíbil Flintovu sérii 1632, kde prakticky všechno, co se v tom příběhu děje, je vlastně velice snadno uvěřitelné, pouze je to zasazeno do bizarního vesmíru, o kterém nevíme, jestli ta klíčová první událost, co se v něm stala, je nějak možná i v tom našem. Ale ty následné události samotné, tak, jak jsou popsané, jsou nejenže zcela uvěřitelné, ale díky šíři autorova dějinného přehledu znějí dost pravděpodobně. (Maximálně by se o nepravdivých informacích dalo hovořit třeba v tom směru, že Richelieu nebyl až takový hajzl, jakého z něj kvůli zápletce udělali. :-))
Preto mi vyhlásenia „sci-fi sa raz stane realitou“ pripadajú dosť čudné.
Takovým hezkým metapříkladem by ale bylo, kdyby jako ve Futuramě vědci v roce 2208 zvýšili rychlost světla. :-)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Gubarev »

Před pár lety jedna z největších společností (nejsem si jistý jestli Discovery, nebo NG) natočila celou sérii dokumentů právě o tom, jak se trefili různí autoři už od dob J. Vernea. Co si pamatuji, vyhrál to (nejblíž trefil v různých případech) Phillip K. Dick. Samozřejmě tam nebyl jediný, který by trefil všechno, ale třeba Clarke (k mému velkému překvapení) nedopadl tak, jak bych tipoval, a jak je prezentován. Zkusím se po tom podívat, když bude chvilka.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Scifi a realita

Příspěvek od geal »

No tak Dicka moc načteného nemám, ale měl jsem doposud za to, že snad byl ve své tematice obvykle poněkud "přízemnější". Těžko hodnotit, jak moc věrohodně Clarke vylíčil Rámany, když ani nevíme, jestli taková civilizace vůbec existuje. :-)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Gubarev »

No tak Dicka moc načteného nemám, ale měl jsem doposud za to, že snad byl ve své tematice obvykle poněkud "přízemnější"
Tak to je pouze z důvodů, že ho fakt nemáš načteného. Shodou okolností šlo 15 let o mýho nejoblíbenějšího autora (se Strugackými a Lemem), takže vím, o čem píšu. Ale přesto mě překvapilo, že uspěl víc, než druhý jmenovaný v závorce.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Scifi a realita

Příspěvek od geal »

Mno jo, tak já to napravím, slibuju. ;)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Gubarev »

geal píše:Mno jo, tak já to napravím, slibuju. ;)
:) Ale dovol mi tě varovat, díky neúnavné práci jeho skalních fandů (a to i mezi překladateli) jsou toho dnes do ČJ přeloženy skutečně "tuny", takže jen orientovat se v tom, co zvolit chce čas. Jako člověk s "posunutou psýché" byl neskutečně plodný, a né všechno je silné. V devadesátých letech to bylo jednodušší, pač to v Čechách bylo 5-8 jeho stěžejních románů plus tak 50 povídek. Já už scifi nečtu, ale léta +/- každých pár měsíců narazím na webu na další a další nové překlady šuplíkovek a zatoulaných děl...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“