Scifi a realita

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Scifi a realita

Příspěvek od geal »

Myslím, že jako přepatlakladatel sáhnu spíš po originálech...i když tedy do databáze bilingvních textů by se mi Dick asi hodil. :-)
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Adhara »

Wopat píše: Je jasné, že žádný sci-fi román nebo film, nemůže být úplně bezchybný nebo že by se snad v budoucnu vyplnilo vše v něm obsažené.
To je pravda, no poznám množstvo laikov, ktorým to žiaľ jasné nie je.

Isteže, ak si to vezmeme veľmi zoširoka, niektoré prvky zo sci-fi sa realitou stávajú. Napríklad Verne správne predpovedal miesto štartu, pristátia aj počet ľudí prvej mesačnej výpravy. Ale to podľa mňa ešte nestačí na to, aby sa dalo povedať, že jeho knihy sa splnili, lebo on písal tiež niečo o vystrelení z dela a ďalších absurdnostiach. A takisto ani opisy každodenného života budúcnosti spisovateľom veľmi nevychádzali.

tomas píše:Hodně vizionářsky se snažil psát A.C.Clark, protože měl informace od vědců o novinkách z jejich oborů a měl docela odhad na to, jak by se daná věc mohla uplatnit v praxi.
Súhlasím, že Clarke bol skvelý vizionár a vzdelaný autor a mnohé prvky jeho príbehov sú veľmi nadčasové. Lenže ani on sa zďaleka netriafal do všetkého. Vieme, že v roku 2001 žiadna vesmírna odyssea nebola. :-) A v takej podobe, ako ju opísal, ani nikdy nebude.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Scifi a realita

Příspěvek od geal »

"Napríklad Verne správne predpovedal miesto štartu, pristátia aj počet ľudí prvej mesačnej výpravy."
No kdyby pár tisíc fantastů jen tak pláclo počet a místo, tak se někteří z nich pravděpodobně trefí. ;) A ten zbytek bude zapomenut. To zní jako obyčejný survivorship bias.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Agamemnon »

podľa mňa si tu niektorí mýlite sci-fi autorov s jasnovidcami
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Scifi a realita

Příspěvek od slappy »

Nevím, jestli toto úplně spadá do sekce 'Popularizace vesmíru', každopádně mě právě docela pobavila zápletka posledního dílu seriálu Blindspot: Banda zloduchů se dostala k raketě Pegasus a pokusila se jí vypustit z uneseného komerečního letadla s nákladem cubesatů, které měly vyřadit celou americkou síť navigačních družic GPS :evil:
Uživatelský avatar
PepaSFI
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 28
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina
Registrován: 3.3.2016 19:54
Re: Scifi a realita

Příspěvek od PepaSFI »

Agamemnon píše:podľa mňa si tu niektorí mýlite sci-fi autorov s jasnovidcami
to je naprosto běžný omyl a jakési klišé, připisovat autorům scifi nějaké předpovědi budoucnosti. Jsou to jen příběhy posazené do fantastické reality, do prostředí které neodpovídá našemu. Kdysi někdo, nevím už kdo, definoval scifi a příbuzné fantastické žánry jako příběhy kde "něco je jinak". A to něco je to do čeho dal autor svou myšlenku. Verne nepředpověděl kolik lidí poletí na Měsíc ani odkud odstartují a kdovíco ještě. To jsou jen detaily které náhodou pasují. On si vysnil let na Měsíc! Nevím jestli někdy v té době někdo seriozně teoretizoval o tom že by se jednou mohlo letět ale Vernovi prostě přišlo fajn napsat o tom příběh. Dnes víme že z kanónu to fakt nejde, on to asi nevěděl ale to je jedno. Nic nepředpovídal, psal příběhy. Ono to "předpovídání" moc nejde ani těm co to mají v popisu práce a jdou na to vědecky.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Lakely »

Jako vždy, když se hází do jednoho pytle, tak dochází k přílišnému zjednodušení. Autoři sci-fi jsou zejména lidé s fantazií a zasazují své příběhy do svých fiktivních realit a světů. Ale jsou tu i ti, kteří se snaží puntičkářsky sebrat současné znalosti daných oborů a pokusit se ve své knize predikovat teoretickou budoucnost. Mluvím teď třeba o A. C. Clarkovi, nebo Isaacu Asimovovi. A když už jde o ty, co fantazírují. Společnost je propojený a velmi kompaktní uskupení, kde každý nějakým způsobem ovlivňuje každého. Takže i autor sci-fi může inspirovat svojí fantazijní knihou vědce, který bude bádat přesně to, co tam on popisuje a vědec to díky tomu objeví a aplikuje. Avšak hledat v tom nějaká jasná pravidla a říkat zda autoři sci-fi předpovídají, nebo nepředpovídají budoucnost je dle všeho naprosto scestná úvaha. Správně bychom se měli ptát, jaké myšlenky ze sci-fi inspirovali vědce k jejich objevům? A hned potom by měla následovat otázka: Jací vědci svými myšlenkami inspirovali autory sci-fi a ti jim pak pomohli jejich nápad umístit do knihy a inspirovat další a uvést danou myšlenku v realitu? :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Scifi a realita

Příspěvek od slappy »

Znáte tento propracovaný umělecký koncept vzestupu, pádu a opětovného vzestupu civilizace čtyřnohých inteligentních bytostí Birrin na vzdálené planetě?
Abiogenisis - Alex Ries
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Za mě jedna z nejlepších představ o mimozemšťanech..
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Hawk »

Dobre napsane a zaroven z pohledu fyziky nerealne scifi muze prilakat lidi ke skutecne kosmonautice.
Nezazivne/nudne pojate, byt realne napsane/natocene scifi tento efekt mit nemusi.

Dalsi vec je realita a uroven naseho soucasneho poznani
Treba historicke udalosti, ktere s umenim nemely nic spolecneho, jako treba kanaly na Marsu postavene mistni civilizaci, ktere pritahly zajem lidi o rudou planetu.

Teoreticky kdyby jsme neznaly jistou uroven robotizace/automatizace a nezvladaly optiku,a tim padem nedokazaly tuto teorii pomoci satelitu,sond, dalekohledu vyvratit, ale zaroven bychom dokazaly prepravit relativne bezpecne lidi na Mars, tak by nas ta teorie o kanalech tak pritahovala, ze uz tam lidi davno dopravime :-D
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Scifi a realita

Příspěvek od Alchymista »

Hawk píše: 19.9.2021 19:24 Teoreticky kdyby jsme neznaly jistou uroven robotizace/automatizace a nezvladaly optiku,a tim padem nedokazaly tuto teorii pomoci satelitu,sond, dalekohledu vyvratit, ale zaroven bychom dokazaly prepravit relativne bezpecne lidi na Mars, tak by nas ta teorie o kanalech tak pritahovala, ze uz tam lidi davno dopravime
Čož je ale zasa len dohad z kategorie alternatívnych historií. Ono ten vývoj a jeho fázy majú vnútornú logiku... A udalosti majú obvykle korene hlboko v minulosti.

Ale predstavme si svet, ktorý navrhuješ.
Kde by mal/mohol mať korene?

Povedzme že (nazatiaľ ~rok 1900) nevzniká kvantová teoria (alebo o kus skôr - Maxwell nenapíše svoje rovnice) - a Einstein je proste len uradníček na patentovom úrade. Dejiny bežia ďalej - veľká vojna, ruská revolúcia, hospodárska kríza, nástup nacistov, druhá veľká vojna... To všetko sa zaobíde bez kvantovej teorie a je výsledkom spoločenských procesov starších ako vznik kvantovky.

Ale neexistencia kvantovky má prinajmenšom tri zásadné historické dôsledky: v 40. rokoch počas veľkej vojny nevznikne atomová bomba a jadrový reaktor, v 1947 nevznikne polovodičový prvok tranzistor a v 1960 nevznikne laser (a predtým v 1952 maser)...
Dôsledkom toho je "raketový šialenec z Penemunde" von Braun obesený ako nacistický zločinec (za raketové ostreľovanie Londýna a Antverp) a Koroľov môžno báda nad kvapalinovými raketami - ale pre protilietadlové systémy (sovietsky protilietadlový S-25 Berkut bol postavený ešte čisto na elektrónkach - kvantovku nepotrebuje). A možno zmrzne niekde na Magadane...

Armády totiž bez atomovej bomby nemajú dôvod k vývoju a stavbe veľkých diaľkových kvapalinových rakiet - neexistuje pre ne náklad, ktorý by im dával zmysel pri presnosti a operatívnosti použitia, ktorú dokážu dosiahnuť s elektronkami.
Vývoj kozmických rakiet je takto nesmierne spomalený. A bez polovodičov sú ich riadiace systémy "hlúpe"... Potrebujú stály dozor.

Takýto je zhruba svet, ktorý si načrtol - a logická cesta k nemu. Ale práve nie som si istý, či je v ňom splniteľná požiadavka "dopraviť relatívne bezpečne ľudí na Mars" - už Mesiac je pre elektronkové systémy výzva na hranici možného.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“