Opustili nás...

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 556
Reputace: 63
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Opustili nás...

Příspěvek od MilanSpace »

Zemřel americký astronaut Donald Williams (160. člověk ve vesmíru, pilot Discovery STS-51D/1985 a velitel Atlantis STS-34/1989) :(
Obrázek
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Opustili nás...

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Netýká se to sice kosmonautiky, ale dovolím si vzpomenout na vynikajícího amerického chemika Waltera Kohna, který zemřel ve věku 19. dubna 2016 ve věku 93 let. Walter Kohn byl nositelem Nobelovy ceny za chemii za významný přínos oboru kvantové chemie.Dovolím si zde ocitovat nekrolog, který jsem sepsal pro Facebookovou stránku klubu skeptiků:

"Walter Kohn se narodil roku 1923 ve Vídni. Později unikl před nacisty do Anglie, jeho rodiče však zahynuli v koncentračním táboře. V roce 1940 se Kohn přestěhoval do kanadského Toronta. Zde vystudoval na University of Toronto teoretickou fyziku a matematiku. Roku 1948 získal doktorát z fyziky na Harvard University. Jeho doktorské studium vedl vynikající fyzik Julian Schwinger, ovlivnil ho i John Hasbrouck van Vleck.

Později pracoval na Carnegie Mellon University a v polovině 50. let přijal americké státní občanství. Krátce působil také v Kodani, dále spolupracoval s Bellovými laboratořemi. Na počátku 60. let přešel jako profesor fyziky na UC San Diego, zde pracoval do roku 1979, následně se stal šéfem na Institutu pro teoretickou fyziku v Santa Barbaře. O 5 let později získal místo profesora fyziky na UC Santa Barbara.

Jeho práce významně přispěly k fyzice supravodičů, za což získal Buckleyovu cenu společnosti American Physical Society za rok 1961. V roce 1963 se stal členem American Academy of Arts and Sciences a o 6 let později rovněž členem National Academy of Sciences. V roce 2011 byl jmenován čestným členem Österreichische Akademie der Wissenschaften.

Nejvýznamnější ocenění jeho práce však byla Nobelova cena za chemii, kterou získal společně s Johnem Poplem v roce 1998. Kohn byl oceněn za významný přínos kvantové chemii, konkrétně za formulaci a rozvoj teorie funkcionálu hustoty."
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Opustili nás...

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

V sobotu 30. dubna zemřel ve věku 76 let významný britský chemik Harold Kroto, nositel Nobelovy cena za chemii pro rok 1996.

Harold Kroto se narodil 7. října 1939 ve Wistbechu v hrabství Cambridgeshire. Jeho otec pocházel z Polska a matka z Německa, ve 30. letech však emigrovali do Anglie, protože Heinz Krotoschiner byl židovské národnosti. Počátkem 50. let bylo rodinné jméno zkráceno na Kroto.

Mladý Harold začal navštěvovat Bolton School, kde byl jeho spolužákem slavný herec Ian McKellen, známý například z filmů The Lord of the Rings nebo X-Men. Na střední škole se Kroto začal zajímat o chemii, fyziku a matematiku, proto v roce 1958 nastoupil na The University of Sheffield, která v té době byla proslulá jako vynikající chemické pracoviště. Zde získal v roce 1961 bakalářský titul v oboru chemie a o tři roky později získal také doktorát v oblasti molekulární spektroskopie. V rámci doktorátu provedl výzkum na látce zvané dioxid triuhlíku, což ho vedlo k zájmu o sloučeniny, které obsahují řetězce uhlíku.
Kroto se na univerzitě začal zajímat i o jiné chemické disciplíny, především ho zaujala kvantová chemie, později také astrochemie. Bavil ho i o sport, během svého působení na Univerzitě v Sheffieldu zaznamenal významné úspěchy v tenisu a byl také předsedou univerzitní atletické organizace. Kromě toho byl též redaktorem univerzitního časopisu.

Po dokončení doktorátu pracoval Kroto dva roky u National Research Council, poté strávil rok v Bellovy laboratoře, kde se zabýval Ramanovou spektroskopií a kvantovou chemií.

V roce 1967 nastoupil na University of Sussex, kde začal vyučovat a věnoval se zde i výzkumu, především spektroskopii a sloučeninám uhlíku. Například trojnou vazbu uhlíku na fosfor, nebo sloučeniny uhlíku se sírou či selenem.
Roku 1975 byl jmenován řádným profesorem. V témže roce s kolegou Waltonem zkoumali dlouhé lineární uhlíkové řetězce pomocí mikrovlnného záření. Později byl kanadskými astronomy učiněn objev těchto řetězců v mezihvězdném prostoru a v atmosférách některých hvězd zvaných rudí obři.
O 10 let později využil Kroto svých předchozích výsledků s dlouhými uhlíkovými řetězci a astronomická pozorování kanadských kolegů a společně s kolegy, kterými byli například Robert Curl a Richard Smalley, simuloval laboratorně podmínky v atmosférách rudých obrů. Tento experiment prokázal, že složité molekuly uhlíku se mohou tvořit i spontánně z kondenzovaného uhlíku ve hvězdné atmosféře.
Následně Kroto a kolegové objevili složitou molekulu uhlíku C60, která tvoří sférické struktury tvořené z 12 pětiúhelníků a 20 šestiúhelníků, ve vrcholu každého se nachází atom uhlíku. Tuto molekulu Kroto nazval Buckminsterfulleren podle slavného architekta a designéra jménem Buckminster Fuller.
Poté Kroto začal zkoumat vlastnosti této molekuly, zejména se zajímal o její význam v chemii a materiálovém inženýrství.

V letech 2002-2004 byl Kroto ředitelem Royal Society of Chemistry, ovšem v roce 2004 opustil Sussex a přijal místo na Florida State University. Zde se dále věnoval výzkumu par uhlíku, systémů nanostruktur a také výzkumu fullerenů, metalofullerenů a polycyklických aromatických uhlovodíků ve hvězdách, v mezihvězdném prostoru a kosmickém prachu.

Za objev a výzkum vlastností fullerenů získal v roce 1996 Nobelovu cena za chemii. Dalšími držiteli byli Richard Smalley a Robert Curl. V témže roce byl povýšen do šlechtického stavu.

Kromě vlastního výzkumu byl i schopným popularizátorem vědy, často přednášel pro veřejnost a účastnil se různých akcí na základních a středních školách.
Roku 1995 založil nadaci Vega Science Trust, která má za cíl natáčet kvalitní vědecké dokumentární filmy, přednášky, diskuze, rozhovory s nositeli významných vědeckých ocenění a také tvorbu vzdělávacích programů pro školy. Za dobu existence nadace vytvořila téměř 300 videí, z nichž některé vysílala dokonce i BBC News. Všechny programy nadace jsou volně přístupné na internetové stránce nadace ve 165 zemích světa: http://www.vega.org.uk/
V roce 2009 založil druhou nadaci GEOSET, zaměřující se na podporu vzdělávání přírodních věd a technických oborů. Nadace například vytvořila jednotné úložiště pro vzdělávací programy předních světových univerzit a vědeckých institucí.

Kromě své vědecké a popularizační práce byl i poloprofesionálním designérem. Navrhl mnoho plakátů, log a přebalů knih. Je i držitelem některých ocenění za design.

Harold Kroto byl ženatý s Margareth Hunter, již si vzal v době studia v Sheffieldu, měli dva syny.
Byl ateistou a humanistou, angažoval se v British Humanist Association. V roce 2003 podepsal Humanistický manifest, o sedm let později podepsal otevřený dopis proti návštěvě papeže Benedikta XVI. ve Velké Británii.
Aktivně se podílel i na chodu skeptické organizace The Committee for Skeptical Inquiry.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Opustili nás...

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Včera v noci zemřel ve věku 83 let významný český polularizátor astronomie, čestný člen České astronomické společnosti Antonín Rükl, který proslul především jako autor mnoha knih o souhvězdích a také velmi ceněného atlasu Měsíce.

skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 146
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Opustili nás...

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Ve věku 84 let zemřel včera významný americký fyzik a nositel Nobelovy ceny za fyziku pro rok 1980 za objev narušení CP symetrie James Watson Cronin.

Obrázek

Narodil se v Illinois v Chicagu, kde v té době jeho otec studoval. Rodina se později přestěhovala do Texasu. Jeho otec zde získal profesorské místo. Cronin vychodil střední školu v Dallasu a roku 1951 získal bakalářský titul na Southern Methodist University z matematiky a fyziky.

Na doktorské studium přešel na University of Chicago, kde ho vyučovali mimo jiné Enrico Fermi, Murray Gell-Mann, Maria Göppert-Mayer nebo Subrahmanyan Chandrasekhar. Jeho práce se týkala experimentální jaderné fyziky a vedl ji Samuel Allison. V průběhu doktorského studia poznal svoji pozdější ženu Annette. Vzali se v roce 1954 a měli 3 děti, dvě dcery a syna.

Po dokončení studia se Cronin připojil ke skupině experimentátorů v Brookhaven National Laboratory, kde byl právě zprovozněn nový urychlovač částic. Zde také začal studovat porušení parity, neboli symetrie mezi pravou a levou stranou, v rozpadu exotických částic hyperonů. Zde se setkal se svým budoucím spolupracovníkem, jímž byl Val Logsdon Fitch. Ten ho přesvědčil k přechodu na Princeton University. Společně studovali rozpad neutrálních K mezonů (kaonů). V roce 1964 při těchto experimentech objevili slabé narušení CP symetrie, tedy symetrie mezi hmotou a antihmotou a současně mezi pravou a levou stranou. Za tento objev byli oceněni Nobelovou cenou.

Po tomto objevu odjel Cronin na rok do Francie. Po návratu na Princeton pokračoval ve studiu narušení CP symetrie u K mezonů s dlouhým poločasem přeměny. V roce 1971 přijal místo řádného profesora na univerzitě v Chicagu, které pro něj bylo velmi atraktivní, neboť nedaleko ve Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) byl otevřen nový urychlovač částic.

V Chicagu se zaměřil na experimenty s produkcí částic s vysokou příčnou hybností. V letech 1982-1983 pobýval v CERNu, kde vykonal poslední z této série experimentů. Ten se týkal životnosti neutrálního pionu.

Poté se zaměřil na studium kosmického záření. Zejména na vyhledávání bodových zdrojů tohoto záření. Tyto zdroje ovšem nebyly nalezeny. Po tomto experimentu tedy společně s Muratem Boratavem a Alanem Watsonem zorganizovali mezinárodní spolupráci na studiu kosmického záření s energií větší než trilion GeV. Vybudována byla Observatoř Pierra Augera v Argentině, na níž se podílejí i vědci z České republiky.

Profesor Cronin také třikrát navštívil Českou republiku, naposledy v roce 2007.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3804
Reputace: 138
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Opustili nás...

Příspěvek od vai777 »

Včera odešel ve věku 85 let lékař a bývalý člen oddílu astronautů Dr. Duane Graveline. Byl členem čtvrté skupiny astronautů NASA, která sestávala výhradně z vědců. Graveline kvůli hrozícímu skandálu ohledně bouřlivého rozvodu musel oddíl astronautů opustit krátce poté, co byla tato skupina vybrána.

Obrázek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3804
Reputace: 138
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Opustili nás...

Příspěvek od vai777 »

20. září odešel ve věku 72 let John "Jack" Garman. Jako jeden ze specialistů na navigační počítač pracoval v podpůrném týmu mimo jiné během mise Apolla 11. Když Armstrongovi a Aldrinovi začal během sestupu k lunárnímu povrchu přetížený počítač hlásit alarmy 1202 a 1201, Garman bleskově navedl kontrolora GUIDO Steve Balese k rozhodnutí nepřerušovat sestup. I díky němu nakonec Orel přistál...


Garman (druhý zleva v tmavém obleku) u své konzoly v "backroomu (místnosti podpůrného týmu)" řídicího střediska.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Cassi
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 33
Reputace: 0
Registrován: 17.6.2016 0:22
Re: Opustili nás...

Příspěvek od Cassi »

V nedožitých osmdesáti letech zemřel Klim Churyumov, spoluobjevitel komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Obrázek
--------------------------------
Nadšený pozorovatel noční oblohy, 9841
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 0
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Opustili nás...

Příspěvek od Gubarev »

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Opustili nás...

Příspěvek od lamid »

Na spomienku si dnes večer pozriem The Right Stuff Správní hoši
http://www.imdb.com/title/tt0086197/
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“