Hubble space telescope

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Samo1995 »

Hmm... neviem. Bolo to zašité niekde na stránke NASA (tuším). Hovoril som si že tam mám dať aj zdroj, ale pri písaní som na to zabudol :hlavou proti zdi skúsim to ešte pohľadať.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Gubarev »

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od indian22 »

No právě, to je článek od obrázku který jsem slinkoval místo článku, sypu si na svou virtuální hlavu virtuální popel. :oops:
Každopádně v tom článku o Lagrangeově bodu nic nepíšou. Ty hvězdy o kterých je tam řeč se pohybují v galaktickém halo. Ne, že by to nebylo zajímavé, leč jedná se o jeden z důkazů galaktického kanibalizmu.
Ten L-bod mi připomněl jednu mou oblíbenou povídku od jednoho mého oblíbence. :-) Proto mě to zaujalo.
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Samo1995 »

Fakt?? Tak som to asi zle pochopil. Ja som si myslel že sa pohybujú po halo dráhe. Hmm.... oja angličtina ešte nie je úplne ideálna :hlavou proti zdi :roll:
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od petrsida »

Jestli dobře rozumím fyzice L bodů, tak na jejich existenci musí být dva hmotné objekty, tedy galaxie sama o sobě jej mít nebude (soustavy hvězd v ní ale už ano)

L body mezi dvěma galaxiemi by ale být měly


Ta povídka vypadá hodně dobře, zkusím si ji někde dohledat
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od indian22 »

petrsida: Exactly :-).

Povídka fakt stojí za to. V případě zájmu pošlu odkaz v soukromé zprávě.

Samo: Né že by moje angličtina byla bůchvíco. Taky s tím nechutně válčím, takže pokud někdo jistější ten článek zvládne pořelouskat, bude mít můj nehynoucí vděk.
Já to momentálně chápu tak, že se jedná o data vydolovaná z pozorování galaxie Andromeda, řek bych že ty hvězdy tam dokonce v době pořizování záběrů byly považovány za nežádoucí.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od petrsida »

Prosím prosím, tohle bych si moc rád přečetl, díky.
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od EdgarPo »

Popis k obrázku z tohto článku (moja neodborná angličtina - mohol som zle preložiť alebo dať do nevhodného kontextu nejaké termíny):

Ilustrácia ukazuje disk našej Galaxie obklopený slabým, rozšíreným halo starých hviezd. Astronómovia používajúc HST na pozorovanie blízkej galaxie Andromeda nečakane identifikovali tucet hviezd na popredí v halo Mliečnej cesty. Ako prví odmerali bočné rýchlosti (reprezentované šípkami) pre takto vzdialené halo hviezdy. Pohyby naznačujú možnú prítomnosť plášta [možno nejakej štruktúry, niesom si istý prekladom - v článku "shell"] v halo, ktorý sa mohol sformovať pohltením trpasličej galaxie. Toto pozorovanie podporuje myšlienku, že Mliečna cesta prešla častým rastom a evolúciou počas jej života tým, že konzumovala menšie galaxie.
-------

V článku sa okrem toho spomína niečo bližšie o pohybe týchto hviezd, presnosti merania, o hľadaní ďalších takýchto hviezd aj v archíve pozorovaní HST a že cieľom je získať čo najlepšiu predstavu o formovaní Mliečnej cesty. Toľko v krátkosti. Až by bol záujem obšírnejšie, tak snáď zajtra (dáko už neskoro :D), avšak s prihliadnutím na to, že v niektorých pojmoch mám zmätok.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od tomas »

Každopádně díky moc za překlad. :palec nahoru:
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od indian22 »

Super. Díky moc, takhle nějak jsem to pochopil. Nakonec na tom nejsem tak úplně špatně. :tlesk:

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“