SDO

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: SDO

Příspěvek od lamid »

SDO posiela snímky zo všetkých filtrov.

UPDATE, Aug. 10, 2016 (1:58 p.m. EDT) - All three of SDO’s instruments are now online and sending science data back to Earth. You can see SDO’s data – including near real-time images of the sun – at sdo.gsfc.nasa.gov/data.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: SDO

Příspěvek od ptpc »

Slnečná aktivita od roku 2010 do súčasnosti(2017) zachytená sondou SDO:

ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: SDO

Příspěvek od ptpc »

Parádne zábery zo sondy SDO:

ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: SDO

Příspěvek od ptpc »

Slnečná erupcia triedy X9 zachytená sondou SDO:

Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: SDO

Příspěvek od marekS »

Je to najsilnejšia erupcia triedy X prebiehajúceho 24 slnečného cyklu. :palec nahoru:
Hlavná slnečná erupcia X vybuchla z geoefektivnej aktívnej oblasti 2673, ktorá dosiahla vrchol X9.3 o 12:02 UTC
6. septembra 2017. Udalosť začala o 11:53, vyvrcholila v 12:02 a skončila o 12:10 UTC.
Navyše, táto impozantná udalosť bola spojená s 10 cm rádiovým burstom trvajúcim 3 minúty s maximálnym tokom 12000 sfu.
zdroj: https://watchers.news/2017/09/06/x-clas ... ansform%29
Obrázek
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: SDO

Příspěvek od ptpc »

Parádne zábery zo sondy SDO:

Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: SDO

Příspěvek od slappy »

Tak to je skvělé video! Umí to i podkreslit tou správnou hudbou : )

Družice SDO je pro mě co do odvedené práce, kvality výstupu a výdrže druhá Cassini! : )

Ještě, řekl bych, se sondou Gaia jsou taková svatá trojice kosmonautiky.. Doufám, že i Gaia přidá tu výdrž..
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: SDO

Příspěvek od marian007 »

slappy píše: Družice SDO je pro mě co do odvedené práce, kvality výstupu a výdrže druhá Cassini! : )

Ještě se sondou Gaia jsou taková svatá trojice kosmonautiky..
A Hubbla si kde nechal? :-D

Inak drobnosť - nepomýlil si si SDO so SOHO? To totiž skôr u nej sa dá hovoriť o dlhej výdrži, SDO je stale pomerne mladá. ;)
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: SDO

Příspěvek od slappy »

marian007 píše:
slappy píše: Družice SDO je pro mě co do odvedené práce, kvality výstupu a výdrže druhá Cassini! : )

Ještě se sondou Gaia jsou taková svatá trojice kosmonautiky..
A Hubbla si kde nechal? :-D

Inak drobnosť - nepomýlil si si SDO so SOHO? To totiž skôr u nej sa dá hovoriť o dlhej výdrži, SDO je stale pomerne mladá. ;)
Jo no, hned jak jsem to dopsal, napadlo mě několik dalších sond : ) Přiznám se ale, že HST asi vnímám už jako samozřejmost, protože ten mě nenapadl.. Rozhodně ale taky patří na nejvyšší příčky, ne-li rovnou na první.

Nechci moc zabíhat off topic.. Prostě mě jen zrovna napadlo vyzdvihnout tyto tři družice..

Se SOHO jsem to nepopletl. Vím, že funguje déle, ale SDO už má také odkroucených nějakých 12 let (EDIT: Aha, koukám, že trošku to datum popletené přecijen mám - SDO startovala 2010 zatímco já jsem měl zafixováno 2005.) a poskytuje naprosto bezprecedentní záběry Slunce. Dokonce ani později vypuštěná IRIS, která sice zachytí jemnější detaily, ale ani zdaleka neprodukuje tak estetické obrázky navíc s kontinuálním (!) pokrytím celé přivrácené polokoule Slunce, se družici SDO nevyrovná.

Existuje takové pokrytí u nějakého jiného tělesa než u Slunce? Země pochopitelně... Mars je sledován dlouhodobě, ale nikoli globálně...
SDO prostě zůstává na nejvyšších příčkách ohledně ve mne vzbuzovaného úžasu nad kosmickými objekty : )
Nutno podotknout, že její výhoda je v tom, že sleduje nejdynamičtější objekt ve Sluneční soustavě : )
Naposledy upravil(a) slappy dne 12.9.2017 14:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: SDO

Příspěvek od marian007 »

slappy píše:Se SOHO jsem to nepopletl. Vím, že funguje déle, ale SDO už má také odkroucených nějakých 12 let a poskytuje naprosto bezprecedentní záběry Slunce.

Díky SDO máme k dispozici téměř nepřerušované pozorování za více než celou dekádu. Existuje takové pokrytí u nějakého jiného tělesa než u Slunce? Země pochopitelně... Mars je sledován dlouhodobě, ale nikoli globálně...
SDO prostě zůstává na nejvyšších příčkách ohledně ve mne vzbuzovaného úžasu nad kosmickými objekty : )
Nutno podotknout, že její výhoda je v tom, že sleduje nejdynamičtější objekt ve Sluneční soustavě : )
S tvojim obdivom k SDO v podstate súhlasím, ale má odkrútených zatiaľ len 7 rokov, ne 12. ;) Bola vypustená vo februári 2010.

PS: Aha, pozerám že už si tú chybičku zbadal aj ty. :)

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“