Voyager

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Voyager

Příspěvek od Evžen111 »

Svět je malý! Já tu knihu našel v antikvecu asi před dvěma měsíci :lol: Musím se přiznat, že jsem se na ni taky vrhnul, no nekupte to, když to stojí deset korun! Jasně, rok vydání je už poněkud mimo na nějaké novinky ale jen tak z nostalgie.

Jo chápu, jsem mimo téma Voyager, Dugi, omlouvám se, ale prostě když vidím dva borce číst tohle co já před v kosmickém čase před okamžikem a ještě v podstatě už takovou kosmickou archeologii, nemohu si to odpustit.
E
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Voyager

Příspěvek od indian22 »

A já ji nedávno našel v knihovně v nemocnici. Tak jsem si ji dal jako předkrm k Marťanovi. :-)
jaramalich
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 34
Reputace: 13
Registrován: 22.10.2015 20:28
Re: Voyager

Příspěvek od jaramalich »

vombat píše:Vždy když vidím tuto sondu vzpomenu si na hlášku: a odvážně se pouští tam kam se dosud nikdo nevydal ;) …V starších publikacích se často objevovali zmínky o podivných drahách Uranu a Neptunu. Ty byli teoreticky vysvětlovány možným vlivem velké temné planety. Ve vzdálenosti 110 astronomických jednotek (UA) měla obíhat slunce planeta velká jako Uran. V případě že by planeta pro kterou se používalo jméno Transpluto obíhala po ještě vzdálenější dráze se měla s vzdáleností od slunce zvětšovat také hmotnost teoretického Transpluta.

Ovšem nezůstalo jen u planet. Vzhledem k podivným drahám Uranu a Neptunu a okolnosti že většina hvězd není osamocena ale je součástí více hvězdných systémů. Vznikly teorie o temných hvězdách. Vyhaslých bílých trpaslících. Popřípadě opět v ještě větší vzdálenosti od slunce se pohybující neutronové hvězdě. V největší vzdálenosti skryta v černi vesmíru nás měla obíhat dokonce černá díra! Tyto objekty se měli pohybovat ve vzdálenosti 500 UA. Přičemž černá díra ještě dál.

Existují i opravdu fantastické teorie o tom že temná hvězda pro tento případ trefně pojmenovaná Nemesis se vzácně(v řádu geologických období) na své dráze přibližuje zemi a to s fatálními následky. Jedna teorie ji dává za vinu vyhynutí dinosaurů. atd To už ovšem zní jako opravdová sci-fi. :roll: :oops:

Jak člověk pročítá stále modernější publikace. Zmínky o těchto tělesech se z nich ztrácí. Nakonec z nich zmizela i jedna planeta…To ale bylo kouzlo „byrokracie“ ;) . Ty nesrovnalosti ohledně drah Uranu a Neptunu se totiž začali vysvětlovat chybnými výpočty. Faktem ovšem je že slunce je schopno udržet na oběžné dráze planety až do vzdálenosti čtvrtiny cesty k nejbližší hvězdě! Této vzdálenosti dlouho dlouho i z pohledu existence lidské civilizace žádní naši nynější kosmičtí hraničáři nedosáhnou…

Jaká je tedy možnost detekce potenciálních velkých těles za drahou pluta. Energie sondám Voyager a Pioneer už relativně brzo dojde. Mohli bychom objevit neznámí objekt pasivním pozorováním změn jejich dráhy? Na kterou by měli tyto tělesa gravitační vliv. Jak dlouho mohou sondy s energií šetřit? Dráhy Voyageru také už nejsou v rovině ekliptiky. Je vůbec možné ještě ve 21století objevit další planetu sluneční soustavy???

Může tento statečný starý slepý Hraničář zažít ještě jednu „návštěvu“? :klaní se: :palec nahoru: :klaní se:
Pioneery, ty už jsou ,,hluché" déle než 10 let. Desítka umlkla na věčnost v roce 2003 a jedenáctka už dokonce v roce 1995. Zato oba Voyagery stále pracují, jak bylo řečeno dříve, s jejich dlouhodobějším provozem se počítalo už v rámci jejich konstrukce. Poslední odhady říkají, že jednička i dvojka by mohly posílat reporty domů minimálně do roku 2025, do 2030 by měla být ještě detekovatelná nosná, ale signály se už zřejmě nepodaří dešifrovat vzhledem ke slábnoucímu zdroji RTG. Třeba budeme překvapení. Jo a k těm návštěvám - proč ne, i když kamery asi funkční už pravděpodobně nebudou. Jsou mimo provoz už velmi dlouhou dobu, navíc je nutné šetřit energii, aby sondy vydržely pracovat co nejdéle.
Aglar
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 48
Reputace: 2
Bydliště: Vlašim
Registrován: 6.12.2011 9:38
Re: Voyager

Příspěvek od Aglar »

Já si ještě dovolím jednu připomínku ohledně těch větších těles za drahou Pluta. Pokud by to těleso bylo dost daleko a mělo oběžnou dobu 500 až tisíc pozemských let, tak by podle mě, námi měřitelná výchylka slunce byla v horizontu našich měření v podstatě neměřitelná. Pokud to tedy chápu dobře. Osobě si myslím, že i u exoplanet chytáme tělesa jež mají oběžnou dobu v délce blížící se našemu roku. Díky tomu můžeme porovnat výchylky na jednu i druhou stranu a zároveň i svá pozorování ověřit.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Voyager

Příspěvek od marekS »

Voyager 1 dosiahol vzdialenosť 20 miliárd km od Slnka. :)

Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Voyager

Příspěvek od slappy »

Björn Jonsson si pohrál se starými snímky dvou největších Uranových měsíců od Voyageru 2:

Titania (ze vzdálenosti kolem 370 000 km):


Oberon (ze vzdálenosti kolem 665 000 km):


Ne, že by tyto koláže ukazovaly něco nového, spíš naopak dokazují potřebu konečně začít pracovat na Uranus Orbiteru : )

.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Voyager

Příspěvek od Gubarev »

Včera bylo výročí průletu dvojky kolem Uranu

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Voyager

Příspěvek od Evžen111 »

Jejda! kdes to Slappy našel? MOC pěkné fotky!
E
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Voyager

Příspěvek od slappy »

Na podobném fóru, jako je toto ; )
http://www.unmannedspaceflight.com/inde ... t&p=229197

Na UnmannedSpaceflight.com neustále přibývá aktuálních mozaik a dalších informací od robotů rozeslaných po Soustavě. Často je to i primární zdroj informací, jelikož do fóra přispívají lidé přímo angažovaní v jednotlivých misích i další vědci podílející se na zpracování dat. Autoři většiny pěkných snímků, nad kterými tady žasneme, svojí práci posílají do světa právě přes UMSF.com
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Voyager

Příspěvek od Evžen111 »

slappy píše:Na podobném fóru, jako je toto ; )
http://www.unmannedspaceflight.com/inde ... t&p=229197

Na UnmannedSpaceflight.com neustále přibývá aktuálních mozaik a dalších informací od robotů rozeslaných po Soustavě. Často je to i primární zdroj informací, jelikož do fóra přispívají lidé přímo angažovaní v jednotlivých misích i další vědci podílející se na zpracování dat. Autoři většiny pěkných snímků, nad kterými tady žasneme, svojí práci posílají do světa právě přes UMSF.com
Hned jsem se na to podíval a tedy hledím. Moc pěkné. Díky za tip, jistě jsi udělal radost i někomu jinému než jen mne!
E

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“