Dokázal by Columbii zachránit abort?

Novinky o raketoplánech a jejich misích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SuperRAPIT
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 264
Reputace: 2
Registrován: 31.1.2014 18:23
Dokázal by Columbii zachránit abort?

Příspěvek od SuperRAPIT »

Při páteční fotce centalního stupně rakety SLS mě napadlo, kdyby v roce 2003 byly GoPročka různě po raketoplánu, mohl by tým techniků vidět, jak se při +- Max Q uvolní izolační pěna z Orbiter Forward Attachment v 81 sekundě a zničí "těžko rozbitný" článek levého křídla posilněný uhlíkem.

Za mě byl hlavní problém bezpečnosti raketoplánů v absenci záchranné věžičky z logických důvodů, tedy nemožnost dostat astronauty na bezpečnou vzdálenost od rakety při sebemenší poruše (Challenger) + odkrytý tepelný štít (Columbia).

Máme dva možné scénáře z důvodu, že po celou dobu budou fungovat všechny tři hlavní motory.

A ) RTLS
B ) TAL

Při tom rozhodování budou důležité tyto body
1) RTLS lze začít až v +2:30 z důvodu aerodynamických sil působící na křídla, tedy zde je celkově 99 sekund na vyhodnocení situace a vydání rozkazu.
2) U TAL je to +5:00, tedy 219 sekund neboli 3 minuty 39 sekund po incidentu (tedy relativně víc času)
3) U obou abort modu přistane raketoplán v +- 30 minut po startu - čas není tak důležitý
4) U obou abort modů je potřeba vyprázdnit externí nádrž na +- 2%, aby kvůli dynamice kapalin a atmosféry neměla vysokou šanci zasáhnout raketoplán
5) OMS nádrže se musí stihnout vyprázdnit, aby mohl raketoplán díky centru těžiště manévrovat v atmosféře a přistát
6) Hlavní problém - tepelné působení na levé křídlo musí být minimální (to pomůže stočit čumák raketoplánu doleva), aby se křídlo neutrhlo a ani se kontrukce neoslabila natolik, že by se křídlo při dosednutí neutrhlo.

Co myslíte? Neřešilo se to tu, nebo někde jinde?

Zdroje, ze kterých jsem čerpal:
Schémata raketoplánu
dokumentární pořad: "Mimo kontrolu - Columbia"
Video o probíhání RTLS:
"Všechno má své limity." -Daniel Štěpánek-
RoliD
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 80
Reputace: 19
Registrován: 3.10.2012 20:09
Kontaktovat uživatele:
Re: Dokázal by Columbii zachránit abort?

Příspěvek od RoliD »

Můj názor: Abort by Columbii nezachránil protože neměli dost dat a času na vyhodnocení a vytvoření správné letové trajektorie. Vzhledem k tomu, že do času 2:30 už Columbie nabrala příliš mnoho energie, tak by se nikdo stejně nepokoušel s ní přistát.

Spíš bych jako jiný scénář pro možnou záchranu viděl k zamyšlení případou změnu orbity tak, aby umožnila snadnější záchranu a to ať formou dopravy zásob hydroxidu lithia pro prodloužení mise do té doby než by je zachránil jiný STS připravený pro tuto misi. A nebo dokonce úpravu dráhy ještě při letu na externí nádrž, tak aby se dala dosáhnout orbita ISS. I když i to by byl problém, protože to by se museli po tom incidentu v max-Q museli rozhodnout během pár sekund a velmi rychle dopočítat možnou změnu dráhy. A stejně by to možná už k ISS nestačilo.

Osobně za nejpravděpodobnější plán záchrany považuju:
1. prodloužení letu efektivnější spotřebou zdrojů (prostě by se hodně spalo) na palubě STS někam řekněme k 22-25 dnů tak, aby se stačil cca k 10 únoru vypravit Sojuz TMA-2 (2 lidé v posádce) se zásobami materiálu pro prodloužení mise. O dalších řekněme 14 dnů a evakuaci jednoho člena STS.
2. díky získanému času Sojuzem by byl čas připravit evakuační STS.
Ale je to jen moje teorie co jsem si kdysi vytvořil a nikdy nijak neověřoval zda by ten Sojuz bylo možné připravit k letu o dva měsíce dříve. Ani jsem neprověřoval zda na STS-107 měli funkční přechodovou komoru, aby nemuseli dělat dekompresi celé Columbie a ten materiál do ní nějak dostat.
--------------------------------
Android Forum pro vaše mobily: https://androidforum.cz
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Dokázal by Columbii zachránit abort?

Příspěvek od Wopat »

- Columbia se na ISS nemohla dostat z mnoha důvodů a už vůbec ne po startu.
- Při zjištění závady bylo možné díky maximálním možným úsporám let raketoplánu prodloužit maximálně na 21 dní.
- Sojuz se nedokázal s raketoplánem nijak spojit ani z něj není možné vyložit zásoby pomocí EVA.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Dokázal by Columbii zachránit abort?

Příspěvek od AlesH »

Takže když to shrnu. RTLS Abort by zřejmě dokázal zachránit Columbii STS-107, protože energie (rychlost) při návratu do atmosféry by byla mnohonásobně nižší, než při návratu z oběžné dráhy, takže konstrukce křídla by to vydržela a orbiter by mohl úspěšně přistát (a posádka by přežila).

Ovšem na rozhodnutí by při startu bylo jen pár (desítek) sekund, což je moc málo (nebyl dostatek informací). Navíc je to jen "co by kdyby", na což si historie nehraje, takže je to stejně jedno.

Odpovědět

Zpět na „Raketoplány“