Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Sem můžete přidávat svoje tipy na vylepšení našeho fóra
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Vaclavik »

Tak do diskuze by spíš bylo i to, zda je to vhodně zvolený termín (i když v tom má autor samozřejmě volnou ruku). Já bych si ale osobně pod pojmem baby raketa nic nepředstavil, rozhodně ne raketu o nosnosti 500 kg na LEO, když už bych si něco představit musel, pak nějaký minimální nosič o nosnosti 1 kg na LEO. Ale to už je spíš taková úvaha mimo téma tohoto diskuzního vlákna (záměrně jsem nepoužil OT :D)
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Meybe »

Souhlasím s tebou. Je to neurčité a člověk si pod tím může představit cokoliv. To vzbuzuje zájem a trochu i emoce. Kdybych byl bulvární pisatel nebo bych chtěl tvořit Clickbait, napsal bych ti: „byl to záměr.“ Ovšem lhal bych. :lol: Místo toho povím příběh, jak ten název vznikl. Napadl mě jako první pro tento článek, ale použít jsem ho nechtěl. Napsal jsem Dugimu, že mi dělá starosti název a, že jediné co mám je Indická baby raketa. No jemu se název naopak líbil a napsal, že je super. Dál jsem to tedy neřešil a napsal ho tam. :-D Tadaaa a pohádky je konec.

Doufám, že obsah už je na tom lépe a je dostatečně srozumitelný. Takže klidně udělám soutěž vyberte název. Návrhy pište sem a já to rád předělám, pokud se mi bude nějaký líbit. :palec nahoru:

P.S.: Tvojí poznámku o OT jsem ignoroval záměrně. Myslím, že jsem dostatečně vysvětlil co mi vadí...
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Dugi »

Abych tu projevil i já svůj názor. Myslím, že Meybe přesně vystihl ve svém prvním komentáři podstatu celého tématu. V podobných případech totiž vždy záleží na kontextu a prakticky žádné pravidlo není stoprocentní. Stojí a padá to s tím, zda anglický výraz má či nemá v daném kontextu adekvátní českou náhradu. Co si představit pod slovem adekvátní? Je to třeba délka, či zabarvení. A tady se dostáváme na trochu tenký led, protože tady se dostáváme k jazykovému citu a ten má každý jiný. Zkrátka a dobře - to, co někomu připadá ok, je pro jiného už za čárou. na tom není nic zvláštního, tak to prostě je.
Já osobně to cítím tak, že když někdo v běžné řeči řekne třeba by the way, tak to je pro mne přes čáru, protože čeština může říct mimochodem. Ale baby? Upřímně si nedokážu v tomhle kontextu představit žádnou optimální českou verzi. Navíc tu máme třeba baby-karotku, takže tohle slovo už není tak ostře cizí. A je tu ještě jedna věc, kterou Meybe lehce nakousnul - nadpis má zaujmout. To je pravda, ale já k tomu dodám další důležitou věc, která se toho týká. Vymyslet stručný a přitom atraktivní nadpis není lehké. Pro psaní nadpisů jsou proto pravidla trochu volnější a autor má možnost sáhnout po pestřejší paletě výrazů - včetně těch, které jsou v běžném textu na hraně, ale do nadpisu se to hodí. Sečteno a podtrženo, vždy záleží na situaci / kontextu. Podle mého názoru je Meybeho nadpis v pořádku.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Squierik »

1. Po aktualizácii fóra sa tu objavil jeden nešvar, že sa často nezobrazujú niektoré obrázky a miesto neho je len toto:

Obrázek

a je potreba nato kliknúť pravým a otvoriť na novej karte.

Namátkovo je to napr. tu a tu. //Edit: druhý príklad je nekorektný - chyba uživateľa viz reakcia Mirka Pospíšila

Dalo by sa to nejako riešiť?

2. Nepridáte funkciu "spoiler" do príspevkov? Často niekto chce pridať nejaký OT alebo fotku, ktorá nie úplne súvisí s vláknom. Takto by sa toto mohlo schovať a rozklikne si to len kto chce a nebude to zbytočne pleveliť fórum.
Naposledy upravil(a) Squierik dne 5.1.2021 13:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Pospíšil »

Problém s obrázky bývá dost často v tom, že autor příspěvku vloží místo odkazu na obrázek (končící na .jpg a pod) odkaz na celou stránku s obrázkem.
V tom případě se obrázek v tagu [img] samozřejmě nemůže zobrazit.
Typickým příkladem je druhý odkaz, který jsi dal. viewtopic.php?p=117828#p117828
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Squierik »

3. A čo tak pouvažovať o zrušení podpisov v príspevkoch? Používa ich minimum užívateľov a narovinu, nikdy som túto funkciu vo fórach nepochopil. Načo je dobré mať pod každým svojím príspevkom nejaký citát, ktorý aj tak nikto nečíta? Za mňa je to len vizuálny smog bez pridanej hodnoty.

Skúste si predstaviť, ako by sa čítalo fórum, keby tam mal každý to, čo Dugi (bez urážky)
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Saturn1234 »

Náhodou já si podpis přečetl, vždycky, když jsem na něj narazil :-D
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Dugi »

Podpisy bych nechal. Jsou fóra, kde mají uživatelé mnohem delší podpisy než já (byť už taky uvažuju o jeho změně) a nevadí to. Podpis je něco jako patička emailu - takové osobní razítko které je pisateli nějak blízké.

A co se obrázků týče - to není chyba systému, ale uživatelů. Pokud někdo místo adresy obrázku použije adresu stránky, kde ten obrázek je, tak s tím bohužel žádný systém nic neudělá.

Ze všech návrhů mne nejvíc zaujal spoiler. Ale ale tam si říkám - když člověk přidává do vlákna něco OT, tak si musí uvědomit, že je to OT, aby funkci spoiler použil. Jinými slovy - když si uvědomí, že píše OT, tak může místo spoileru vložit rovnou ten příspěvek do příslušného vlákna. Ještě je tu možnost, že by spoilery označovali moderátoři, ale tam je zase to, že když už bych se měl hrabat v příspěvku, abych do něj vložil spoiler alert, tak to už vyjde nastejno jako přesunout ten příspěvek do správného vlákna.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Sajri »

Obrázky, které se nezobrazují (ne vždy, a ne všem, což je na tom nejvíc matoucí - už se mi párkrát stalo, že jsem dal do příspěvku obrázek, ten se mi po odeslání nezobrazoval, ale někomu jinému ano), mají v adrese http (místo https), což je bohužel věc, kterou vnější uživatel neovlivní. Já sám tomu úplně nerozumím, ale přídávám citaci z článku: https://www.root.cz/clanky/bezpecnostni ... -metadata/
S HTTPS také souvisí problém zvaný mixed-content. To je obsah, který je do šifrované stránky načten po HTTP. Obvykle to nastává, když web přejde na HTTPS, ale má v sobě odkazy na nějaký starý obsah, který je ještě načítán po HTTP. Prohlížeč pak zobrazuje částečnou chybu zabezpečení, která je indikovaná malým vykřičníkem vedle zámečku nebo jinou drobnou úpravou. Je to jakýsi třetí stav, kterému podle výzkumů uživatelé nerozumějí. Je ta stránka špatná nebo není? Nebo jak moc je špatná?

Byla proto vymyšlena funkce zvaná „auto upgrade“. Prohlížeč automaticky nahrazuje reference na HTTP za HTTPS. Nedochází k žádnému přesměrování, prostě se požadavek pošle rovnou na HTTPS. Pokud se obrázek načte správně po HTTPS, je všechno v pořádku. Pokud by došlo k chybě, protože server neumí HTTPS, pak se teprve ukáže chyba. Sníží se to na dva stavy: buď je stránka zabezpečená nebo není.

Chrome od verze 80 takto automaticky upravuje odkazy na audio a video, od verze 86 takto bude upravovat i odkazy na obrázky. Už to mělo být dříve, ale přišel COVID a termíny se odsouvaly. Ještě se to může změnit. Také se to bude zapínat postupně, takže se může stát, že některé vaše zařízení už bude odkazy upravovat a jiné ještě ne.
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Otázky spojené s chodem portálu kosmonautix.cz

Příspěvek od Sajri »

Schválně sem přidám dva obrázky, a můžete si zkoušet, kdo a z jakého zařízení daný obrázek vidí a kdo ne:

První obrázek je z adresy s https:
Obrázek

Druhý obrázek je z adresy s http:
Obrázek

Já druhý obrázek z prohlížeče Chrome ve fóru nevidím (musím kliknout na jeho ikonku a otevřít ho v nové kartě).

Odpovědět

Zpět na „Připomínky a návrhy“