Modul Nauka

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Modul Nauka

Příspěvek od milantos »

Na rozdíl od ISS byla Nauka na SZZ už od cca 40°nad obzorem ve stínu. Takže sledování od této výšky k zenitu a déle nemohlo vést k cíli.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Snoopy »

jakubv píše: 23.7.2021 22:34 nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře.
I system Kurs má nespecifikované problémy...
Problémy s pohonem i dokovacím systémem. "Ideální stav" pro vyslání 20 tunového torpéda do blízkosti ISS. Koneckonců Rusové sami prohlásili, že do tří let se začne "kaskádovité selhávání jejich systémů", takže by se zase tak moc nestalo? :facepalm:

Nebo Rusové po x-té slíbí, že to je opravdu, tentokrát už opravdu, poslední problém s Naukou? Co je víc, Nauka nebo ISS?
Naposledy upravil(a) Snoopy dne 24.7.2021 8:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3262
Reputace: 4016
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3262
Reputace: 4016
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

Že jsem nepočkal s příspěvkem pár minut :angry4: USSPACECOM 18SPCS zveřejnila nové parametry oběžné dráhy MLM-U Nauka (platné k 06:55 SELČ). Výška perigea je 238,44 km, apogea 370,34 km, sklon 51,61° vůči rovníku a oběžná doba 90,6 minut.
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Evžen111 »

Já jsem možná úplně naivní. Ale nedá mi to. Byl nějaký kontrolní mechanizmus, který by přišel na to, že pohonný systém nefunguje? Pořád mi hlava nebere, že tak kritický systém pošlou nahoru a až potom zjistí, že to má závadu. Stejně tak nová informace o systému Kurs. To přece není možné, že by tohle prošlo všemožnými kontrolami? Já tady nechci rozebírat stav a úroveň ruské kosmonautiky a na těchto věcech dokazovat že je v Rusku všechno špatně. To ne! To prosím aby tak nebylo chápáno! Nechci tady rozvíjet spekulace a odvozovat nesmysly. Ale přece není možné, aby to poslali na oběžnou dráhu a až potom zjistili, že systémy pohonu a spojení modulu nelze použit a že je všechno špatně.
Chápu, že na to asi nikdo, krom Michala neodpoví a rozhodně - jak opakuji - nechci rozvíjet pomlouvačnou debatu, kde by někteří mohli vylívat své bolavé srdíčko. Spíše bych opravdu prosil Michala o jeho postřehy a názor. Ten o této problematice ví v současné době - pravděpodobně - víc, než my všichni dohromady. Předem děkuji a pozdravuji.
E
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od marian007 »

Fotografia včerajšieho preletu Nauky zo Slovenska o 21:40 SELČ. Keďže súmračná obloha bola ešte stále veľmi presvetlená, musel som použiť len 2,5 sekundovú expozíciu. Jasnosť modulu dosahovala 0,5 mag. Prelety po 23:00 sa ani nepokúšajte pozorovať, Nauka sa krátko po vyhupnutí nad SZ obzor ponorí do zemského tieňa skôr, ako dosiahne výraznejšiu jasnosť. Možnosti na pozorovanie sa ale budú zlepšovať už najbližšie dni s posunom času prvého večerného preletu na tmavšiu oblohu ako aj (dúfajme) so vzrastsjúcou výškou orbity modulu.
Obrázek
http://satellitehunter.blogspot.com/202 ... a.html?m=1
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3262
Reputace: 4016
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

Kdyby si někdo chtěl nastudovat plán pohonného systému hlavních motorů DKS :)
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od MaG »

Díky za echo. K západu nemám výhled, koukal jsem tedy až od zenitu a to že vleze do stínu mi nedošlo. Při prvním přeletu po 21:30 bylo u nás moc světlo. Očima nechytačka a fotograficky jsem zkoušel 1s expozice a nic. Asi jsem netrefil místo, kde letěla, protože hvězdy tam mám.
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Modul Nauka

Příspěvek od modelar »

Prelety už je možné vyhľadávať aj cez stránku heavens-above.com

Najbližšie viditeľné prelety pre Prahu tu
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Pospíšil »

Dnešní dva zážehy potvrzeny.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „ISS“