Modul Nauka

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Roman89 »

V pořádku.
No a co se týče te připravenosti, tady podle mého názoru hraje velkou roli taky vůle něco pro to udělat i za cenu nějakého rizika pokud to za to stojí. Každá záchranná akce bude něco stát a ne vždy se na to můžeš připravit bohužel. Ale jak říkáš, zatím se o žádné záchraně ani nemluví, takže to možná tak horké nebude. Uvidíme
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

Sotva jsem to dopsal, je tady dobrá zpráva z Roskosmosu https://twitter.com/roscosmos/status/14 ... 7467350019
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Roman89 »

Paráda, takže letíme dál :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Snoopy »

Vaclavik píše: 22.7.2021 21:15 Sotva jsem to dopsal, je tady dobrá zpráva z Roskosmosu https://twitter.com/roscosmos/status/14 ... 7467350019
Ten zkušební zážeh proběhl na kterém systému?
Zatím tedy došlo jen k úpravě oběžné dráhy, zvýšení perigea?
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Hawk »

Snoopy píše: 22.7.2021 21:08 Tahle debata/ vlákno je o Nauce, nikoliv o nosných raketách. Mé příspěvky se tedy týkají výhradně Nauky, nemíchám hrušky s jabkama ;)
Ta vcerejsi mise Protonu s Naukou nesouvisela?
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Modul Nauka

Příspěvek od argus123 »

Snoopy píše: 22.7.2021 21:03
Roman89 píše: 22.7.2021 20:51 Jedna věc je připravenost a druhá technická proveditelnost. Mě šlo spíš o to druhé, zda by něco takového bylo vůbec možné. A ano uvažuji laicky, protože nejsem odborník a ani se za něj nepovažuji.
Spíš než "technická" by možná bylo lepší "teoretická". Pro případné využití pro záchranu Nauky má však smysl pouze praktická realizovatelnost.

Laiky je tady většina z nás. To nebyl úšklebek. Jen upozornění, že nikdo z těch, kdo mají skutečný vhled do problematiky zatím využití Sojuzu nezmínil. Ty "laické diskuze" jsem použil jen pro ilustraci a kontrast. Nikoliv pejorativně.
Tak samozrejme že možne scenare rozoberame pouze teoreticky, a to nadväzuje na to že technicky to možné je, ale necháme sa prekvapiť ako sa celá situacia vyvinie. Toto je fakt len v sfére debát :-D

Edit : Tak sa zdá že patronom Roskosmosu je Fortuna :D Letí sa dalej a to je dobre !
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Snoopy »

Hawk píše: 22.7.2021 21:45
Snoopy píše: 22.7.2021 21:08 Tahle debata/ vlákno je o Nauce, nikoliv o nosných raketách. Mé příspěvky se tedy týkají výhradně Nauky, nemíchám hrušky s jabkama ;)
Ta vcerejsi mise Protonu s Naukou nesouvisela?
Nesouvisela se stávajícími problémy a s (ne)fungováním Nauky o kterých je tady řeč. Nebo tedy souvisela v té míře, že Proton Nauku úspěšně dopravil do místa, kde se ty problémy mohly projevit. Ale vůbec nesouvisela s příčinami, které k současným problémům Nauky vedly a o kterých se v tomhle vláknu debata vede.

Takže podle tvého pohledu můžeme tedy vyjmenovat spoustů úspěchů tohoto projektu. Proč to osekat jen na Proton? Vlak na Bajkonur nevykolejil, jeřáby v hale nespadly, sytém dopravy z montážní haly na rampu fungoval bezchybně... až po Proton dopravil Nauku do bodu určení. Takže tady máme zatím veleúspěšný projekt? Ve kterém vše funguje jak má až na malou drobnost - modul Nauka?

Podle mě nic z toho není úspěchem Nauky a pro aktuální situaci je toto vše irelevantní. Jsou to "jabka v hruškách". Já, a tobě to nevnucuju, prostě správné fungování nejrůznějších (souvisejících) dopravních systémů včetně nosné rakety za úspěch Nauky nepovažuji. A proto považuji dění kolem vlastního modulu Nauka za špatně.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Modul Nauka

Příspěvek od Vaclavik »

V předešlém příspěvku jsem se upsal. Sklon oběžné dráhy je samozřejmě 51,64°. Na zítra (23. července) jsou plánovány minimálně další dva motorické manévry. Dobrý vývoj také potvrzuje odpojení modulu Pirs od ISS v sobotu okolo 15:15 SELČ a uvolnění stykovacího uzlu pro modul MLM-U Nauka.

Odpovědět

Zpět na „ISS“