BepiColombo

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: BepiColombo

Příspěvek od Lynx »

milantos píše: 5.10.2021 13:33 Toto je teprve první manévr u Merkura, teprve při čtvrtém se sonda dostane na jeho oběžnou dráhu
Řekl bych, že ji čeká 6 gravitačních manévrů a teprve při následném 7. setkání s Merkurem se rozpadne na 4 části, z nichž 2 začnou obíhat planetu.
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: BepiColombo

Příspěvek od Lynx »

Lynx píše: 5.10.2021 17:21
milantos píše: 5.10.2021 13:33 Toto je teprve první manévr u Merkura, teprve při čtvrtém se sonda dostane na jeho oběžnou dráhu
Řekl bych, že ji čeká 6 gravitačních manévrů a teprve při následném 7. setkání s Merkurem se rozpadne na 4 části, z nichž 2 začnou obíhat planetu.
Teď koukám na tuhle grafiku https://bepicolombo.esac.esa.int/itl-viewer/where/ a opravdu v září 2024 po čtvrtém setkání s Merkurem to vypadá, že ho už sonda neopustí. Je to pro mě docela překvapení.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: BepiColombo

Příspěvek od Vaclavik »

Lynx píše: 5.10.2021 18:23
Lynx píše: 5.10.2021 17:21
milantos píše: 5.10.2021 13:33 Toto je teprve první manévr u Merkura, teprve při čtvrtém se sonda dostane na jeho oběžnou dráhu
Řekl bych, že ji čeká 6 gravitačních manévrů a teprve při následném 7. setkání s Merkurem se rozpadne na 4 části, z nichž 2 začnou obíhat planetu.
Teď koukám na tuhle grafiku https://bepicolombo.esac.esa.int/itl-viewer/where/ a opravdu v září 2024 po čtvrtém setkání s Merkurem to vypadá, že ho už sonda neopustí. Je to pro mě docela překvapení.
Skutečně dojde k navedení na oběžnou dráhu až po šestém průletu. Předtím sice poletí BepiColombo po podobné dráze okolo Slunce jako Merkur, ale nebude na oběžné dráze okolo něj.
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: BepiColombo

Příspěvek od Lynx »

Vaclavik píše: 5.10.2021 20:26 Skutečně dojde k navedení na oběžnou dráhu až po šestém průletu. Předtím sice poletí BepiColombo po podobné dráze okolo Slunce jako Merkur, ale nebude na oběžné dráze okolo něj.
Díky, mně bylo divné, že by mě tahle informace minula. Takže tedy asi v podstatě souběžný let? Podle té grafiky to tak vypadá. Ale nevybavuji si žádný případ, kdy by byl gravitační manévr proveden tímto způsobem.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: BepiColombo

Příspěvek od Wopat »

On to není souběžný let ale spíš takové pomalé přiblížení. Díky předešlým gravitačním manévrům bude vzájemná rychlost sondy a planety tak malá, že pro vstup na oběžnou dráhu bude stačit velmi malá změna rychlosti. Podrobnosti o celé cestě k Merkuru jsou v tomto starším článku.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: BepiColombo

Příspěvek od slappy »

Bepi Colombo právě prolétá kolem Merkuru..
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: BepiColombo

Příspěvek od Andy »

První snímek je venku.
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
AdamRudaplaneta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 51
Reputace: 84
Registrován: 29.5.2022 23:05
Kontaktovat uživatele:
Re: BepiColombo

Příspěvek od AdamRudaplaneta »

Máme tu hned trojici snímků pořízených touto sondou během již druhého průletu okolo Merkuru. Sonda v příštích letech provede manévr a na oběžné dráze Merkuru zůstane.
"Když jsem se poprvé podíval zpět na Zemi, stojící na Měsíci, plakal jsem." - Alan Shepard
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: BepiColombo

Příspěvek od slappy »

Tady ještě s popsanými jmény některých kráterů.. Na třetím snímku je vidět Neruda:
EDIT: Ovšem dozvěděl jsem se, že kráter Neruda na Merkuru není pojmenován po našem Janu Nerudovi, ale po chilském básníkovi jménem Pablo Neruda.
A tady jsou dobré grafy vývoje rychlosti BepiColombo vůči Slunci.. Pro vysvětlivky použijte autopřeklad twitteru:
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: BepiColombo

Příspěvek od Vaclavik »

Je potvrzeno, že evropsko-japonská sonda BepiColombo včera úspěšně prolétla okolo Merkuru ve vzdálenosti necelých 240 km od jeho povrchu.

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“