JWST - James Webb Space Telescope

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Alchymista
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 875
Reputace: 203
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Alchymista »

to je čo? nejaký typ einsteinovho prstenca?
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1562
Reputace: 339
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Edemski »

Obrázek
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1782
Reputace: 525
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od MaG »

Přidávám krátký komentář:

Dalekohled Jamese Webba se kromě skupiny kolidujících galaxií známých jako Stephanův kvintet, zaměřil také na další galaxii, která prošla srážkou. Přezdívá se jí Kolo od vozu, protože na snímcích opravdu trochu připomíná kolo s loukotěmi ze starých kočárů. Dříve šlo totiž o spirální galaxii, podobnou té, která tvoří naši Mléčnou dráhu. Po srážce se však rozpadla a bývalá spirální ramena tvoří ony loukotě. Na okraji dochází k intenzivní tvorbě nových hvězd, což se projevuje jako vnější obruč kola. Část hmoty, nebo zbytek druhé galaxie, která srážku prodělala, vidíme jako podobně zbarvenou galaxii vlevo od té velké.

Galaxii objevil v roce 1941 Fritz Zwicky, proto se jí také někdy říká Zwickyho elipsa. Tento astronom se proslavil objevem skryté látky, která svou gravitací působí na viditelnou hmotu, která tvoří hvězdy. Tato temná hmota formuje galaxie a drží je pohromadě, ale o její podstatě dosud nemají astronomové představu, čím by mohla být tvořena. Galaxie Kolo od vozu je vzdálena asi 500 milionů světelných roků. Světlo z ní tedy začlo putovat v době, kdy Zemi začali ovládat první živočichové v prvohorních mořích.

Galaxii bychom na obloze našli v souhvězdí Sochaře. Je velmi slabá. Svojí jasností ji můžeme přirovnat k velmi těžko pozorovatelné trpasličí planetě Pluto (jasnost tzv. 15 mag). Navíc na naší obloze nestoupá nikdy výše než 6° nad jižní obzor, takže je pro nás v podstatě nepozorovatelná. Na snímku můžeme vidět ještě vzdálenější galaxii. Vidíme v ní méně podrobností a na snímku má odlišnou barvu (modrou). Tato spirála se jen náhodně promítá do stejného směru, v kterém pozorujeme tuto dvojici galaxií po srážce.

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“