Comercial LEO Development (CLD)

Novinky o projektech Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku
Odpovědět
kefrazo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 46
Reputace: 46
Registrován: 13.1.2020 14:40
Comercial LEO Development (CLD)

Příspěvek od kefrazo »

Program Comercial LEO Development, zkratka CLD, (překlad ve smyslu "komerční rozvoj nízké oběžné dráhy") je zaměřený na podporu výstavby vesmírné stanice, případně stanic, na nízké oběžné dráze soukromými společnostmi. První zmínku se mi podařilo dohledat na CNBC ke dni 27.března 2021, nicméne historie úprav stránky NASA sahá až k 2. 11. 2020, kdy byla založena.

Dle tweetu Michaela Sheetze, diskuzi pod ním a článkem na CNBC je účelem programu podpořit 2 až 4 společnosti, jejichž stanice mohou v budoucnosti nahradit ISS, která dříve, či později nutně doslouží. Společnosti si mezi sebe rozdělí 400 milionů dolarů někdy ve 4. čtvrtletí 2021. Program na rozšíření ISS firmou Axiom Space je separátní a nijak spolu nekolidují, ačkoli Axiom Space zvažuje (plánuje?) oddělení svého segmentu po skočení životnosti ISS.

Na CLD brífink se registrovalo 14 společností:

Airbus
Blue Origin
Boeing
Firefly
Lockheed Martin
Nanoracks
Northrop Grumman
Redwire
SNC
SpaceX
Virgin Galactic
Virgin Orbit
Voyager SH
York

Původní zdroj (CNBC) se také zmiňoval o tom, že na 31. března (tj. dnes) je plánovaná virtuální konference společnosti Sierra Nevada Corporation o jejím návrhu. Nepodařilo se mi však najít, žádný založený živý stream, či jen potvrzení od SNC, ale přiznám se, že jejich twitter jsem jen proběhl.

Pro neangličtináře, já jsem se k této zprávě dostal přes článek na Seznamu, mohu doporučit.

Pokud by v tom co jsem našel byly jakékoli chyby, nepřesnosti nebo by se objevily nové důležité informace, které by v úvodním příspěvku neměly chybět rád je opravím/doplním a budu i rád pokud je opraví/doplní kdokoli jiný, kdo k tomu má práva.

Odpovědět

Zpět na „Americká NASA“