Provoz NASA

Novinky o projektech Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku
Odpovědět
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 653
Reputace: 195
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Peter »

Zvlaste kdyz se trh sam "napravuje" soudnimi zalobami (BO & co.).

Ostatne pribeh Starlineru hovori za vse...
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Tjov
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 95
Reputace: 195
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Tjov »

Malky píše: 22.9.2021 13:56 Na druhou stranu, na Twitteru to nekdo krásně okomentoval tak, že Kathy má všechno to skutečné, a Free dostal tu imaginární část, která se nikdy nestane realitou...
Akorát doprava na ISS to je otázka na maximálně “pár” let s nulovým potenciálem rozvoje a na LEO nic jiného NASA neplánuje, a to si ještě užije se Starlinerem :-/. Jak vidím tu společnou fotku těch hlavounů z NASA , no nic :-). Zbývá doufat, že FAA alespoň nebude bránit SpX ve vývoji …
Hawk
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 212
Reputace: 85
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Hawk »

Tjov píše: 22.9.2021 18:33 Akorát doprava na ISS to je otázka na maximálně “pár” let s nulovým potenciálem rozvoje a na LEO nic jiného NASA neplánuje, a to si ještě užije se Starlinerem :-/. Jak vidím tu společnou fotku těch hlavounů z NASA , no nic :-). Zbývá doufat, že FAA alespoň nebude bránit SpX ve vývoji …
Jen k tomu "nulovemu potencialu"
ISS mela puvodni zivotnost nekdy do roku 2016? A zatim se stale prodluzuje, Gateway ji nahradit nemuze.
Dale se pripravuji komercni aktivity a nove moduly k ISS(Axiom).
CarlJARx
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 344
Reputace: 138
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: Provoz NASA

Příspěvek od CarlJARx »

Tjov píše: 22.9.2021 18:33Akorát doprava na ISS to je otázka na maximálně “pár” let s nulovým potenciálem rozvoje …
Ta věda, která se dělá (dopravuje) na ISS má nulový potenciál? Tak tomu opravdu nerozumím ... máte velmi krátkozraký pohled. :facepalm:
Tjov
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 95
Reputace: 195
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Tjov »

Spojím to do jedné odpovědi :-). Kathy byla u toho (skoro se dá říct bojovala :-) ) když se podařilo úspěšně dokončit a certifikovat Com.Crew program, a stála u toho že HLS vyhrálo SpX. Logicky bych očekával, že vzhledem k jejím úspěchům to bude ona ta kdo povede Moon-Mars sekci - středobod dalšího kosmického programu. Proto říkám že její nová pozice, kdy bude dohlížet na rutinní lety posádek a provoz ISS no nevím ... Vám to přijde jako kariérní posun ?

A samozřejmě že výzkum na ISS má potenciál, to nezpochybňuji . Akorát ISS je technicky za zenitem a Axiom bude komerční platforma kde NASA asi moc velké housle hrát nebude.
Uživatelský avatar
Malky
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 392
Reputace: 210
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Malky »

Tjov píše: 22.9.2021 23:13 Vám to přijde jako kariérní posun ?
Samozřejmě že ne. Ideální (z hlediska establishmentu) by bylo Kathy vyhodit, ale to bylo zřejmě politicky neprůchodné - první žena na této pozici, navíc s nezpochybnitelnými úspěchy...

Rozdělení lidských letů na dvě oddělenní a přidělení toho s menším potenciálem Kathy je ideální kompromis mezi vyhazovem a tím, co je politicky možné.

Jen bych upřesnil, že LEO má minimální potenciál z hlediska NASA. ISS nahradí (v ideálním případě) komerční platformy, dopravu budou zajišťovat soukromí dopravci (SpaceX, do budoucna se snad objeví nějaká konkurence, bohužel od Starlineru se toho moc nedá očekávat), a zákazníky (zadavateli výzkumu) budou zas jiné soukromé společnosti. O to NASA celou dobu usilovala - aby se mohli odprostit od relativně rutiních aktivit na nízké dráze a věnovat se tomu, k čemu NASA (alespoň v myslích mnoha lidí) má sloužit - k pokořování hranic, k expedicím do hlubokého vesmíru.

Míra aktivit na LEO bude do budoucna snad jen růst a logicky se dá očekávat že hodně dlouhou dobu půjde o nejaktivnější místo v kosmu. Jen podíl NASA na těch aktivitách bude - doufejme - minimální. Dalo by se to přirovnat k tomu, jak FAA není zodpovědná za nijak významnou část leteckých spojů.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Kosmonaut veterán
Kosmonaut veterán
Příspěvky: 9027
Reputace: 4788
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Pospíšil »

Není od věci připomenout, že pilotovaný program NASA byl rozdělen i v minulosti na provozní a průzkumnou část organizace a byl sloučen pod jedno ředitelství až v roce 2011, v souvislosti s ukončením programu Constellation a koncem letů raketoplánů. Za 10 let (2011-2021) se toho událo hodně a opětovné rozdělení na "operations" a "exploration" je asi na místě.

Na toto rozdělení se dá podívat pozitivně i z hlediska rozpočtu NASA, kdy se z programů pro pilotovaný průzkum a programů pro pilotovaný provoz stanou oddělené kapitoly rozpočtu, které by se neměly navzájem tolik ovlivňovat.
Kathy bude řídit tu kapitolu, kde jsou miliardové kontrakty v programech ISS, CPP, CRS, atd., spolupráce s mezinárodními partnery, další komercionalizace provozu na LEO, pravidelné lety posádek do kosmu, souvislý vědecký výzkum na ISS, atd. což všechno dohromady je i tak hodně velký balík zajímavé práce a zodpovědnosti.

Že bychom ji možná rádši viděli ve vedení průzkumných programů? No, možná ano, ale třeba by se tam ráda neviděla ona sama... Je to část činnosti NASA, kde jsou velké politické tlaky, soudní spory, hrozby rušení projektů, spousty změn, které nemůže sama ovlivnit a podobně. To všechno dohromady může být poměrně nepříjemná práce plná stresu, bez pilotovaných letů v brzké budoucnosti a nakonec i s nejistým výsledkem. Taky nezapomeňme, že Kathy L. už může být přes 60 a do něčeho takového se jí třeba už nechce pouštět a ráda si do důchodu odkoučuje ISS a aktivity na LEO.
I ona je jen člověk. :)

Edit:
Podle tohoto zdroje je Kathy L. letos 58 let. https://www.asij.ac.jp/asij-stories/return-to-the-moon
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Tjov
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 95
Reputace: 195
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Provoz NASA

Příspěvek od Tjov »

Pospíšil píše: 23.9.2021 15:42Že bychom ji možná rádši viděli ve vedení průzkumných programů? No, možná ano, ale třeba by se tam ráda neviděla ona sama... Je to část činnosti NASA, kde jsou velké politické tlaky, soudní spory, hrozby rušení projektů, spousty změn, které nemůže sama ovlivnit a podobně. To všechno dohromady může být poměrně nepříjemná práce plná stresu, bez pilotovaných letů v brzké budoucnosti a nakonec i s nejistým výsledkem. Taky nezapomeňme, že Kathy L. už může být přes 60 a do něčeho takového se jí třeba už nechce pouštět a ráda si do důchodu odkoučuje ISS a aktivity na LEO.
I ona je jen člověk. :)

Edit:
Podle tohoto zdroje je Kathy L. letos 58 let. https://www.asij.ac.jp/asij-stories/return-to-the-moon
To je spravny argument, casem uvidime zda-li to bylo o ni bez ni, a nebo to bylo po vzajemne domluve :).

Odpovědět

Zpět na „Americká NASA“