Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Novinky o starech a misích týkajících se ruských raket Sojuz
Yirina
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 22
Reputace: 0
Registrován: 28.12.2017 21:53
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Yirina »

Ahoj,
no s těmi daty jsem si toho vědoma, ale buď bych musela ubrat fotky nebo je hodně zmenšit/zkomprimovat, což ani jedno nechci. Je to i pro mě osobně takový archív, kam, když nějaké foto potřebuji, tak sáhnu, protože vím, že tam mám každou situaci nafocenou z více úhlů.

Co se týče té transkripce z ruštiny, tak to je cílené a schválně, hezké, že si toho někdo všiml. Jde o to, že si často někdo vyhledává informace o věcech, které jsou spojené s tím, co v trip reportu píšu. Stejně, jako jsem hledala před cestou informace já. A většina lidí (myslím ne-česky mluvící, což je naprostá většina) zadá právě výraz Soyuz - Roscosmos - Baikonur, nikoli Sojuz - Roskosmos - Bajkonur. Proto jsem se rozhodla, že ta klíčová slova, kterých se to týká, budu přepisovat anglickou transkripcí, aby to bylo dohledatelné i pro lidi, kteří hledají anglicky. Sice trip reportu nerozumí, ale v tomto případě dost vypoví fotky a když už si budou chtít něco přeložit, tak použijí google translator nebo podobný nástroj.

Co se týče Mezinárodní kosmické stanice, tak to je moje chyba, pokud to najdu, tak opravím, to mi opravdu ujelo, většinou píšu spíš jen krátce ISS.

Tak jen varuji, že teď dělám na šestém dni, což bude den startu a to bude také datově náročnější :oops:

Zdravím do Indonésie ;)
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Vaclavik »

Yirina píše:Ahoj,
no s těmi daty jsem si toho vědoma, ale buď bych musela ubrat fotky nebo je hodně zmenšit/zkomprimovat, což ani jedno nechci. Je to i pro mě osobně takový archív, kam, když nějaké foto potřebuji, tak sáhnu, protože vím, že tam mám každou situaci nafocenou z více úhlů.

Co se týče té transkripce z ruštiny, tak to je cílené a schválně, hezké, že si toho někdo všiml. Jde o to, že si často někdo vyhledává informace o věcech, které jsou spojené s tím, co v trip reportu píšu. Stejně, jako jsem hledala před cestou informace já. A většina lidí (myslím ne-česky mluvící, což je naprostá většina) zadá právě výraz Soyuz - Roscosmos - Baikonur, nikoli Sojuz - Roskosmos - Bajkonur. Proto jsem se rozhodla, že ta klíčová slova, kterých se to týká, budu přepisovat anglickou transkripcí, aby to bylo dohledatelné i pro lidi, kteří hledají anglicky. Sice trip reportu nerozumí, ale v tomto případě dost vypoví fotky a když už si budou chtít něco přeložit, tak použijí google translator nebo podobný nástroj.

Co se týče Mezinárodní kosmické stanice, tak to je moje chyba, pokud to najdu, tak opravím, to mi opravdu ujelo, většinou píšu spíš jen krátce ISS.

Tak jen varuji, že teď dělám na šestém dni, což bude den startu a to bude také datově náročnější :oops:

Zdravím do Indonésie ;)
OK, pokud je za tím tato logika, pak s tim nemam sebemenší problém. A Ano pak je to logické:-) Těším se na další díl, snad už z CR :-)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Pospíšil »

Ahoj Yirino, i já se připojím se svým Díky. Tvoje, i dalších členů výpravy, reporty jsou velmi kvalitní a vyčerpávající dokumentací aktuální situace na Bajkonuru kolem startu pilotovaného Sojuzu.

K používanému názvosloví v trip reportu od kolegy Rosti bych měl taky pár připomínek. Pokud by měl ambici dovést psané komentáře k videím na vysší úroveň, rádi mu s tím pomůžeme. Namátkou, co mně při čtení asi nejvíc tahalo za uši, byly jeho výrazy jako: odpaliště (startovací/startovní rampa), vertikalizace (vztyčení nosiče), moduly rakety (stupně rakety), atd. Laický čtenář to asi při čtení pochopí, ale nejsou to správné výrazy, snižuje to trochu edukační potenciál reportu a nám tady to méně či více křiví úsměvy. :)

Ale jinak Dost Dobry! :palec nahoru:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Yirina
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 22
Reputace: 0
Registrován: 28.12.2017 21:53
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Yirina »

ahoj,
moc děkuji za konstruktivní připomínky a předám je dál. Co se týče vertikalizace, tak to slovo používáme tak nějak automaticky z té ruštiny, tam byla celou dobu řeč o "vertikalizáciji" a nám se to nějak usadilo, že tomu ani jinak neřekneme, i když víme, že to není odborně správě.

S těmi dalšími výrazy souhlasím, my zase nejsme takoví profesionálové v této oblasti a je to pro nás spíš zábava, tak to tak nebereme. Konkrétně já třeba často i v jiných věcech, o kterých na blogu píši, používám žoviálnější žargon, který se tak nějak přirozeně vyvinul v mém okolí a je mi jasné, že ne vždy každý, kdo to čte, pochopí, že to je nadsázka. Což je třeba případ toho odpaliště. Víme, že to není fakticky správně, ale prostě to patří k tomu blogovacímu stylu, který děláme.

Ale uznávám a chápu, že z vašeho pohledu odborníků to musí bít do očí. Pobavíme se o tom, jestli tedy nepovýšíme na vyšší kosmickou úroveň a nezačneme používat správné výrazivo, aby to bylo směroplatné pro všechny :-D
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od jakubv »

Yirino, máš to Ty i Rosťa super, moc pěkný report a suprově zpracovaný ! Díky za něj !
jv
-----------------
xx jakubv
Yirina
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 22
Reputace: 0
Registrován: 28.12.2017 21:53
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Yirina »

Ahoj,
moc děkujeme, snažíme se to nějak uchovat. Je jasný, že opakovat se takový zážitek už nebude :)
Yirina
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 22
Reputace: 0
Registrován: 28.12.2017 21:53
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Yirina »

Obrázek

Šestý díl:
Vyprovázení kosmonautů od hotelu
Hlášení o připravenosti k letu vládní komisi
Start

Trip report: http://yirina.net/fotky_cesty/2018_06_K ... onur06.htm

*Pozor, pokud máte nějaká omezená data, nechce si to na později, je to datově náročnější ;)
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od ptpc »

Yirina, v prvom rade sa ti chcem poďakovať (a aj tvojmu "kolegovi" :) ) za súhrn o Bajkonure ako meste tak aj o samotnom kozmodróme a aj o informáciach potrebných k takémuto výletu.
Úplne sa stotožňujem s tvojím záverečným hodnotením samotného štartu ako aj cesty ako takej. Presne som zažil také pocity ako ty. A posledný odstavec by som lepšie nenapísal. :)
Ešte by som sem pridal jednu informáciu, ktorá ale nemusí byť pravdivá. Na mieste som sa dozvedel, že sa dá po dohode dostať na Bajkonur aj mimo obdobia štartu rakety.

P.S.: Nakoniec son sa našiel (aj s kamošom) na tvojej fotke; je to tá, pod ktorou je popis - "Na vyhlídce pro turisty je už narváno" a aj vo videu v reporte tvojho "kolegu" pri nástupe kozmonautov do autobusu pred hotelom Kozmonaut. ;)
Yirina
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 22
Reputace: 0
Registrován: 28.12.2017 21:53
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od Yirina »

ahoj Libore,
máš pravdu, zájezdy na Baikonur se pořádají i mimo starty, jen to nemá asi moc smysl, protože cena je stejná, jako za ten v období startu, u jedné cestovky jsem to viděla myslím o 100 EUR levnější. Což nedává smysl tam jet, když už člověk za to chce dát ty peníze, tak už se startem.

Já si myslím, že ono by zřejmě šlo dostat se tam i někde za plot a koukat se tam, z větší vzdálenosti (cca 10 km). Vzhledem k tomu, že už to tam nehlídají vojáci, ale jen "obyčejná" ochranka a režim je úplně jiný, než kdysi. Dřív se prý dokonce při průjezdu Tjuratamem vlakem zakrývala okýnka, aby tam cizinci nic nevykoukali, dneska je to úplně volný. Četla jsem o lidech, který se vloupali na kosmodrom přes plot. Když je chytili, tak se vymluvili, že jsou fanoušci Burana a chtěli se na něj podívat, tak je pustili. Jiní tam dokonce vjeli nějakou dírou v plotě i autem a jezdili si tam (mají video na youtube). Pokud se člověk nepokusí dostat před nějaké check-pointy přímo na startovací rampy, tak po tom, co jsem viděla, jak to tam funguje, věřím, že to jde.
Takže si myslím, že být "za plotem" tam není nic proti ničemu. Sice je ta raketa z větší dálky, ale bude taky vidět. My takhle viděli neplánovaně loni startovat Protonu z cca 20 km a bylo to zajímavé. Asi bych tam nepořádala výpravu takhle jen na to, koukat se na to od plotu, ale pokud bych plánovala např. cestu k Aralskýmu moři nebo nějak přes Centrální Asii, tak bych to už se startem u plotu spojila. Věřím, že kdyby člověk přijel do Tjuratamu (kam žádný povolení nepotřebuje) a najal si tam místního člověka (a věřím, že přivydělat si tam pár dolarů, by chtěl každý), aby ho odvezl někam k plotu, tak se to podaří. Nic by se tím neporušilo, pohyb ve stepích kolem kosmodromu není omezen.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Cesta na Bajkonur na Soyuz MS-09 (6.6.2018)

Příspěvek od marian007 »

Yirina, díky moc za skvelý a obsiahly fotoreport z Bajkonuru, ktorý jednoznačne nemá na českých a slovenských weboch obdobu. A hej, škoda že nám tam to stretnutie nevyšlo a videli sme sa len na diaľku, aj to nevedomky. ;)

PS: Inak nemal by som až také obavy z toho, že z Bajkonuru budú prebiehať pilotované lety už len najbližšie 3 - 4 roky. Podľa toho, ako prebieha dostavba Vostočného, to bude o hodne dlhšie. :)

Odpovědět

Zpět na „Sojuz“