Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od JHošek »

Tiskové agentury Ria Novosti i Interfax používají "Орел", tedy Orel. Je to jméno prvního exempláře kosmické lodi v rámci vývojové práce ОКР "Федерация". Rogozin odmítl sdělit jméno druhého exempláře s tím, že tak učiní později.
Zdroj: https://www.militarynews.ru/story.asp?r ... 43&lang=RU
Naposledy upravil(a) JHošek dne 10.9.2019 17:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Dugi »

S těmi jmény je docela zmatek, abych byl upřímně. Sotva jsme si zvykli na Federaci, je tu zase změna.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Roman89 »

Trochu jsem ještě pátral a pravděpodobně se mohou používat oba názvy. Na české wiki je u stejnojmenného ruského města napsán název "Orel" i "Orjol"

Anglická wiki zase uvádí "Oryol" or "Orel".
Tak si vyberte
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od argus123 »

Dugi píše:S těmi jmény je docela zmatek, abych byl upřímně. Sotva jsme si zvykli na Federaci, je tu zase změna.
Dugi, čo na tom nechápeš, je to nazov prvej lode z rady novych kozmickych lodí Federacija. USA to maju to iste, maju Orion a ich prva loď sa vola Artemis. Mercury - Friendship 7. Akurat Sovieti to označovali pod označenim Kosmos, od čoho už našťastie upustili a dali misií meno. Mne to je uplne jasne.
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Roman89 »

argus123 píše:
Dugi píše:S těmi jmény je docela zmatek, abych byl upřímně. Sotva jsme si zvykli na Federaci, je tu zase změna.
Dugi, čo na tom nechápeš, je to nazov prvej lode z rady novych kozmickych lodí Federacija. USA to maju to iste, maju Orion a ich prva loď sa vola Artemis. Mercury - Friendship 7. Akurat Sovieti to označovali pod označenim Kosmos, od čoho už našťastie upustili a dali misií meno. Mne to je uplne jasne.
No moment, ale bylo řečeno, že byl kompletně změněn název z Federacija na Orel. Ne že jde jen o jméno prvního kusu. https://www.pravda.ru/news/science/1432 ... 168b1f244b
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Dugi »

To pozor. Orion je pořád Orion, Artemis je název programu, do kterého Orion společně s raketou SLS patří. Loď se jmenuje pořád stejně - jen kolem roku 2013 se označovala jako MPCV, ale pak se vrátila k Orionu, který se používá pořád. Možná sis to spletl s názvem mise, která se dřív označovala jako EM-číslo (Exploration Mission-číslo) a teď je to Artemis-číslo.
Ale tady jsme měli názvy lodí PPTS - PTK-NP - Federace - Orel. Celkem tedy čtyři jména pro jeden projekt! Přijde mi to nedomyšlené a zbytečné komplikování něčeho, na co si lidé už zvykají. O věčných přesunech, jaká raketa bude tu loď vynášet, raději nemluvím.
P.S. Neřekl jsem, že na tom něco nechápu (kromě toho, proč to Rusové dělají), ale napsal jsem, že v tom dělají zmatek. Na blogu jednou někdo naspal do komentáře, že si myslí, že to dělají kvůli tomu, aby změnami jmen zaonačili, jak dlouho jim to trvá, že se snaží vzbudit dojem, že s novým jménem vytváří nový projekt. Přijde mi to nereálné, ale hezky to ukazuje, jak si těmi změnami Rusové sami úplně zbytečně škodí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od argus123 »

Roman89 píše:
argus123 píše:
Dugi píše:S těmi jmény je docela zmatek, abych byl upřímně. Sotva jsme si zvykli na Federaci, je tu zase změna.
Dugi, čo na tom nechápeš, je to nazov prvej lode z rady novych kozmickych lodí Federacija. USA to maju to iste, maju Orion a ich prva loď sa vola Artemis. Mercury - Friendship 7. Akurat Sovieti to označovali pod označenim Kosmos, od čoho už našťastie upustili a dali misií meno. Mne to je uplne jasne.
No moment, ale bylo řečeno, že byl kompletně změněn název z Federacija na Orel. Ne že jde jen o jméno prvního kusu. https://www.pravda.ru/news/science/1432 ... 168b1f244b
Nie, experimentalny exemplar, ktory bude bezpilotný sa bude volať Orel. Hlavne meno Federacija ostáva.
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Roman89 »

Je v tom ještě větší guláš než jsem si myslel. :tlesk:
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od argus123 »

Dugi píše:To pozor. Orion je pořád Orion, Artemis je název programu, do kterého Orion společně s raketou SLS patří. Loď se jmenuje pořád stejně - jen kolem roku 2013 se označovala jako MPCV, ale pak se vrátila k Orionu, který se používá pořád. Možná sis to spletl s názvem mise, která se dřív označovala jako EM-číslo (Exploration Mission-číslo) a teď je to Artemis-číslo.
Ale tady jsme měli názvy lodí PPTS - PTK-NP - Federace - Orel. Celkem tedy čtyři jména pro jeden projekt! Přijde mi to nedomyšlené a zbytečné komplikování něčeho, na co si lidé už zvykají. O věčných přesunech, jaká raketa bude tu loď vynášet, raději nemluvím.
P.S. Neřekl jsem, že na tom něco nechápu (kromě toho, proč to Rusové dělají), ale napsal jsem, že v tom dělají zmatek. Na blogu jednou někdo naspal do komentáře, že si myslí, že to dělají kvůli tomu, aby změnami jmen zaonačili, jak dlouho jim to trvá, že se snaží vzbudit dojem, že s novým jménem vytváří nový projekt. Přijde mi to nereálné, ale hezky to ukazuje, jak si těmi změnami Rusové sami úplně zbytečně škodí.
PPTS a PTK-NP su skratkove označenia pre projekt. Nič zvlaštne. Meno tam loď nedostane dokial sa oficialne nerealizuje, tak to bolo zo Sojuzom ten bol označeny ako 7K-OK. Až bol projekt skutočne vzaty do realizacie dostal meno Federacija, teraz nazov prvej misie bude Orel. Možno tak robia po vzore USA kedy pilotovane lety Mercury označovali ešte prezývkou ako Friendship, Aurora a pod.
Ja naozaj neviem čo sa z toho robí kovbojka, nejde o nič nezvyčajne :D
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Loď Federace (PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od argus123 »

Roman89 píše:Je v tom ještě větší guláš než jsem si myslel. :tlesk:
Ja v tom nevidim žiadny gulaš, Orel je nazov prvej bezpilotnej misie. Ja len sa bavím na tom že to na wikipedií zase budu musieť prepísať, lebo Orel je názov lode pre prvú misiu, nie premenovanie z Federacie na Orel. :lol:
Naposledy upravil(a) argus123 dne 10.9.2019 18:30, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“