Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od JHošek »

Podle https://rg.ru/2022/04/11/rogozin-nash-p ... viazi.html mají být v létě 2023 přepraveny na kosmodrom Vostočnyj dvě rakety Angara.

První, označovaná jako Angara-NŽ (наземная жидкостная - pozemní na kapalné palivo) má být v prosinci 2023 využita pro odzkoušení startovního komplexu. Raketa nebude mít systémy řízení. Na rampě má být natankována a zkontrolována. Potom na ni má být přímo na rampě instalována loď s raketovým záchranným systémem. Následně má proběhnout test simulace havárie při startu spočívající v odletu záchranného systému na tuhá paliva s lodí od rakety do bezpečné vzdálenosti, otevření padáku a přistání na určeném místě.

Druhá raketa, Angara-A5 má být využita při letovém testu plánovaném na duben až červen 2024. Po startu rakety má být ve výšce 10 - 12 km v době maximálního aerodynamického namáhání imitována havárie. Záchranný systém na tuhá paliva má opět dostat loď do bezpečné vzdálenosti, aby mohla přistát na určeném místě.

Teprve poté má následovat let kosmické lodi bez posádky na oběžnou dráhu Země. Termín letu nebyl v článku uveden.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 548
Reputace: 265
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Snoopy »

Opravdu kouzelné čtení. Ďábel je tam podle mě skrytý v detailech.

Například tam básní o spolupráci s Čínou na Měsíci (rozhovor je z 11.dubna, tedy před čínským oznámením o přerušení spolupráce) a pochvaluje si osobní vztahy s čínským kolegou. Akorát, narozdíl od Billa Nelsona, o kterém mluví výše, si zřejmě nemůže vybavit jak jmenuje. Je to prostě "čínský kolega". Tak teď už se ho nenaučí tím tuplem.

Orlíček už je dneska Orjol-lajt (light). Asi mu už došly i odborné výrazy. A samozřejmě, CD je prostě drahý, to je každému jasné. To Orjol-lajt bude jiná liga. Protože, a to opravdu pobavilo, Dmitrij je přesvědčen, že Rusáci jsou dodnes "lídří" (opět typické ruské slovo) pilotované kosmonautiky.

Prostě typické Rogozinovské perlení.
Naposledy upravil(a) Snoopy dne 16.4.2022 13:26, celkem upraveno 1 x.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od JHošek »

Snoopy píše: 16.4.2022 9:27Opravdu kouzelné čtení ... Prostě typické Rogozinovské perlení.
Vytáhl jsem z článku relevantní informace a zapomněl jsem varovat před zbytkem :-D
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 548
Reputace: 265
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Snoopy »

Přesto díky za upozornění a odkaz. Je to pro mě po dlouhé době delší rozhovor s Rogozinem a je zajímavý. Sice se míjí s realitou, ale je to dobrý vhled do jeho uvažování, které, marné, určuje směřování ruské kosmonautiky. Viz například jeho vize nové ruské stanice. V podstatě přiznání, že bez ISS Rusáci nejsou schopni udržet trvalou přítomnost ve Vesmíru (ale je to samozřejmě OBROVSKÁ výhoda, na kterou hlupáci na západě ještě nepřišli)
Uživatelský avatar
FritzLochmann
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 193
Reputace: -5
Bydliště: Bratislava
Registrován: 18.3.2018 21:09
Kontaktovat uživatele:
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od FritzLochmann »

Anatoly Zak informuje ( či skôr blúzni? )

Roskosmos sa snaží prispôsobiť pilotovanú kozmickú loď novej generácie na rakety Sojuz

Ruskí inžinieri vyhodnocujú možnosť zmenšiť svoju budúcu pilotovanú kozmickú loď pre dopravu k k Mesiacu na transport pre budúcu vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Zeme. Úsilie sa zameriava na prípravu prechodu ruského vesmírneho programu z Medzinárodnej vesmírnej stanice na národnú základňu na nízkej obežnej dráhe.

Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Dugi »

Příště vynech závorky a příspěvek bude v pohodě. Opravdu není potřeba tyhle jinak dobré příspěvky kazit podobnými výlevy.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Zdenecek »

Bude loď Orjol létat na ISS?
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 548
Reputace: 265
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Snoopy »

Orjol nepoletí nikam. Je to jen rusácká chiméra. V dobách, kdy jim tekly dolary z NASA a Západu proudem, dokázali akorát pravidelně měnit jeho jméno. V příštích několika desetiletích nebudou mít ani na to.
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Zdenecek »

A co Sojuzy jak dlouho ještě budou létat k ISS?
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Příspěvek od Peter »

Nechci sem zavadet politiku, ale myslim si, ze odpoved je jednoducha...

Dokud na to Roskosmos bude mit penize.

A to se obavam, ze k soucasne situaci ve svete je brzo mit nebude, protoze NECO bude mit vetsi prioritu.

:hlavou proti zdi :hlavou proti zdi :hlavou proti zdi
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“