Sojuz-5

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Sojuz-5

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

Chýba mi tu záložka pre raketu Sojuz-5, keďže to naberá na reálnych kontúrach, možno by nebolo zlé ju zriadiť.

Dmitry Baranov (Progress CEO) 31.5.2019 potvrdil začiatok výroby nádrží pre Sojuz-5 (Irtysh) v Samare.
http://tass.com/science/1061151
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Určitě souhlasím. Dneska to zkusím udělat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Dugi »

Nové vlákno vytvořeno. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Re: Sojuz-5

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

Dugi píše:Nové vlákno vytvořeno. ;-)
ďakujeme :tlesk:

Pridám ešte jednu pikošku:
šéfdizajnér Energomash Pyotr Lyovochkin prehlásil v intervie, že sa pracuje na spôsobe znovupoužitia prvého stupňa. (Ak dobre chápem, tak im technicky vadí problem pohybu tekutín oxidovadla ako i paliva a vytvorenie správnych podmienok v riedkych vrstvách atmosféry na ďaľšie zapálanie raketového motora.)

V článku sa pojednáva a potenciálnom znovupoužiteľnom prvom stupni Sojuz-5 ako aj o jeho motoroch RD-171MV, ktoré by vraj nebolo nutné pri znovapoužiteľnosti rozobrať. Na jeho prečistenie bola vyvinutá metóda termo-vákuového čistenia.

Nechcem podpichovať, ale žeby pri problémoch znečistených palivových sústav z posledných rokov, fakt vzniklo niečo použiteľné ? ROFL




http://tass.com/science/1061465
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Roman89 »

Proč se stále používá název Sojuz-5, když došlo k přejmenování na Irtyš?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Dugi »

Už je to oficiální? Já už jsem u těch ruských tanečků lehce zmatený, co je a co není oficiální.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Samo »

BlackSheepOI2 píše: ďakujeme :tlesk:

Pridám ešte jednu pikošku:
šéfdizajnér Energomash Pyotr Lyovochkin prehlásil v intervie, že sa pracuje na spôsobe znovupoužitia prvého stupňa. (Ak dobre chápem, tak im technicky vadí problem pohybu tekutín oxidovadla ako i paliva a vytvorenie správnych podmienok v riedkych vrstvách atmosféry na ďaľšie zapálanie raketového motora.)

V článku sa pojednáva a potenciálnom znovupoužiteľnom prvom stupni Sojuz-5 ako aj o jeho motoroch RD-171MV, ktoré by vraj nebolo nutné pri znovapoužiteľnosti rozobrať. Na jeho prečistenie bola vyvinutá metóda termo-vákuového čistenia.

Nechcem podpichovať, ale žeby pri problémoch znečistených palivových sústav z posledných rokov, fakt vzniklo niečo použiteľné ? ROFL




http://tass.com/science/1061465
Vážne chcú reštartovať RD 170-MV za letu (aspoň to mi z toho vyplýva)? Čo sa týka ťahu je to šialenosť na akékoľvek pokusy o záchranu motorom, jedine žeby namontovali ešte nejaké malé jednoduchšie motorčeky na prvý stupeň ale to zbytočne dvíha hmotnosť.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Roman89 »

Nedivím se, už v tom mám taky guláš. Ale podle mluvčího Roskosmosu Vladimíra Ustimenka mělo dojít k přejmenování.
https://ria.ru/20181204/1541904679.html

Na webových stránkách Progressu ale mají Sojuz-5.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Dugi »

Uff, no ... já radši ještě počkám. Díky za info.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Sojuz-5

Příspěvek od Roman89 »

Četl jsem, že na vývoji rakety Sojuz-5 spolupracuje společnost S7 Space, která chce vlastní verzi nosiče nazvat Sojuz-7 a Sojuz-7SL (Sea Launch). Pracují na tom aby byl první stupeň znovupoužitelný, ale chtěji ji osadit motory vycházející z motorů NK-33 a NK-43, které chce S7 Space odkoupit od státu.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“