Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od argus123 »

petrsida píše: 18.9.2021 16:38 Je to o slovickach, ale taky si myslím, že šlo o rozhodnutí. Koneckonců cíl být druhý nedával v tu chvíli smysl.

A stanice byly skvělou zkušeností. Raketoplány byly skvělé stroje, ale díky ceně nešlo rozvíjet dlouhodobou přítomnost.

Podle mě skončila éra amerického přešlapování s iss a úplně až teď s novými loděmi
Rusové naopak vykazují opačný trend

Obojí má své socioekonomické důvody.

A berte to jako hrozně zjednodušující popis, reálně by to bylo na knihu.
Tak dnešok je uplne iný zase, preto treba davať pozor ktoré obdobie máme na mysli aby nedošlo k nedrozumeniu :D Ja som uprimne fanda do ruskej kozmonautiky, (a sukromnych spoločností) ale bohužial velkú vinu na tom že Roskosmos je tam kde je vidim hlavne vo vedení a podfinancovaní. Taktiež Rusky štát robí velku chybu ked nepodporuje lepšie sukromne spoločnosti ako LIN Industrial.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Snoopy »

Reakce na petrsidu:

To nejsou slovíčka, ale pojmy popisující daný stav. Já i ty můžeme prohlásit, že jsme se "rozhodli" neletět na Měsíc. Míra svobody našeho "rozhodování" je úplně stejná jako měli Rusové na začátku 70. let. ROZHODOVAT SE = mít možnost volby. A to Rusové neměli, tolik alespoň historická fakta.
Analogicky být donucen = udělat něco co mi vůbec nevoní.
Zkusme si prosím odpustit ta "co by kdyby". Na to se v životě nehraje.

Američané 30 let provozovali neekonomické, předražené a neefektivní raketoplány. Rusové se věnovali mnohem efektivnějšímu a přínosnějšímu programu kosmických stanic. Co dnes vidím já je, že americké mrhání prostředky je pro kosmický výzkum (i samotný stát) mnohem přínosnější.

"Přešlapování na místě" (podle mě) popisuje stav, kdy vykonávám pohyb, ale nikam se nepohybuju. Můj názor (názor protože opřený o fakta) je, že americká kosmonautika na místě nikdy nepřešlapovala, ale urazila takový kus cesty, že je dnes pro všechny ostatní státy/ agentury nedostižná.
Malá poznámka k evoluci a posunu vpřed. Západní segment ISS vypadá tak jak vypadá (a nabízí příslušné možnosti) právě díky raketoplánům. Ruský zase díky programu kosmických stanic. Po absolvování virtuální tour po stanici mi přijde americká cesta jako efektivnější.

Ano, příčina není v lidech pracujících na kosmických programech, ale společenských systémech. Proto ruská kosmonautika neměla a nemá šanci. To ale neznamená, že je nezajímavá a nepřínosná. Sám jsem o ní napsal pár článků pro Kosmonautix. Práce na nich byla zajímavá a v diskuzích je nikdo neoznačil za tendenční nebo zkreslující.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od petrsida »

Ale oni měli možnost volby, mohli pokračovat v sypání peněz a nakonec by N1 udělala, co po ní chtěli, ty peníze ale vrhli jiným směrem

To nebylo ve stavu, že by to celé bylo úplně špatně

US kosmonautika přešlapovala na místě celá sedmdesátá léta, a ani osmdesátky nebyly nic moc, posun znamenala iss
Ruský segment vypadá jak vypadá, protože rusové posledních 15 let fungují, jak fungují, to není nic, co by ukazovalo, jak moc byly či nebyly stanice osmdesátých let efektivní, či ne

A ano, iss vytahaly nahoru raketoplány, ale to jaksi už nikdo nezopakuje
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Snoopy »

Ty peníze opravdu neměli. V té době už naplno běžel proces, který o necelé dvě dekády vyvrcholil státním bankrotem a zánikem SSSR.
O skutečné povaze a svobodě oné "volby" nejlépe vypovídá fakt, že až do krachu bolševického hokuspokusu existenci měsíčního programu popírali a ve východním bloku se o něm vůbec nevědělo.

Já neposuzuju efektivitu stanic. Jen laicky porovnávám kam kdo dospěl. Jak byl který PŘÍSTUP efektivní a přínosný. Přijde mi, že právě na ISS je to dost zřejmé.

Zoopakovat to může Musk se SS. Tak jak vidím vývojovou vazbu mezi STS a ISS, tak vidím i její další pokračování v SS a Gateway. Doufám, že NASA v tom svém "přešlapování" bude i nadále takto úspěšná.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od petrsida »

To, že to tajili ale nic nevypovidá, tajili to proto, že to byl neúspěch, prostě nebyli první, ale v roce 70 bylo k bankrotu ještě opravdu hodně daleko a reálně ho způsobily až děje z poloviny let osmdesátých

prostě v okamžiku, kdy nemohli vyhrát, vrhli prostředky jinam, a tvářili se, že jim o to vlastně vůbec nešlo

nedostatek peněz zapříčinil, že se na Měsíc nedostali včas, ale rozhodně to nejde postavit tak, že museli skončit a neměli jinou volbu
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Snoopy »

Hm, takže si dobrovolně zvolili neúspěch? A pak to tajili? Jestli ty je trochu nepodceňuješ.

Nedostatek peněz nebyl prvotní příčina, ale důsledek krachující ekonomiky. V případě státu je to samozřejmě pomalejší proces než u firem. Obzvlášť u státu totalitního, který může občanům utáhnout šrouby v míře v demokracii nemyslitelné. Přes železnou oponu a bolševickou potěmkiádu to nebylo tak zřejmé soudobým pozorovatelům, ale nenarazil jsem na žádnou pozdější analýzu, která by kterékoliv období SSSR označila za prosperující s rostoucí ekonomikou. Propaganda o Stachanovi a super-dojičkách, tunách a hektolitrech nemá s reálnou ekonomikou nic společného. V 70. už jeli z kopce. Ale to tady nerozvíjejme.

A nebylo to jen o penězích nebo fiasku s N1. Sám Leonov prohlásil, že let na Měsíc ve dvou a pokus o sólo přistání neměl šanci na úspěch a skončil by katastrofou. Prostě neměli na výběr a byli donuceni to odpískat.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od jakubv »

Tam byl ještě další problém, po nešťastné smrti Koroljova se jim rozhádali konstrukční kanceláře a nebyl tam tak silný leader, který by je spojil.
Potřebovali silné motory, ty neměli, tak je nahradili mnoho menšími, sice se skvělými parametry, ale prostě v té době neuměli udělat tolik perfektně pracujících motorů současně. neměli na to výpočetní techniky, technologii, zázemí. Nemohli se opřít o gigantické F1 jako von Braun.
A prostě pravděpodobnost je neúprosná a ten počet motoru velký, takže šance, že některý vypadne byla prakticky shodná s jistotou.
A to jde všechno ruku v roce spolu, nemáš silné motory, musíš jich dát hodně, máš pak šíleně velkou raketu ale s malou nosností, takže musíš šetřit na nákladu atd....
na kdyby se podíval na apple tv+ serial For All Mankind, tam to Leonov zvládl před Apollo 11 ....
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Snoopy »

Jj, prima pokoukání. Stačila mi první sezóna, ale možná se k němu někdy vrátím. Alternativní historie je vždycky zajímavá
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Edemski »

Nevím kam s tím a nenašel jsem o tom zmínku. V krátkých zprávách je o startě MS-19 se třemi kosmonauty, ale ve skutečnosti je kosmonaut Škarplerov a zbytek je režisér Šipenko a herečka Peresildová.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_bro
Uživatelský avatar
FritzLochmann
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 193
Reputace: -5
Bydliště: Bratislava
Registrován: 18.3.2018 21:09
Kontaktovat uživatele:
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od FritzLochmann »

Snoopy píše: 19.9.2021 9:32 ...
Američané 30 let provozovali neekonomické, předražené a neefektivní raketoplány. Rusové se věnovali mnohem efektivnějšímu a přínosnějšímu programu kosmických stanic. Co dnes vidím já je, že americké mrhání prostředky je pro kosmický výzkum (i samotný stát) mnohem přínosnější. ..
A kde sú tie peniaze ktoré Rusi "ušetrili" tým že používali technologicky zastaralý Sojuz? Je to veľmi podobné ako keď niekto prestane piť alebo fajčiť aby ušetril peniaze, ale nič z tých ušetrených peňazí nemá, pretože tie peniaze rozhádže za iné veci. Keby ich Rusi naozaj efektívne ušetrili, tak Angara a Vorel už naozaj lietajú a UM je dávno na orbite.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“