Stránka 1 z 39

Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 20.7.2010 13:07
od Dugi
Ruský premiér Vladimir Putin prohlásil na zasedání vedoucích představitelů ruského kosmického průmyslu, že ruská vláda vyčlení během tří let 25 miliard rublů na výstavbu kosmodromu Vostočnyj. Vyrůst by zde měly dvě startovací rampy, letiště, montážní budova, železnice, síť silnic, zázemí pro výrobu kapalných půlynů - kyslík, dusík a vodík. Právě z kosmodromu Vostočnyj by měly startovat ruské rakety nové generace.
Rozloha celého kosmodromu bude 551 km čtverečních a nacházet by se měl na Dálném Východě v Amurské oblasti okolo souřadnic 51° 49′ 0″ N, 128° 15′ 0″ E. První práce by zde měly začít příští rok, s otevřením se počítá na rok 2018.

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 17.8.2010 23:00
od Dugi
Kdo čekal, že se po vybudování kosmodromu Vostočnyj Rusko vzdá kazašského Bajkonuru, ten bude zřejmě po vyjádření Anatolije Perminova - generálního ředitele Rosskosmosu, docela překvapený. Podle jeho slov je totiž nereálné, že by Vostočnyj dokázal v plné míře nahradit služby poskytované Bajkonurem.
Potvrdil ale, že příští rok půjde na výstavbu infrastruktury na vznikajícím kosmodromu 3,5 miliardy rublů. Mezi lety 2011 a 2013 bude výstavba stát dalších 24,7 miliardy rublů. Zároveň se upřesnil termín otevření kosmodromu - bezpilotní stroje by odsud měly startovat už v roce 2015. První pilotované o tři až pět let později.

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 17.8.2010 23:15
od Tommy
V plné míře nenahradí? To bude Vostočnyj oproti Bajkonuru menší? :Drbe se na hlavě:

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 17.8.2010 23:22
od Dugi
Máš pravdu Tommy, plánovaná rozloha kosmodromu Vostočnyj má být 551 km2. Bajkonur má 6717 km2 takže jistý rozdíl tam je :-).

Ovšem Bajkonur to je skutečný obr. Uznej sám - 15 ramp devíti typů pro vypouštění kosmických raket, 4 rampy pro mezikontinentální rakety, 11 budov se 34 halami pro montáž raket a družic a sond, 3 tankovací stanice pro plnění nádrží pohonnými látkami a stlačenými plyny, sledovací stanice s výpočetním střediskem pro starty raket, stanice pro zkapalňování vzduchu vyrábějící kapalný kyslík a dusík (300 t/den), tepelná elektrárna s výkonem 60 MW, 2 letiště, 470 km železničních tratí, 1281 km silnic, 6610 km elektrorozvodné sítě a 2784 km spojové sítě.

To je jak asi sami uznáte moc! Vostočnyj má mít oproti tomu jen dvě startovací rampy, letiště, montážní budovu, dopravní infrastrukturu, zázemí pro výrobu kapalných plynů - kyslík, dusík a vodík.

Takže abych to shrnul a možná si i trochu zavěštil - Vostočnyj bude pravděpodobně taková řekněme výkladní skříň pro nové typy raket (tipuju), zatímco většina toho pro veřejnost méně zajímavého provozu se bude odbývat na Bajkonuru - staré rakety, vynášení např. komunikačních či navigačních sond, zatímco Vostočnyj slízne tu pověstnou smetanu. Ale je to jen moje spekulace. :)

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 25.2.2011 10:08
od vend123
No já myslím,problém je v i v tom, že Vostočnyj bude severněji (i když jen o 6st). Ono je vždycky lepší, když je kosmodrom co jejblíž k rovníku a mamička Země raketě pomůže rotací. Proto lítají Francouzi z Gvajány.

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 25.2.2011 11:35
od Dugi
Ahoj, vítám Tě u nás na fóru :) .
V tom máš určitě pravdu. Čím blíže je kosmodrom k rovníku, tím je start jednodušší a raketa vypálí méně pohonných látek. Na druhou stranu je ale fakt, že Rusové platí za pronájem Bajkonuru nehorázné peníze Kazachstánu.

Ohrožení Vostočného

Napsal: 23.10.2011 22:54
od tomas
na webu Hlas Ruska vyšel článek o problémech s financováním a projektováním kosmodromu Vostočnyj.
Kosmická stavba Ruska ohrožena
Obrázek
Výstavba nového kosmodromu v Amurské oblasti může být zmařena kvůli omezení financování.

Výstavba měla být zahájena letos v létě, zatím ale nebyl vypracován ani projekt. V důsledku toho se start první rakety z kosmodromu Vostočnyj neuskuteční.

V současné době Rusko každoročně platí 115 milionů dolarů Kazachstánu za pronájem kosmodromu Bajkonur. Kromě toho se 100 milionů dolarů vydává na udržování objektů kosmodromu a dalších 100 milionů na zabezpečování jeho činnosti.
zdroj: Hlas Ruska

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 23.10.2011 23:00
od Dugi
Na to, že Rusové mají (nejen v kosmonautice) velké řeči a skutek dost často utekl, na to jsem si už zvykl. Se skřípěním zubů jsem akceptoval to, že se na nějaký zajímavý projekt těším a ono z něj nakonec sejde. Stále si myslím, že největší chybou kosmonautiky bylo zrušení Buranu ... Ale tohle? Zastavit projekt výstavby celého kosmodromu? To je hodně silná káva i na Rusy. Pevně věřím, že se to podaří nějak vyřešit, protože právě Vostočnyj měl být "výkladní skříní" ruské kosmonautiky, odkud měly startovat nové typy raket, třeba Angara.

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 29.11.2011 16:34
od tomas
Tak zase další změna ohledně tohoto kosmodromu. Do financování a výstavby se zapojil i podnik Centrální specializovaná konstrukční kancelář (CSKK) Progress v Samaře. Výměnou za to budou z Vostočného startovat i rakety Sojuz (nebo jenom rakety Sojuz ?), konkrétně modernizovaná verze Sojuz 2. První bezpilotní start se má uskutečnit v roce 2018.

Počet vyrobených raket Sojuz 2 se má pohybovat okolo 20-22 ročně. Počítá se se čtyřmi startovacími místy - Bajkonur, Pleseck, Kourou a Vostočnyj. Je to dostatečný počet na to, aby se mohly rakety Sojuz 2 vyrábět sériově.
zdroj:Hlas Ruska

Re: Kosmodrom Vostočnyj

Napsal: 29.11.2011 17:31
od Dugi
No zaplaťpánbůh. Už jsem měl strach, že tenhle projekt stornujou. 20 start Sojuzů vypadá nadějně. Když si k tomu přidáme rakety Angara vyjde z toho hodně pěkné číslo.