Oživený Buran?

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od argus123 »

petrsida píše: 6.8.2022 9:22 Vzhledem k tomu, co s ním plánovali je fakt lepší, že ji neodvedl.
Ale hej odviedol by skvelu pracu pri doprave materialu a družíc do vesmíru. Armadna minulosť by v 90 rokoch išla bokom. Škoda Buranu mohol to byť kus dobrej vesmirnej techniky.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od petrsida »

Nevynesl by vůbec nic ze stejného důvodu, jako shuttle, uvědomujes si vůbec, že na každý start byla potřeba celá energia? Stejnou službu zvládne menší raketa za zlomek ceny.

Jinak adorace sovětské techniky mi v kontextu současnosti vadí dost. Pořád to byla brutální diktatura a účelem tehto strojů mělo být nosit nahoru vodíkové pumy.

Tvrdit, že byl lepší než shuttle je hloupost, nikdy nelétal a nikdo to nemůže vědět, je takový typický ruský my bychom to měli lepší kdyby...
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od milantos »

petrsida píše: 6.8.2022 14:37 Pořád to byla brutální diktatura a účelem tehto strojů mělo být nosit nahoru vodíkové pumy.
Nepíšeš už úplné nesmysly ?
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Pospíšil »

O účelu/účelech použití Buranu je možno se leccos dočíst tady: https://www.buran-energia.com/bourane-b ... ne-but.php
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od argus123 »

Pospíšil píše: 6.8.2022 16:52 O účelu/účelech použití Buranu je možno se leccos dočíst tady: https://www.buran-energia.com/bourane-b ... ne-but.php
Ono treba si uvedomiť že Buran vznikol ako odpoved na americky projekt o ktorom mali Sovieti obavy že by bol armádny. Ono nieje to nič nezvyčajne v tej dobe či to boli Rusi alebo Američania tak vždy ked niekto s niečim prišiel tak jedna alebo druha strana musela okamžite urobiť náprotivok. Už len z toho dôvodu aby demonštrovali že su schopny to vyrobiť. Zaroveň toto je môj posledny prípevok o tomto, lebo cítim že sa to začína skláňať tam kde nechcem. A z dôvodu že petrsida napísal : "Jinak adorace sovětské techniky mi v kontextu současnosti vadí dost." takže bohužial. Prišiel Putin, Deň kozmonautiky asi zrušíme a meno Gagarin vymažeme a prepišeme na Shepard :lol: nebudeme predsa adorovať techniku z ríše zla :lol: a vôbec prečo je na tomto fore sekcia o ruskej technike ? Bezočivosť ! :-D
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od AS504 »

petrsida píše: 6.8.2022 14:37 Pořád to byla brutální diktatura a účelem tehto strojů mělo být nosit nahoru vodíkové pumy.
myslim, ze toto je fakt. na druhou stranu i shutle byl projektovan castecne jako vojensky (paralelne k civilnimu pouziti), dokonce i absolvoval nekolik ciste vojenskych misi. proste ta technika se bohuzel pouziva (i dodnes) nejenom k vedeckym ucelum. muze se nam to nelibit, muzeme o tom diskutovat, ale to je asi vse.
Pospíšil píše: 6.8.2022 16:52 O účelu/účelech použití Buranu je možno se leccos dočíst tady: https://www.buran-energia.com/bourane-b ... ne-but.php
Diky, pekne shrnuti - nektere veci jsem znal, nektere tusil o nekterych jsem nemel ani zdani.
argus123 píše: 6.8.2022 17:23 Prišiel Putin, Deň kozmonautiky asi zrušíme a meno Gagarin vymažeme a prepišeme na Shepard :lol: nebudeme predsa adorovať techniku z ríše zla :lol: a vôbec prečo je na tomto fore sekcia o ruskej technike ? Bezočivosť ! :-D
pokud to bylo mysleno jako ironie (hlavne podle smilniku na konci) - ok.
adorace/dehonestace techniky jenom na zaklade puvodu mi prijde ... rekneme infantilni?

osobne se snazim oddelovat samotnou techniku, technicke reseni od nejakych politickych (vojenskych) pohledu.

jestli je (byl) Buran lepsi, nez Space Shutle, nebo naopak, to je vec diskutabilni.
v necem urcite (dokazal operovat v samostanem rezimu, mel vlastni pohonny system), v necem asi ne. osobne lituje, ze projekty Buran i Space Shutlle skoncily - takovy kus andherne techniky jen tak brzy na orbite neuvidime.
Nic nemeni na tom, ze na prvni pohled se pouzivalo CTRL+C a CTRL+V, ale v detailech to uz zas tak podobne nebylo.

(Space Ship je mozna hezky, ale pro mne osobne nejak nema to genius loci - takove neosobni mi to prijde)

PS: jsem nahodou natrefil na serial 'For All Mankind' (takova alternativni realita ve vesmirnem zavodu - zacina to tim, ze na Mesici byl prvni Alexej Leonov)
https://www.csfd.cz/film/708786-for-all ... d/prehled/
mne se ten serial docela libi - jednak (hlavne na zacatku) je to vic o technice samotne, az pozdeji se zacne vylkubavat ten boj v zakulisi, vcetne natlaku na ziskavani technicek dokumentace (a kopirovani reseni).
verim tomu, ze hodne veci mohlo v realu probehnout velice podobne ...
Sam :)
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od petrsida »

milantos píše: 6.8.2022 15:47
petrsida píše: 6.8.2022 14:37 Pořád to byla brutální diktatura a účelem tehto strojů mělo být nosit nahoru vodíkové pumy.
Nepíšeš už úplné nesmysly ?
Bohužel, nepíšu....
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od petrsida »

argus123 píše: 6.8.2022 17:23
Pospíšil píše: 6.8.2022 16:52 O účelu/účelech použití Buranu je možno se leccos dočíst tady: https://www.buran-energia.com/bourane-b ... ne-but.php
Ono treba si uvedomiť že Buran vznikol ako odpoved na americky projekt o ktorom mali Sovieti obavy že by bol armádny. Ono nieje to nič nezvyčajne v tej dobe či to boli Rusi alebo Američania tak vždy ked niekto s niečim prišiel tak jedna alebo druha strana musela okamžite urobiť náprotivok. Už len z toho dôvodu aby demonštrovali že su schopny to vyrobiť. Zaroveň toto je môj posledny prípevok o tomto, lebo cítim že sa to začína skláňať tam kde nechcem. A z dôvodu že petrsida napísal : "Jinak adorace sovětské techniky mi v kontextu současnosti vadí dost." takže bohužial. Prišiel Putin, Deň kozmonautiky asi zrušíme a meno Gagarin vymažeme a prepišeme na Shepard :lol: nebudeme predsa adorovať techniku z ríše zla :lol: a vôbec prečo je na tomto fore sekcia o ruskej technike ? Bezočivosť ! :-D
Ne, není třeba rušit, ale psát o stroji, který reálné letěl jednou, že byl lepší jak shuttle mi zavání tak trochu propagandou...

Pš, jak se vyrovnas s tím, že na tebou propagované skvělé úžasné využití pro vynášení družic bys zahazoval celou Energii, přičemž by tu samou práci zvládl jediný zenit, coz byl urychlovaci blok energie, to se asi nedozvim...
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Alchymista »

Energija mala nosnosť rádu 100 ton. Zenit okolo 13 ton. Trochu zvažovať pri posudzovaní a porovnávaní... :krčící rameny:
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
Thales
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 33
Registrován: 9.8.2021 14:21
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Thales »

petrsida píše: 6.8.2022 19:51
milantos píše: 6.8.2022 15:47
petrsida píše: 6.8.2022 14:37 Pořád to byla brutální diktatura a účelem tehto strojů mělo být nosit nahoru vodíkové pumy.
Nepíšeš už úplné nesmysly ?
Bohužel, nepíšu....
Já bych řekl, že píšeš. Projevuje se to tím, že místo abys řešil techniku, tak do toho zatahuješ kdo a proč tu techniku vyrobil místo techniky samotné

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“