It's a Test

Mise provedené firmou Rocket Lab
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: RocketLab

Příspěvek od Amper »

husty, ta bila barva byla fakt namraza. A podle toho co odpadlo pri startu ji byla docela slusna vrstva. Jsem zvedavej co ukaze analyza, nevim jakou hmotnost mel testovaci naklad ale vubec by me neprekvapilo kdyby byla duvodem pro neuspech hmotnost namrazy a zvyseny odpor vzduchu na tech krunyrich z ledu.

Ale rozhodne jsou dost dobry, napr. ve svetle toho jak zacinala SpaceX :-)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: RocketLab

Příspěvek od Dugi »

Trochu mne znervózňuje poměrně silná rotace. :roll: Ale samozřejmě gratulace k velkému úspěchu. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: RocketLab

Příspěvek od Wopat »

Dugi píše:Trochu mne znervózňuje poměrně silná rotace. :roll: Ale samozřejmě gratulace k velkému úspěchu. :palec nahoru:
Rotace byla vidět jen na okamžik. Třeba to bylo jen otočení před začátkem naklánění do směru letu. Nebo by mohla být raketa rotací stabilizovaná :krčící rameny:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: RocketLab

Příspěvek od MaG »

Řekněme si to upřímně, video maj fantastický a na první pokus docela dobrý výsledek :-)
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: RocketLab

Příspěvek od marian007 »

Tak je síce super, že raketa nevybuchla priamo na rampe, ale úspešný let to nebol. Z tohto pohľadu by boli úspešné aj všetky štarty ďalších zlyhaných nosných rakiet, ktoré sa vzniesli z rampy a nevybuchli na nej. :-D Obzvlášť absurdné mi prídu niektoré gratulácie k úspešnému štartu v médiách - vid jeden príklad ze všetky http://www.telegraph.co.uk/news/2017/05 ... w-zealand/. :Drbe se na hlavě:

Pripomínam, že nevieme čo presne sa vlastne stalo a spoločnosť RocketLab je v skutočnosti dosť skúpa na zverejnenie detailnejších informácií o trajektórii tohto letu. Objavili sa špekulácie o tom, že nemusel fungovať celkom správne ani prvý stupeň (napr. nedostatočný ťah, skoršie vypnutie), čo už druhý stupeň nemohol vykompenzovať. Popravde kvôli tomuto zahmlievaniu mám pochybnosti aj k tomu ich prehláseniu že dosiahli vesmírneho priestoru (teda výšky 100km), kedže nezverejnili ani len dosiahnutú výšku a presný čas, kedy došlo k stratu kontaktu s raketou. Každopádne do budúcna držím spoločnosti palce a pevne verím, že pri dalších letoch sa jej bude dariť viac.A že bude aj menej skúpa na informácie. ;)

Update: Tak ako na zavolanie, beriem späť - prvé, až teraz zverejnené informácie hovoria o dosiahnutej výške 250 km.
Naposledy upravil(a) marian007 dne 26.5.2017 10:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: RocketLab

Příspěvek od MaG »

Zajímavý kritický příspěvek. Co ta videa záběrů z prvního a druhého stupně? I kdybych připustil zkreslení obrazu kamerou, tak výška je dost velká takhle od pohledu. I kdyby to bylo nedostatečným výkonem rakety nebo neočekávanou zátěží kvůli námraze, let byl úspěšný, protože první i druhý stupeň zřejmě pracovaly jak měly a zvládlo se i oddělení stupňů. Pokud kromě dosažení oběžné dráhy vidím ty záběry, ani se nedivím, že to lze považovat spíš za úspěch než neúspěch.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: RocketLab

Příspěvek od marian007 »

Neviem prečo kritický, skôr objektívny. Ako som už napísal update vyššie, len nedávno sa zverejnila informácia o dosiahnutí 250 km. Každopádne obdivujem tvoju schopnosť námatkovo rozoznať na základe neostrého on-board videa to, či bola raketa vo výške napr. 50 km, či 100 km. Vypichnem ešte tvoju vetu - "protože první i druhý stupeň zřejmě pracovaly jak měly". No ved toto. Zrejme! A nechápem, čo majú dokazovať neúplné zostrihané on-board zábery. Že raketa mala ťah aký mal mať podľa plánu, že sa vypol prvý stupeň vtedy kedy mal, alebo že druhý stupeň dosiahol výšku ktorú mal?

Ako som hovoril, je pekné že im Electron nevybuchol na rampe, ale mal to byť orbitálny let. Z toht pohľadu to úspech nebol vôbec bez ohľadu na to ako sa to niekto snaží prezentovať, to je hádam jasné. Ak by dosiahli orbitu, nižšiu ako plánovanú, bol by to čiastočný úspech. Takto ale nie. Pripadá mi to podobné ako ked sa riešilo, či pristátie EDM na Marse považovať za úspešné alebo nie. No jasne že nie, bez ohľadu na to, ako sa to ESA snažila prezentovať.
packa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Reputace: 51
Registrován: 15.4.2016 9:04
Re: RocketLab

Příspěvek od packa »

Podle mě to byl ohromný úspěch , protože odstartovaly s minimem odkladů hned napoprvé , start bez problému , let taky až na dolet , ale to můžou být jen nepřesností simulací pro které neměly dostatek reálných vstupních dat které neměly kde získat a co si budeme povídat simulace je jen simulace a ta se může od reálných podmínek dost lišit.
Jen tak dál . :tlesk: :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: RocketLab

Příspěvek od Wopat »

marian007 píše:Pripadá mi to podobné ako ked sa riešilo, či pristátie EDM na Marse považovať za úspešné alebo nie. No jasne že nie, bez ohľadu na to, ako sa to ESA snažila prezentovať.
To je velmi dobré přirovnání. Jde jen o to, jak si firma nadefinuje úspěch. Pokud by šlo o vynášení nákladu pro zákazníka, jediný úspěch je dosažení plánované oběžné dráhy. Jelikož šlo ale o test, o čemž vypovídá i název mise It's a test! :-D může mít úspěch více podob. Jednalo se o první start této rakety, který měl především otestovat její funkčnost. Ať už oba stupně pracovaly jakkoli, pracovali, odstartovalo se, někam se dolétlo. To jim nelze odepřít. Nešlo o fatální havárie typu salto Protonu krátce po startu, pád Antaresu na rampu, výbuch Falconu 9 před startem nebo něco podobného. Raketa letěla i když její výkon nebyl v některých ohledech (zatím neznámých) stoprocentní a podle očekávání. Nyní bude firma pracovat na odstraňování nedostatků ne na vyšetřování havárie. A z tohoto pohledu se podle mě jedná o úspěch testovacího letu (i když rozhodně ne stoprocentní). Díváme-li se na to pohledem orbitálního startu, pak to byl samozřejmě neúspěch. Ale to podle mě nebyl primární cíl. Porovnáme-li to pak s prvními třemi starty Falconu 1, pak šlo o jednoznačný úspěch, protože se dostali mnohem dál.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: RocketLab

Příspěvek od laik »

Nějaký onboardy



Lidi dole taky komentujou nápadnou rotaci.

Odpovědět

Zpět na „Mise“