Stránka 1 z 2

Re: RocketLab

Napsal: 24.5.2017 17:59
od JiHO
tak si rikam, kdyz je to cele takovy zmenseny F9, tak jestli by tomu neslusely taky zmensene nozicky?

Re: RocketLab

Napsal: 24.5.2017 18:36
od laik
Kudrnáč povídal, že se k tomu nechystaj. Že úsporu vidí v lehkých materiálech, jednoduché konstrukci a častých startech. Ono taky.., ještě ani neposlali nic nahoru a už bychom po nich chtěli přistávat? Myslím, že to do deseti let předvedou u BO, pak dlouho nikdo další.

Re: RocketLab

Napsal: 24.5.2017 23:49
od kopapaka
laik píše:Kudrnáč povídal, že se k tomu nechystaj. Že úsporu vidí v lehkých materiálech, jednoduché konstrukci a častých startech. Ono taky.., ještě ani neposlali nic nahoru a už bychom po nich chtěli přistávat? Myslím, že to do deseti let předvedou u BO, pak dlouho nikdo další.
Tak ono Musk a SpaceX začínali s podobnou úvahou... Pak zkusili padák a zbytek známe :Drbe se na hlavě:
Tak ještě vymyslet Electron Heavy a...
No nic, já už radši mlčím.
Ještě bych vymyslel Dragona pro Rocket Lab a co pak s tím :andílek:

Re: RocketLab

Napsal: 25.5.2017 7:28
od Jardax
Tak me napadlo, jestli je pro pohon turbocerpadel tezsi battery pack a nebo dieselgenerator...? :)

Re: RocketLab

Napsal: 6.8.2019 17:47
od Ketivab
V noci z dneška na zítřek, přesně o půlnoci našeho času chystá Rocket Lab nějaké "velké" oznámení. Živý přenos začne dnes ve 23:55 SELČ.


Re: RocketLab

Napsal: 7.8.2019 8:10
od Meybe
Jen pro zajimavost. Existoval koncept na záchranu prvního stupně raket Saturn 5 a podle zvěsti se Pete nechal inspirovat právě timto konceptem.


http://www.thespacereview.com/article/3 ... YwZGpQHNqg

Re: RocketLab

Napsal: 8.8.2019 1:07
od todtv
Vložím sem správně ono video k zachraně 1. stupně Rocket lab:


Už to bylo na vážkách kdy s tím začnou. SpaceX nabízí na Falconech volná místa pro malé satelity a cubesaty a mají s tím už také praktické zkušenosti, tak RL musí s náklady na start dolu. Výhodou pro ně je, že jejich rakety jsou menšní a náročnost pro vrtulník je tak nižší. Uvidíme zda s tímto budou úspěšní.Jen aby časem nepřidali zpomalovací zážech a roštová kormidla a nějaké manévrovací nadstavby pro lepší řízení sestupu do dané oblasti.
Líbí se mi onen názor proč vklastně od začátku nebyly rakety koncipované jako znovupoužitelné - protože je financovali hlavně vojáci a ti cokoliv vystřelí nechtějí aby se vrátilo. :lol:

Re: RocketLab

Napsal: 8.8.2019 1:20
od Samo
Ale no, stačilo napísať že to je zle, mne sa videá na mobile nezobrazujú (netuším prečo) a omylom som zmazal pímenko adresy. Osobne podľa mňa mňa krok rocketlab nemá so SpaceX a cenou súvis, Rocketlab ponúka dedikovaný štart na orbitu takú akú si zákazník vyberie. SpaceX rideshate v presne určený čas na určenú dráhu za menší peniaz to je úplne iný trh na ktorom utrpia organizátori rideshare misií ako spaceflight. Peter Beck spomína v prezentácii že o cenu nejde ide hlavne o zvýšenie kadencie z 1 misie za mesiac na 1 misiu za týždeň.

Re: RocketLab

Napsal: 8.8.2019 2:03
od todtv
O cenu jde vždy. Záleží čím se to oficiálně odůvodní. Např. dříve se zdražení minerálek odůvodňovalo zvýšením jejich kvality. Na to si ještě pamatuji. :lol:
Proč jde o cenu ať se říká oficiálně cokoliv? Protože i třebas ono zvýšení kadence je v důsledku o financích.

Nesrovnával jsem cenu za vynesení např. 3U cubesatu u SpaceX a RL. Teoreticky, protože SpaceX neumožňuje volnou volbu dráhy, ale řídí se parametry pro hlavní náklady. Z části to kompenzují uvolněním v jiné časy, případně z části mohou omezeně manévrovat s 2. stupněm. On i electron u RL vypuští i více minisatelitů, když se jim to sejde ne?
Např. srovnání. Nyní stojí s ročním předstihem vynesení 150 kg 2,25 mil. USD + každé další kilo +15 000 USD u SpaceX. Teď by to chtělo najít přesněji RL cenu. Zatím jsem našel 5 mil. USD za 150 kg. Chtělo by to přesnější data, protože takto vychází RL dráž i když má výhodu přenější volby orbity, což se hodí pokud na tom opravdu záleží.
Já vidím, že tím novým programem pro malé satelity SpceX dost strčila ruku do rybníčku RL, byt s omezením volby parametrů dráhy.
Ono vůbec, to je zajímavé, že z nového program SpaceX je jedna z dobře viditelných hodnot cena za 150 kg + příplatek za další kg navíc, stejně jako je min nosnost Electronu 150 kg na 500 km orbitu. To je náhodička / konspirace.

Re: RocketLab

Napsal: 11.12.2019 19:41
od todtv
Dle aktuální situace má snad i Rocketlabs šanci stát se druhou firmou po SpaceX, která bude mít navrácený znovupoužitelný 1. stupeň. Pokud Číňaní nepřitlačí více na pilu a BO pojede svým tempem jako dosud.