Nalezeno 336 výsledků hledání

od VitezslavSkorpik
12.6.2026 20:58
Fórum: Ostatní
Téma: Český kosmonaut Aleš Svoboda
Odpovědi: 14
Zobrazení: 29297

Re: Český kosmonaut Aleš Svoboda

Aleš Svoboda se už dostal i do popkultury :-D

od VitezslavSkorpik
11.6.2026 1:57
Fórum: Mezinárodní projekty
Téma: JWST - James Webb Space Telescope
Odpovědi: 1004
Zobrazení: 1349786

Re: JWST - James Webb Space Telescope

Teleskop JWST fotografoval kupu galaxií Abell S1063. Jde o další velmi hezkou fotku hlubšího vesmíru.

https://cdn.esawebb.org/archives/images/screen/weic2610c.jpg

To, co je ovšem na fotce ve skutečnosti nejzajímavější se do zorného pole teleskopu dostalo spíše náhodou a najdeme to v pravé dolní ...
od VitezslavSkorpik
11.6.2026 1:52
Fórum: Mezinárodní projekty
Téma: JWST - James Webb Space Telescope
Odpovědi: 1004
Zobrazení: 1349786

Re: JWST - James Webb Space Telescope



Máte pravdu, nedá se to úplně srovnávat. Já tím trochu provokuju, když lidi pořád říkají, jak je JWST úžasný a na HST zapomínají. Ale myslím to i trochu vážně. Některé oblasti se mi vyfocené vážně líbí více od HST. :-)

S tím, že oba teleskopy poskytují mimořádně přínosná data lze ovšem jen ...
od VitezslavSkorpik
11.6.2026 1:48
Fórum: Popularizace vesmíru
Téma: Články v časopisech - seznam
Odpovědi: 115
Zobrazení: 271771

Re: Články v časopisech - seznam

Ve slovenském Denníku N vyšel rozhovor s Dušanem Majerem ohledně plánované mise Aleše Svobody na ISS v roce 2027.

https://denikn.cz/2089799/nejde-o-zadny ... o-vesmiru/
od VitezslavSkorpik
9.6.2026 23:50
Fórum: Setkání
Téma: Šestnácté oficiální setkání - rok 2027
Odpovědi: 11
Zobrazení: 3032

Re: Šestnácté oficiální setkání - rok 2027

No ohledně mě se moc nevzrušuj Dušane. Zcela upřímně říkám, že svou účast zatím na 100 % nevylučuju, ale přijedu jen v případě, že A) by se s Jihlavskou astronomickou společností domluvila moje přednáška, nbeo B) domluvil by se nějaký úplně extrémně zajímavý program, něco jako prohlídka Dukovan ...
od VitezslavSkorpik
9.6.2026 22:15
Fórum: Mezinárodní projekty
Téma: JWST - James Webb Space Telescope
Odpovědi: 1004
Zobrazení: 1349786

Re: JWST - James Webb Space Telescope

Máte pravdu, nedá se to úplně srovnávat. Já tím trochu provokuju, když lidi pořád říkají, jak je JWST úžasný a na HST zapomínají. Ale myslím to i trochu vážně. Některé oblasti se mi vyfocené vážně líbí více od HST. :-)

S tím, že oba teleskopy poskytují mimořádně přínosná data lze ovšem jen ...
od VitezslavSkorpik
9.6.2026 22:11
Fórum: Program Artemis
Téma: Artemis-3 (EM-3)
Odpovědi: 83
Zobrazení: 72568

Re: Artemis-3 (EM-3)

Jako po tomhle skoro doufám, že na Artemis IV budou jen ženy :-) ;)
od VitezslavSkorpik
9.6.2026 22:10
Fórum: Astronomické okénko
Téma: Pozorování komet
Odpovědi: 202
Zobrazení: 277737

Re: Pozorování komet

Žádné znaky technosignatur na 3I/ATLAS. Jak "překvapující" :-D

https://phys.org/news/2026-06-interstel ... -hour.html
od VitezslavSkorpik
9.6.2026 22:07
Fórum: Setkání
Téma: Šestnácté oficiální setkání - rok 2027
Odpovědi: 11
Zobrazení: 3032

Re: Šestnácté oficiální setkání - rok 2027

Nevím, pokusím se. Záleží, jak umožní rodina. A taky záleží co bude za doprovodný program. Pokud mě chcete jistě, tak buď budete muset vymyslet něco opravdu peckovního a nebo to budete muset spojit s mou přednáškou v Jihlavě :-D
od VitezslavSkorpik
9.6.2026 15:09
Fórum: Mezinárodní projekty
Téma: JWST - James Webb Space Telescope
Odpovědi: 1004
Zobrazení: 1349786

Re: JWST - James Webb Space Telescope

Jayhawk píše: 9.6.2026 8:13
VitezslavSkorpik píše: 6.6.2026 15:29 Webbův pohled do molekulárního mračna Orion A, které je součástí Velké mlhoviny v Orionu (M42).
Fotky, které tým JWST pouští do éteru jsou fascinující každá jedna. :slint:
No vidíte, a mě se v mnoha případech víc libí fotky od HST.

Přejít na rozšířené vyhledávání