13. díl - Orion

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
13. díl - Orion

Příspěvek od Dugi »

Je to tu. Jak jsem avizoval minulý týden, náš pořad mění svou podobu. Od teď se budeme každý týden věnovat jednomu souhvězdí, které se dá zrovna pozorovat. A volba souhvězdí, které bude mít tu čest objevit se hned v prvním díle byla jednoduchá - můj oblíbený Orion. Je sice pravda, že ideální období viditelnosti má za sebou, ale pořád se dá ještě docela dobře spatřit. Tak snad se bude divákům nový formát pořadu líbit.



Minulý díl našeho pořadu nasbíral do této chvíle celkem 7 797 zhlédnutí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 13. díl - Orion

Příspěvek od tomas »

Tak to je ten správný návrat ke kořenům astronomie. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 13. díl - Orion

Příspěvek od baranka »

Dobrá práce, i já jsem vydržel až do konce. Určitě to přitáhne to dost lidí ke krásám oblohy. :tlesk:
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 13. díl - Orion

Příspěvek od baranka »

Jinak na Astronomickém fóru se ukázal odkaz ( od uživatele Lanďour ) na přednášku k Měsíci z Hvězdárny a planetária Brno: Pavel Gabzdyl, Jak se dotknout Měsíce:
PetrKK
Re: 13. díl - Orion

Příspěvek od PetrKK »

To jsou mi změny :o :Takhle tedy ne:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 13. díl - Orion

Příspěvek od Dugi »

Nelíbí se ti?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 13. díl - Orion

Příspěvek od Wopat »

Historie souhvězdí
Souhvězdí představuje mytologického statného, vysokého a krásného lovce Oriona, jehož otcem byl Poseidon, vládce všech vod. Jeho matka Euryala byla náruživá lovkyně z družiny bohyně lovu Artemidy a proto měl Orion v Artemidě mocnou ochránkyni. Od svého otce dostal do vínku schopnost pohybovat se po dnech i těch nejhlubších moří. To ho však vedlo k všelijakým neplechám. Například pronásledoval mořské nymfy Plejády tak dlouho, až je Zeus raději proměnil v holubice a ukryl na nočního oblohu, aby je uchránil. I zde jsou však Plejády Orionem stále pronásledovány. Jiná báje zase vypráví, jak Orion svým chvástáním urazil bohyni Héru a ta jej za trest dala bodnout obrovským štírem. Orion sice zemřel, ale na přímluvu Artemidy byl i se svými dvěma psy (malým a velkým - Síriem) přenesen na oblohu právě naproti Štíru, na druhou stranu oblohy. Bohové je umístili právě takto, aby se nemohli nikdy střetnout. Ti dva se totiž dodnes nenávidí. Proto když se Štír dostane na oblohu, Orion se schová pod obzor.

latinský název: Orion
zkratka: Ori
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“