Nova-C

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

milantos píše: 23.2.2024 11:09 Ta projekce mapy, v tomhle provedení, je trochu zavádějící. Malapert A je od jížního pólu vzdálen skoro 10°, takhle to vypadá, že je to skoro na něm. Jenže jížní pól v tomto zobrazení neleží na obzoru, ale za ním. Výhodnější by bylo asi zobrazení na mapě.
Když jste takový odborník, co vám brání takovou mapu připravit nebo najít a na fóru s námi nasdílet?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
hynekol
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 8
Registrován: 23.2.2024 13:32
Re: Nova-C

Příspěvek od hynekol »

Pospíšil píše: 23.2.2024 13:02
milantos píše: 23.2.2024 11:09 Ta projekce mapy, v tomhle provedení, je trochu zavádějící. Malapert A je od jížního pólu vzdálen skoro 10°, takhle to vypadá, že je to skoro na něm. Jenže jížní pól v tomto zobrazení neleží na obzoru, ale za ním. Výhodnější by bylo asi zobrazení na mapě.
Když jste takový odborník, co vám brání takovou mapu připravit nebo najít a na fóru s námi nasdílet?
Myslím, že Milan věcně poukázal na problém s projekcí. Opravdu to působí, jakoby 80 ° byl přímo na pólu. K tomu, aby na toto poukázal, nemusí umět dodat obrázek.

Sám jsem zkusil tento pohled trochu od jihu.

Obrázek

Člověk spoustu věcí tak nějak ví, ale až když si to vizualizuje, tak si občas řekne "aha". Třeba když na "čelní" pohled na Měsíc nechám zobrazit rovnoběžky, tak u pólu vidím vlastně maximálně tak 70 °. A to je to, na co Milan upozornil.

Obrázek
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

hynekol píše: 23.2.2024 13:44 Myslím, že Milan věcně poukázal na problém s projekcí. Opravdu to působí, jakoby 80 ° byl přímo na pólu. K tomu, aby na toto poukázal, nemusí umět dodat obrázek.
Člověk spoustu věcí tak nějak ví, ale až když si to vizualizuje, tak si občas řekne "aha". Třeba když na "čelní" pohled na Měsíc nechám zobrazit rovnoběžky, tak u pólu vidím vlastně maximálně tak 70 °. A to je to, na co Milan upozornil.
No vidíte, váš přístup se mi zdá mnohem lepší - když upozornění na chybu / na něco zavádějícího, tak se rovnou pokusím to napravit a přidám něco lepšího / méně zavádějícího, nebo rovnou něco úplně přesného.
Nezpochybňuji to, že by milantosova poznámka byla věcná. Jen mi jaksi vadí, že udělal pouze to (kritika výstupu Pavla G.), ale už si nedal tu práci, přidat něco svého, lepšího.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Nova-C

Příspěvek od milantos »

Já jsem pouze poukázal na to, že v této projekci to je trochu zavádějící-. Nekritizoval jsem autora mapy, kterého si nesmírně vážím. Myslím , že z příspěvku to je celkem jasné. A myslím, že můj příspěvek dovede pochopit i nestranný čtenář a nepotřebuje k tomu dodávat ode mne další obrázek. To by evntuelně měl udělat autor příspěvku, pokud to považuje tak za zásadní pro potvrzení správnosti či nesouhlasu.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

Nejnovější update IM vypadá dost dobře. :palec nahoru:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

Lander asi leží na boku, opřený o balvan…

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

Astronaut Don Pettit vytvořil tento výškově převrácený obrázek jižního pólu Měsíce, který poskládal z 90 snímků, pořízených cca před dvěma měsíci vlastním amatérským teleskopem z příjezdové cesty svého domu v Houstonu.

Kráter Malapert A, kde sonda (snad) přistála, je viditelný v popředí.

Jižní pól Měsíce leží na okraji kráteru Shackleton, který je na snímku vidět taky.

https://x.com/astro_pettit/status/17611 ... 36783?s=46

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
mol
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 77
Reputace: 35
Registrován: 16.12.2014 12:59
Re: Nova-C

Příspěvek od mol »

Moc hezky rozhovor Jana Spratka o přistání na irozhlas.cz
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 2231621_pj
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Nova-C

Příspěvek od Pospíšil »

Jako vždy kvalitní shrnutí dosavadního průběhu mise od Skoťáka.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Mise“