Blue Moon

Sem patří debata o projektech firmy Blue Origin
Odpovědět
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Blue Moon

Příspěvek od JHošek »

Přiznám se, že Vašim větám nerozumím a Vaše vyjádření jsou pro mě nejasné i po posledním příspěvku, v kterém nepotvrzujete, že by šlo o čistou ironii.
1) Názor, že nejlepší by bylo, aby soud shodil výběr HLS Starship + obavy, aby těch 3mld USD za HLS nebylo nakonec draze vykoupeno vs přání, že snad dají SpX prostor dokončit Starship.
2) Tvrzení, že dnešní administrativa Muska ignoruje a další tři roky bude ignorovat v kontrastu například s faktem, že NASA v červenci vybrala SpaceX k vynesení sondy Europa Clipper.
3) Vyjádřené pochybnosti o dostupnosti rakety Vulcan Centaur v roce 2024 (tj. za tři roky) vs současný plán prvního startu v 1. čtvrtletí 2022 (tj. za půl roku), vyjádření pochybností o startu New Glenn ve dvacátých letech vs plán 2022/2023 a skutečnost, že se práce nezastavily, například před třemi týdny bylo na Mys Canaveral dopraveno zdvihací zařízení pro New Glenn.
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1256
Reputace: 2119
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Blue Moon

Příspěvek od Tjov »

Nechci zbytečné OT, klidně pak přes SZ…

Ad1) Výhra SpX v programu HLS se Starship byla nečekaná - to se shodneme? Rezignace Jima Bridenstina před nástupem Joe Bidena, defakto odstavení Kathy Lueders z rozhodování o příští velkých věcech v NASA a dosazení Jima Free - který má vazby na klasické kontraktory - docela velké změny ani ne za rok.
Můj osobní pocit je, že SpX celé odvětví hrubě podcenilo a ta mu nastavila zrcadlo. CrewDragon vs Starliner, F9 a FH vs cokoli jiného na trhu. A jestli dotáhnou Starship tak změní definitvně pravidla hry. Takže najednou to co po desetiletí platilo za samozřejmost, že vesmír je drahý a vývoj pomalý přestane platit - to jsou statisíce pracovních míst.

Když to shrnu , čím více státnich peněz získá SpX na úkor ostatních starých hráčů tím více jí půjdou po krku. A je úplně jedno, že daňovým poplatníkům ušetří miliardy .

Ad2) Joe Biden ignoroval Teslu v rámci EV summit , místo toho se tam plácali po zádech s Fordem, Chryslerem, Stelantis Group a prezidentem UAW (americký odborový svaz) Rayem Currym - ignoruje někoho kdo zcela objektivně změnil celé odvětví.
Joe Biden naprosto ignoroval misi Inspiration 4, opět změna celého odvětví a nic.
No a kdo určuje směřování NASA , v USA velmi často prezident.
Europa Clipper byla rozhodnuta ještě v únoru (https://spacenews.com/nasa-to-use-comme ... a-clipper/) takže tohle bych neviděl jako relevantní

Ad3) samožrejmě s Vulcanem to je spekulace, ale když už teď pouštějí starty ve prospěch SpX tak budou mít nabitý program, že pochybuji že to budou moct garantovat v rámci HLS.
Řekl jsem že by bylo úžasné kdyby NG létal odladěný do konce dekády jako plně znovu použitelný. Q4/22 nebo 1Q/23 je zkušební let, kde máte 5 až 6 rozbití než s prvním stupněm vůbec dosednout. Ta loď za 4 roky neopustila dok a posun na ní je minimální. V tom tempu které mají si stojím za tím , že NG v rutinním režimu jako létá F9 nebo FH nebude do roku 2026/7 a návrat druhého stupně tak to je otázka za milion, na orbitě zatím za těch 20 let ještě nejsou a jestli zvládnou dostat první stupeň na zem v pořádku tak to bude veliký úspěch.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Blue Moon

Příspěvek od JHošek »

Ad 1)
Neshodneme se. Výběr SpaceX byl očekávaný, například se od ní očekávalo podání nejnižší cenové nabídky. Neočekávaný (nezaměňovat se slovem nelogický) byl výběr pouze SpaceX. Údajná souvislost přestupu Kathy Lueders do ředitelství provozu kosmických misí s výběrem HLS byla bezvýsledně rozebírána ve vláknu Provoz NASA. Byl bych proto nerad, kdyby se mimo vlákno Provoz NASA taková souvislost prezentovala jako fakt.
Mimochodem, v tom vláknu Provoz NASA jste napsal větu "Zbývá doufat, že FAA alespoň nebude bránit SpX ve vývoji ...". Podle mě jde o další spekulaci. Jestli to byla reakce na skutečnost, že FAA povolila pět orbitálních startů Starship/Super Heavy ročně, tak bych si dovolil konstatovat, že SpaceX navrhlo až pět orbitálních startů Starship/Super Heavy ročně, viz zdroj, první věta v kapitole 2.1.3.4 Orbital Launches: "SpaceX is proposing to conduct up to five Starship/Super Heavy orbital launches annually".
Jim Bridenstine důvody svojí rezignace vysvětlil, jsou srozumitelné a se soutěží o HLS nijak nesouvisí.

Ad 2)
O EV summitu nic nevím a podle mě to sem nepatří. Z toho, že Joe Biden například na svém Twitteru nemá komentář k misi Inspiration4, bych nic neusuzoval. Od začátku funkčního období tam má jediný komentář ke kosmonautice – k přistání Perseverance. Neshodneme se ani u sondy Europa Clipper - v únoru NASA pouze oznámila záměr vydat žádost o komerční startovní služby, ale FH byl vybrán až v červenci.

Ad 3)
To, že ULA "pouští starty ve prospěch SpX", je dočasná záležitost zapříčiněná situací kolem motorů, se kterou údajná nedostupnost raket Vulcan v polovině dvacátých let nesouvisí. Pokud bych tam hledal souvislost, tak opačnou, tj. že současné "pouštění startů ve prospěch Spx" znamená, že letový plán raket Vulcan nebude tolik nabitý. Vy naopak píšete o nabitém programu raket Vulcan. To však vyvrací letmý pohled na plán startů.
Ohledně rakety New Glenn byla matoucí Vaše formulace "snad se do konce dekady BO dostane na orbitu s odladenym NG". Vyznívalo to jako vůbec první vynesení nákladu na oběžnou dráhu Země pomocí New Glenn. A protože New Glenn může vynášet náklady na oběžnou dráhu i bez plné znovupoužitelnosti, opět se nemohu ztotožnit s Vaším následným odůvodněním.
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1256
Reputace: 2119
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Blue Moon

Příspěvek od Tjov »

Tahle diskuze pod BlueMoon nepatří, takže se zdržím názorových komentářů mimo téma. A za sebe to uzavírám s tím, že respektuji Váš postoj a jen čas ukáže jak se bude vyvíjet HLS( nemyslím stranu SpX), Vulcan a NG a směřování NASA pod novou administrativou.

Pouze k tomu výběru, NASA dopředu avizovala, že nemá peníze na dva kontrakty a bylo to veřejně známé (https://spacenews.com/house-bill-offers ... -for-nasa/).
Explicitně nedávám rovnítko mezi volbu HLS a změnu pozice K.Lueders a už vůbec to neoznačuji za fakt, jsme na fóru a prezentujeme zde své názory, diskutujeme.

Já bych zase neoznačil volbu SpX pro Europa Clipper jako důkaz náklonosti ale spíše jako rozumný krok a jiný dostupný nosič neexistuje, není u něj volný slot a nebo nemá certifikaci. Mimo jiné taky vzhledem ke kadenci SLS a nutnosti preferovat Artemis.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Blue Moon

Příspěvek od JHošek »

Souhlasím, že jde o OT diskusi, nicméně považuji za nutné dotáhnout reakci na Vaše věty o SpaceX.
Tjov píše: 2.10.2021 12:00NASA dopředu avizovala, že nemá peníze na dva kontrakty a bylo to veřejně známé (https://spacenews.com/house-bill-offers ... -for-nasa/).
Ne. NASA to dopředu neavizovala. Ani ve Vámi odkazovaném článku nic takového není. Jim Bridenstine pouze opakovaně upozorňoval, že NASA při sníženém financování HLS nebude schopna dodržet stanovený cíl 2024. Na podporu mého tvrzení, že to NASA dopředu neavizovala, zkopíruji zkrácenou verzi dvou komentářů z únorové diskuse pod tímto článkem. V den diskuse zbývalo šest týdnů do rozhodnutí Kathryn Lueders, že vybere pouze SpaceX a otevře s ní jednání o ceně.
V té diskusi jsem napsal: "Neznáme ani objem financí na příští fiskální rok ani počet týmů, které si NASA bude moci dovolit vybrat. Neznáme upřesněné cenové nabídky v nedávno podaných návrzích ani to, jestli NASA využije dodatečný čas k vyzvání společností ke snížení cenových nabídek. Nevíme, jaký podíl vlastního financování byly společnosti ochotny vepsat do svých nabídek".
Mirek Pospíšil poté napsal: "Můj osobní tip je, že NASA nebude riskovat a nevybere pouze 1 dodavatele. Vybere 2 systémy, podobně jako v programech COTS a CCP a tam vidím výsledek jak jsem už psal na dva vítěze: SpaceX a Dynetics".
Tjov píše: 2.10.2021 12:00Já bych zase neoznačil volbu SpX pro Europa Clipper jako důkaz náklonosti ale spíše jako rozumný krok a jiný dostupný nosič neexistuje, není u něj volný slot a nebo nemá certifikaci. Mimo jiné taky vzhledem ke kadenci SLS a nutnosti preferovat Artemis.
Nepsal jsem nic o náklonnosti. Poukazem na výběr SpaceX pro vynesení sondy Europa Clipper jsem reagoval na Vaši větu "administrativa Muska ignoruje a dalsi 3 roky bude i nadale". Mimochodem, podle prohlášení o výběru byl do soutěže přihlášen i Vulcan Centaur, byť s nevýhodou, že dosud neletěl.
Thales
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 33
Registrován: 9.8.2021 14:21
Re: Blue Moon

Příspěvek od Thales »

JHošek píše: 2.10.2021 8:59 Ohledně rakety New Glenn byla matoucí Vaše formulace "snad se do konce dekady BO dostane na orbitu s odladenym NG". Vyznívalo to jako vůbec první vynesení nákladu na oběžnou dráhu Země pomocí New Glenn.
Pánové pardon, že se vám pletu do diskuse, ale mně to tak tedy rozhodně nevyznělo. Nepochopil jsem to jako první start, ale jako situaci, kdy bude loď odladěná pro běžné užití, tedy ukončena základní vývojová fáze.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Blue Moon

Příspěvek od JHošek »

Thales píše: 3.10.2021 23:49Pánové pardon, že se vám pletu do diskuse, ale mně to tak tedy rozhodně nevyznělo. Nepochopil jsem to jako první start, ale jako situaci, kdy bude loď odladěná pro běžné užití, tedy ukončena základní vývojová fáze.
OK. Prostě jsem to četl v kontextu předchozí věty, která se zabývala pochybnostmi o kombinované schopnosti raket New Glenn, Vulcan Centaur a Atlas V vynést v roce 2024 prvky landeru Národního týmu, viz:
Tjov píše: 30.9.2021 21:00 BO nema na cem vynest BlueMoon, pochybuji ze jim nekdo v roce 2024 zajisti 3 rychle starty v rade, aby to sestavili na orbite. ( New Glenn asi tezko, Vulcan uz je ted ve skluzu a pousteji ksefty SpX, jedine tech 9 Atlasu co si rezervovali pro Kuiper - ovsem to by znamenalo jisty konec licence pro Kuiper)

Bude to zajimave a snad se do konce dekady BO dostane na orbitu s odladenym NG a zacne poradna konkurence misto soudnich tahanic.
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1256
Reputace: 2119
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Blue Moon

Příspěvek od Tjov »

Tak pár dnů uběhlo a pro HLS je NG defakto ze hry s termínem NET 2024. Takže zůstáva Vulcan,Atlas ?, SLS a FH.

Edit: ať neslovíčkaříme, pro první část HLS tu o kterou se BO soudí s NASA.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Blue Moon

Příspěvek od Pospíšil »

Tak Blue Moon (a Jeff Who) stále žije ...

Ona maketa landeru v pozadí představuje Blue Moon MK1 cargo lander demonstrator v životní velikosti.
https://x.com/blueorigin/status/1717911 ... 64941?s=20


Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1256
Reputace: 2119
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Blue Moon

Příspěvek od Tjov »

Musel jsem se trochu zasmát... Když SpX vyhrálo HLS tak BO přispěchalo s prezentací s nadpisem: “immensely complex & high risk” :mrgreen:

Nyní přichází další informace od BO a jejich lander potřebuje několik startů New Glennu, který ještě neletěl , orbitální rendezvous
tahače na LEO (ok tohle není v jejich režii) a následně pak další rendezvous na orbitě u Měsíce pro přečerpání paliva z tahače do landeru. Takže tohle plánuje na rok 2027 (Artemis V) společnost která za 22+ let:

- dopravila 0g nákladu na orbitu
- dosáhla 0x orbity
- 0x zadokovala na orbitě s čímkoli
- za 12+ měsíců nedostala do provozu uzemněný sub-orbitální New Shepard (12. září 2022 NS-23)

Odpovědět

Zpět na „Blue Origin“