Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

I přesto, že jsou satelity Starlink v2 mini 4x větší, než ty první generace, jejich světelná odrazivost je díky inovacím menší, viz článek Sky & Telescope v tweetu.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

No tak to je pěkná drzost tohle uvést. Já jsem při vizuálním pozorování nových V2 mini žádný pokles jasu nezaznamenal. A na finálních drahách je sice okem ne vždy hned vidím, ale řada z nich vidět je a jsou snadno k zachycení pomocí objektivů, které mám. V zorném pole 135tky mám zatím vždy několik kusů na jednotlivé 30s expozici za soumraku a to není málo. Proč to píšu - jen aby nedošlo k mýlce, že se stal nějaký zázrak. Oceňuji snahu to řešit, ostatní firmy s tím třeba nebudou dělat nic, ale je jich prostě mnoho a vadit prostě budou. V praxi se tedy nestalo vůbec nic a jsem ochoten a schopen to doložit. Nová várka z 12. 9. určitě slabší není a bohužel pro astrofotografii je to opravdu čím dál horší. Jak na tom budou velké observatoře nevím.

Starlin 7-2 expozice 0,25 sekundy, nejjasnější hvězda je Arcturus. Je to dost jasné? Nebo dost slabé? Ať si obrázek udělá každý.

Obrázek

Na fotce bude Starlink vždy slabší, protože se hýbe, ale snažil jsem se maximálně zkrátit expozici. Vizuálně se mi ten zážitek líbí, je hezké ty vláčky pozorovat, ale vadí mi, když mi kreslí přes kometu, kde je nemohu vždy účinně vymazat jako u deep-sky, protože např. animaci komety bez Starlinků prostě nevyrobím.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Takže citace z článku S&T:
“…We found that the Minis at that height were several magnitudes fainter than those at other altitudes. SpaceX sent us a message on May 16th confirming that Richard was correct. Now that we could distinguish between mitigated and unmitigated spacecraft, we began to characterize the brightness of each group, prioritizing measurements for those satellites that were already operational.

Observed brightness indicates how severely satellites impact celestial observations. The average magnitude for mitigated Mini spacecraft in our database is 7.1, just below the limit set by astronomers’ recommended guidelines. So, most of them are invisible to the unaided eye and do not interfere greatly with research. …”

Za mě stačí.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Já chválím, že dělají alespoň něco, ale z toho příspěvku mi vyplynulo něco jako hurá, satelity nejsou vidět, máme vyhráno. A tvoje mě to stačí to jen potvrzuje. Přitom při plánovaném počtu tisícůdružic je to nepříjemný problém, který "jen není vidět".
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

SpX dosáhla milníku 5000 aktivních satelitů Starlink na LEO. :klaní se:
https://www.nasaspaceflight.com/2023/10 ... oundup-03/

Aktivních satelitů na finálních pozicích a zapojených do poskytování komunikačních služeb je kolem 4400. Zbývajících cca 600 ks je ve fázi zvyšování své orbitální dráhy na cílovou.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1256
Reputace: 2119
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Tjov »

A je to tady ! :tlesk: :palec nahoru:

Dosažen bod zvratu :) takže oficiálně už je to tiskárna na peníze
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Tak doufám, že brzo nastane IPO. Jdu si připravit kasičku. :P
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Zdenecek »

Satelitní internet Starlink je nyní k dispozici v Beninu. 🇧🇯
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10291
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Taky na Maledivách
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1582
Reputace: 1870
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od jakubv »

nový terminály
-----------------
xx jakubv

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“