Terraformácia Marsu

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 516
Reputace: 508
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od Malky »

Proc by to bez magnetosfery nemelo smysl? Ztrata atmosfery neni problem, radiace se da resit i jinak (zivot pod zemi, specialni obleceni, doplnky stravy...) a absence polarni zare je skoda, ale nikoliv zasadni problem.

Nemluve o tom ze kdyz v soucasne dobe mame teoreticke prace zabyvajici se stavbou celoplanetarni magnetosfery a dokonce energeticke naroky nejsou nijak silene, prijde mi realisticke ze za sto nebo dve ste let to pro nas bude bez problemu realizovatelne.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
adambuchta
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 20.1.2016 16:33
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od adambuchta »

Ale pak se už nebavíme o terraformaci.
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od jregent »

pěstovat se budou mj. brambory
http://phys.org/news/2016-02-nasa-simul ... -peru.html

budovy postaví z regolitu - místo vody bude síra
http://techbox.dennikn.sk/beton-ako-klu ... niu-marsu/
:)
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 516
Reputace: 508
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od Malky »

adambuchta píše:Ale pak se už nebavíme o terraformaci.
Pokud jde o ty "jiná řešení problému s radiací", pak souhlasím, že nejde o terraformaci, ale myslel jsem to tak, že jsou to prostředky, které mohou použít kolonisté, než se vytvoří umělá magnetosféra. Tak jako můžeme planetu oteplit a vytvořit hustou atmosféru, ale do té doby budou kolonisté potřebovat skafandry...

Pokud jde o vytvoření umělé magnetosféry jakýmkoliv jiným prostředkem než znovunastartování jádra (to osobně považuji ne za scifi, ale fantasy), pak by se jistě dalo namítnout že to není skutečná terraformace, ale podle mě to je irelevantní. I na Zemi bude stále víc platit, že lidé musejí kontrolovat věci, které dřív byly považovány za 'boží zákony' (Jen vemte v úvahu přírodní rezervace, dříve se naši předci usilovně snažili přežít v divočině, dnes se usilovně snažíme o to, aby aspon na některých místech přežili malé kousky rádoby-divočiny.), tak si nemyslím že na Marsu vůbec někdy stvoříme skutečně čistou divočinu, stabilní a obyvatelnou po geologický čas. Podstatné podle mě je vytvořit co nejpohodlnější svět a co nejsnazší na údržbu - alespoň při našem prvním pokusu.

Mimochodem, doporučuji toto video http://www.ted.com/talks/lisa_nip_how_h ... e_in_space, sice je to tak trochu OT, protože se mluví o přeměně lidí, aby mohli žít v jiném prostředí a ne o přeměně prostředí, aby v něm mohli žít lidé, ale rozhodně je to zajímavé :)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od tomas »

Na snížení radiace na únosnou mez stačí právě hustá atmosféra. Magnetické pole sluneční vítr dále odkloní, ale není bezpodmínečně nutné, pokud budeme atmosféru uměle doplňovat. Samozřejmě, když se podaří obklopit Mars magnetickým polem, pak to bude lepší varianta, ale dá se terraformovat i bez něj.
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od MartinH »

Teraformace Marsu je krásná představa, jen myslím v tomto století nerealizovatelná. Ne že by to technicky nebylo možné. Za pomoci supravodičů vytvořit a udržovat umělé magnetické pole, zahustit a ohřát atmosféru atd., jen je to nepředstavitelně nákladné. Reálně se dá o začátku teraformace Marsu uvažovat tak nejdřív za 150 let, do té doby by bylo potřeba teraformovat Zemi.

Asi si říkáte teraformovat Zemi? To je naprostý nesmysl, vždyť to je náš vzor pro teraformaci! Podívejte se na to jak Země vypadá, většinu povrchu pokrývá moře a značnou část pevniny pak pouště a to zejména v subtropických oblastech, které jsou rozlehlé a krom nedostatku vody jinak ideální pro zemědělství.

Přitom tu vody máme v mořích dost, stačí ji jen čerpat do vnitrozemí a použít v solárních elektrárnách (myslím ty co používají zrcadla na ohřev vody a parní turbínu, ne fotovoltaiku) s otevřeným okruhem. Princip je takový, že se mořská voda koncentrovaným slunečním svitem v tlakové nádobě ohřívá a natlakovaná pára pohání turbínu. Dále pára už bez tlaku putuje do chladících věží, kde se zkapalní a dále odtéká do nádrže. Takto získáme energii jejíž část se použije na čerpání vody a destilovanou vodu. Koncentrovaný solný roztok z tlakové nádrže se pak v noci vypustí odpadním potrubím nazpět do moře. Destilka není zrovna to co by jsme chtěli pít, ale stačí přidat pár minerálů (že by jsme tam kápli pár kapek mořské vody, té je dost) a můžeme zalévat.

Co to má společného s Marsem? Vždyť tu celou dobu píšu o Zemi. Ona by se totiž dala použít stejná metoda čištění vody i tam, ale dokud se nezezelenají pouště tady, nemá cenu řešit teraformaci jinde.
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 516
Reputace: 508
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od Malky »

Jaderný zbraně, jaderný zbraně řeší všechny problémy* :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Peaceful_ ... _explosion

Je tam popsaná terraformace Sahary za pomoci kanálů vedených ze středozemního moře. Taktéž by se jaderné zbraně daly použít pro první krok terraformace Marsu, to už jsem tu určitě popisoval.

*Nuclear war solves global overpopulation. Nuclear winter solves global warming.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od petrsida »

Malky píše:Jaderný zbraně, jaderný zbraně řeší všechny problémy* :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Peaceful_ ... _explosion

Je tam popsaná terraformace Sahary za pomoci kanálů vedených ze středozemního moře. Taktéž by se jaderné zbraně daly použít pro první krok terraformace Marsu, to už jsem tu určitě popisoval.

*Nuclear war solves global overpopulation. Nuclear winter solves global warming.
Má to drobný háček, a sice že by pak to místo bylo dost dlouho neobyvatelné

ten dovětek mi moc vtipný nepřijde, spíš hloupý
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 516
Reputace: 508
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od Malky »

Podle toho co jsem (málo) četl, dnešní vodíkové bomby neuvolňují tolik radiace, takže by to v porovnáním s tím co už je v atmosféře ze všech těch testů (kterých bylo hodně) nebyl zas takový problém. Obzvlášť na tom Marsu (když ke všemu ještě vezmeme v úvahu řídkou radiaci a že se bavíme o bombardování pólů a kolonie by nejspíš byla poblíž rovníku a lidé by netrávili příliš času nazí venku..) myslím že by to šlo. Ale rozhodně nejsem odborník, a naštěstí v případě reálného nasazení by o tom rozhodovali jiní lidé než já. Jen jsem chtěl poukázat na další zajímavé téma (a možnosti), když už jsme se tu začali bavit o neméně zajímavé problematice terraformování pouští Země.

A když jsme u toho: http://www.gate2biotech.cz/jsme-jenom-k ... hladoveni/ (Nejde o terraformování, jako spíš motivaci pro terraformování Země).

Za ten dovětek se omlouvám, mám už takový (blbý) smysl pro humor.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od MartinH »

Malky píše:... a lidé by netrávili příliš času nazí venku...
Ale jejich skafandry jo a ty by si pak přinesli domů... I když musím uznat, že teraformace jadernými výbuchy na Marsu zní zajímavě. Je to běh na dlouhou trať a dřív než by se tam mohli nastěhovat lidé by mohla být radiace na přijatelné úrovni. Na Zemi ale opravdu ne.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“