92. díl - První krok k evropské kosmické lodi

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 92. díl - První krok k evropské kosmické lodi

Příspěvek od tomas »

To je jasné, protože pak bude mít IXV ve výšce 120 km podobnou rychlost jako kdyby absolvovala normální oblet 1. kosmickou rychlostí a následně provedla deorbitační zážeh. Čili na všechny komponenty, hlavně tedy na tepelný štít budou kladeny stejné nároky, jako by se jednalo o klasický kosmický let.

Takto může být IXV bez hlavního motoru, který by musel zážeh provést. Pokud by loď odpojili ve výšce jen 120 km, tak jí pak budou lovit kdoví kde. Vzpomeň si na první suborbitální lety amerických kosmonautů v 60.letech 20.stol.
Při aktuálně zvolené dráze přistane loď kousek od Kourou. Geniálně navržený test.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 92. díl - První krok k evropské kosmické lodi

Příspěvek od Dugi »

Je to přesně jak říká tomas. Pokud bys IXV umístil na oběžnou dráhu a dal jí 1. kosmickou rychlost, musel bys řešit problém, jak udělat deorbitační zážeh. Vývoj všech potřebných systémů by výrazně odsunul a zkomplikoval (čti prodražil) celý test. Takže stačí jen "vyměnit" rychlost z výšku a výsledky budou zhruba stejné.

P.S. Ještě jedna drobnost.
já jsem po relevantní informaci nepátral, protože bylo jasné že Dugiho inforamce bude správná.
Já nemám patent na správné informace. I já se můžu splést. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: 92. díl - První krok k evropské kosmické lodi

Příspěvek od JosVerstapen »

Pro Dugi: Tak to možná nemáš, ale v této oblasti jsi matador protože se tomu max. věnuješ ;)

Tak aspoň vím, že je to tedy (snad) dáno pouze trajektorií letu, jinak ta výška nehraje roli na daný test. Myslel jsem, že chtějí třeba otestovat i jiné přístroje či systémy v takové výšce.

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“