Expedice 26

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Kounotori připojen k ISS

Příspěvek od Dugi »

A je hotovo. Kounotori se podařilo ve 14:51 SEČ připojit k ISS. Catherine Colemanová, která ovládala staniční robotickou paži zvládla celý komplikovaný proces prakticky bez zaváhání. V závěru se sice musel proces spojování zastavit, jelikož se loď nepřipojovala přímo kolmo, ale tyto problémy trvaly jen krátce.



Do hermetizovaného prostoru vstoupí posádka zítra okolo 13:30 SEČ a začne s vynášením nákladu. Další na řadě bude vyjmutí nákladu z nehermetizovaného prostoru – paleta s náhradními díly se z lodi přemístí k externí platformě modulu Kibó. V dalších dnech pak posádka naplní interiér lodi odpadky a nepotřebnými věcmi. Kounotori by se měl od ISS oddělit na konci března, následně vstoupí do atmosféry, kde shoří.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Start Progressu 41

Příspěvek od Dugi »

Ruská zásobovací loď Progress 41 odstartovala z kosmodromu Bajkonur dnes ve 2:31 SEČ. Na ISS dopraví tři tuny zásob, jídla a náhradních dílů. Se stanicí by se měla spojit v neděli ve 3:49 SEČ.
Video ze startu je sice k dispozici, ovšem opět chybí zvuková stopa.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Progress se připojil k ISS

Příspěvek od Dugi »

Ruská zásobovací loď Progess 41 se dnes ve 3:39 SEČ připojila ke stykovacímu uzlu na modulu Pirs. Stanice se v té době nacházela nad Uruguayí.



Progress donesl na stanici jídlo, oblečení, nářadí, vodu, kyslík a palivo pro korekční motory v ruském sektoru stanice.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Johannes Kepler na startu

Příspěvek od Dugi »

Dnešní start nejsilnější evropské nosné rakety Ariane 5 se zásobovací lodí Johannes Kepler na palubě můžete sledovat živě na stránkách ESA TV. Přenos začne ve 22:57 SEČ a start je naplánovaný na 23:13 SEČ. ;)
Ještě před týdnem se čekalo, že ke startu dojde o 6 minut dříve, ale vzhledem k tomu že ISS provedla korekci své dríhy a přešla na vyšší orbitu, musel se přizpsobit i termín startu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Expedice 26

Příspěvek od Tano »

Že by se start trošku posunul? Na ESA TV se nic neděje, jen už tam není ten monoskop.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 26

Příspěvek od Dugi »

Mně přenos normálně jede už od avizovaných 22:57. Zkus refreshnout stránku (F5), třeba to pomůže.
Ale k odkladu nakonec zřejmě dojde. :? Na startovacím zařízení se totiž vyskytl problém, který znemožnil start. Další pokus dostane ATV znovu za 24 hodin.
Pokusím se zjistit, co konkrétně se poškodilo. Ale pokud jsem slyšel dobře tak závada není ani na ATV ani na nosné raketě.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Expedice 26

Příspěvek od Tano »

Ve Firefoxu mi video nechtělo najet, ale v Exploreru se rozjelo. Jinak na NASA TV jsem viděl na startovní rampě nějakou obrovskou raketu, možná to byla právě ta Ariane-5 (to ale nepoznám) a s mojí chatrnou angličtinou jsem rozuměl jen konec, něco ve smyslu, loučíme se s vámi a na schledanou zítra ráno :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 26

Příspěvek od Dugi »

Já používám Firefox a jelo to bez problémů. Nečekal jsem, že přenos uskuteční i NASA TV, ale je to jen dobře, že nevysílají jen a pouze své starty.
Jinak raketa Ariane 5 je svým vzhledem s ostatními zaměnitelná jen těžko. Dva pomocné startovací motory po stranách hlavního stupně jsou nezaměnitelné. ;)

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Expedice 26

Příspěvek od Tano »

Ano, opravdu to byla tato krásná rakera. Na NASA TV byl napsany čas startu na zítřejší 17:30, ale raději si to jěště ověř :)
Naposledy upravil(a) Tano dne 15.2.2011 23:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 26

Příspěvek od Dugi »

17:30 byl zřejmě americký čas. Převedeno na čas středoevropský by se mělo startovat zítra ve 22:50.
Našel jsem navíc informaci o tom, co zapříčinilo zrušení startu. Jedno z čidel na tankovacím systému poslalo do řídícího počítače chybná data. Počítač si myslel, že došlo na systému k poruše a proto zastavil odpočítávání. Ve skutečnosti ale tankovací systém pracoval bez problémů, pouze ono čidlo vyvolalo planý poplach. K zastavení odpočítávání došlo v čase T - 4:01.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“